Refleksja Senatu nad podpisem

Senat to Izba refleksji i jak powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej premier Kaczyński: "w Senacie słabsze są mechanizmy partyjne, chociaż również tam koalicja ma większość". Po tym wstępie przechodzę do meritum: senacka komisja gospodarki zaakceptowała poprawkę do nowelizacji ustawy o podpisie elektronicznym, dającą administracji czas na wprowadzenie do 1 maja 2007 roku obowiązku umożliwienia wnoszenia podań i wniosków w formie elektronicznej. Wcześniej zaś Sejm przyjął nowelę, w której mowa jest o roku 2008.

O pracach Senatu pisał w zeszłym tygodniu serwis eGov za Interią. Dziś to potwierdza Paweł Krawczyk w w serwisie IDG: senacka poprawka została zgłoszona przez senatora Jerzego Szymurę (PiS), który uważa że nie ma powodu, żeby tak bardzo przedłużać termin wejścia w życie ważnych dla obywateli obowiązków administracji.

Chodzi oczywiście o ustawę o zmianie ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych oraz ustawy o podpisie elektronicznym przyjętą przez Sejm 21 lipca 2006 r.

Odwiedziłem serwis Senatu w poszukiwaniu potwierdzenia ww. informacji, ale niestety ostatnie udostępnione tam materiały związane z posiedzeniem Komisji Gospodarki Narodowej datowane są na 20 lipca (żeby nie było, że nie sprawdziłem: ostatnie doniesienia na stronie senatora Jerzego Szymury datowane są w dziale "Aktualności" na 13 czerwca 2006, a w dziale "Praca w Senacie RP" na 28 kwietnia 2006 roku, tak więc stamtąd również niczego konkretnego się nie dowiedziałem; zakładka "e-Biuro" w ogóle nie jest nigdzie podlinkowana).

Na stronie Prezydenta RP, w dziele Działalność legislacyjna z czasem pojawi się pewnie informacja o podpisaniu ustawy. Podobna informacja znajdzie się - za pewne - na stronie Sejmu, w części dedykowanej rządowemu projektowi ustawy o zmianie ustawy o podpisie elektronicznym. Na razie znajduje się tam informacja, że "ustawę przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu dnia 21-07-2006".

Ustawę uchwaloną przez Sejm Marszałek Sejmu przekazuje Senatowi.

Senat w ciągu 30 dni od dnia przekazania ustawy może ją przyjąć bez zmian, uchwalić poprawki albo uchwalić odrzucenie jej w całości. Jeżeli Senat w ciągu 30 dni od dnia przekazania ustawy nie podejmie stosownej uchwały, ustawę uznaje się za uchwaloną w brzmieniu przyjętym przez Sejm.

Uchwałę Senatu odrzucającą ustawę albo poprawkę zaproponowaną w uchwale Senatu, uważa się za przyjętą, jeżeli Sejm nie odrzuci jej bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Senat przyjął bez poprawek

Jak donosi serwis samorządowy PAP: http://samorzad.pap.pl/?d=608040626093995
w czwartek wieczorem Senat przyjął rządowy projekt nowelizacji ustawy bez poprawek.
Pozdrawiam
Piotr

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>