Nowela podpisu i aktów
W czasie 22. posiedzenia Sejmu w dniu 21 lipca 2006 r., kiedy Sejm rozpatrywał 17. punkt porządku dziennego odbyło się głosowanie nad ustawą zmieniającą ustawę o podpisie elektronicznym oraz ustawę o ogłaszaniu aktów normatywnych. A odbyło się to w następujący sposób:
Powracamy do rozpatrzenia punktu 17. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o poselskim i rządowych projektach ustaw o zmianie ustawy o podpisie elektronicznym oraz innych ustaw oraz o zmianie ustawy o podpisie elektronicznym.
Sejm wysłuchał sprawozdania komisji przedstawionego przez pana posła Edwarda Siarkę oraz przeprowadził dyskusję.
W dyskusji nie zgłoszono poprawek.
Przystępujemy zatem do trzeciego czytania.
Komisja wnosi o uchwalenie projektu ustawy zawartego w sprawozdaniu w druku nr 804.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem w całości projektu ustawy o zmianie ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych oraz ustawy o podpisie elektronicznym, w brzmieniu proponowanym przez Komisję Administracji i Spraw Wewnętrznych, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Głosowało 410 posłów. Za oddano 251 głosów, przeciw – 2 głosy, 157 posłów wstrzymało się od głosu.
Stwierdzam, że Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych oraz ustawy o podpisie elektronicznym.
GŁOSOWANIE Nr 75 - POSIEDZENIE 22. Dnia 21-07-2006 Godz. 13:40. Pkt 17. porz. dzien. Sprawozdanie Komisji o projektach ustaw o:- zmianie ustawy o podpisie elektronicznym oraz innych ustaw,- zmianie ustawy o podpisie elektronicznym. Przeciwko ustawie głosowali Jasiński Wojciech oraz Jurek Marek z PiS. Ciekawe.
- Szybka nowelizacja podpisu: sprawozdanie komisji
- Projekty ustawy o zmianie ustawy o podpisie elektronicznym
Treść proponowanej w druku 804 ustawy:
USTAWA
z dnia ………………………2006 r.o zmianie ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych oraz ustawy o podpisie elektronicznym
Art. 1.
W ustawie z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz.U. z 2005 r. Nr 190, poz. 1606 i Nr 267, poz. 2253 oraz z 2006 r. Nr 73, poz. 501) po art. 42a dodaje się art. 42b w brzmieniu:
„Art. 42b. Do dnia 1 maja 2008 r. przepisów art. 15 ust. 3a i ust. 5, art. 20a, art. 20b, art. 28a, art. 28b i art. 42a nie stosuje się.”.Art. 2.
W ustawie z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. Nr 130, poz. 1450, z późn. zm. )) w art. 58 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. W terminie do dnia 1 maja 2008 r. organy władzy publicznej umożliwią odbiorcom usług certyfikacyjnych wnoszenie podań i wniosków oraz innych czynności w postaci elektronicznej w przypadkach, gdy przepisy prawa wymagają składania ich w określonej formie lub według określonego wzoru.”.Art. 3.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 15 sierpnia 2006 r., z wyjątkiem art. 1, który wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
A nie mówiłem!
W ustawie o ogłaszaniu dodaje się, w dziwny sposób, po art. 42a nowy 42b: "(...) Do dnia 1 maja 2008 r. przepisów (...) nie stosuje się" - chodzi o przepisy dotyczące form elektronicznych. Przepisy te już są skuteczne od 1.07, ale najwyraźniej zostaną zawieszone (od chwili wejścia w życie w/w ustawy do 1.05.2008).
Tak coś czułem, że ta zwłoka MSWiA oraz bezczynność Prezesa RM (który wszakże także 'ma' rozporządzenie do elektronicznego ogłaszania) miały swoje powody. Dzisiaj już wiem jakie.
Przypomnę, o co chodzi
Przypomnę, o co chodzi z tymi aktami normatywnymi, przywołując wcześniejsze notatki dotyczące (niedawnej wszak) nowelizacji:
30 grudnia 2005 Prezydent podpisał ustawę (ogłoszoną w Dz.U. 2005 nr 267 poz. 2253):
Po powyższym właśnie artykule art. 42a dodano niniejszym (czyli w piątek, ale jeszcze ustawa nie jest ogłoszona) art. 42b: „Do dnia 1 maja 2008 r. przepisów art. 15 ust. 3a i ust. 5, art. 20a, art. 20b, art. 28a, art. 28b i art. 42a nie stosuje się”...
Zatem powstaje pytanie o okres od 1 lipca br. do ogłoszenia piątkowej nowelizacji, kiedy ten art. 42a trzeba było stosować (a przecież jeszcze Prezydent jej nie podpisał)... Od 1 lipca wydano jak na razie 15 Dzienników Ustaw (a przecież dzienniki ustaw nie wyczerpują art. 42a):
Dziennik Ustaw wydane w okresie od 1 lipca 2006 roku:
W uzasadnieniu do projektu rządowego, który był podstawą nowelizacji z grudnia zeszłego roku, czytamy:
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination