Project INDECT: polska myśl techniczna za pieniądze unijne

Project IndectJeśli serwis ten odwiedzają osoby, które czują się zagrożone w swoim własnym mieście, to prawdopodobnie z radością przyjmą one informację na temat europejskiego projektu pod nazwą kodową INDECT, co rozszyfrowuje się do "Intelligent information system supporting observation, searching and detection for security of citizens in urban environment". Osoby takie prawdopodobnie będą dumne, że Polska w tym projekcie wiedzie prym. O co chodzi? Jest europejski grant, jest stosowna strona internetowa, jest też specjalna multimedialna prezentacja.

Materiały na temat projektu znajdziecie na stronie www.indect-project.eu. Jest to projekt badawczy (Research area: SEC-2007-1.2-01 Intelligent urban environment observation system), który finansowany jest z pieniędzy unijnych (Grant agreement no.: 218086). Celem projektu jest przygotowanie platformy pozwalającej na automatyczne wykrywanie zagrożeń ("to develop a platform for: the registration and exchange of operational data, acquisition of multimedia content, intelligent processing of all information and automatic detection of threats and recognition of abnormal behaviour or violence"). Ma powstać prototyp takiej platformy i - dodatkowo - specjalna wyszukiwarka pozwalająca na przeszukiwanie grafik i klipów video.

W YouTube dostępne jest obiecujące video, którego fabuła rozgrywa się w... Krakowie:


W projekcie uczestniczą:

  1. AGH Univeristy of Science and Technology (Poland) - Project Coordinator http://www.agh.edu.pl/en
  2. Gdansk University of Technology (Poland) http://www.pg.gda.pl
  3. InnoTec DATA G.m.b.H. & Co. KG (Germany) http://www.innotec-data.de
  4. Grenoble INP (France) http://www.grenoble-inp.fr
  5. MSWIA - General Headquarters of Police (Poland) http://www.policja.pl/
  6. Moviquity (Spain) http://www.moviquity.com/webingles/index.htm
  7. PSI Transcom GmbH (Germany) http://www.psi.de/
  8. Police Service of Northern Ireland (United Kingdom) http://www.psni.police.uk/
  9. Poznan University of Technology (Poland) http://www.put.poznan.pl
  10. Universidad Carlos III de Madrid (Spain) http://www.uc3m.es
  11. Technical University of Sofia (Bulgaria) http://www.tu-sofia.bg
  12. University of Wuppertal (Germany) http://www.uni-wuppertal.de
  13. University of York (Great Britain) http://www.york.ac.uk
  14. Technical University of Ostrava (Czech Republic) http://www.vsb.cz
  15. Technical University of Kosice (Slovakia) http://www.tuke.sk/tuke?set_language=en&cl=en
  16. X-Art Pro Division G.m.b.H. (Austria) http://www.x-art.at
  17. Fachhochschule Technikum Wien (Austria) http://www.technikum-wien.at

Przeczytaj również raport Statewatch: NeoConOpticon - The EU Security-Industrial Complex (PDF).

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Indect na Wikileaks i Wikinews

Szkoda że nie piszesz, iż zasadniczo chodzi o zbudowanie cyfrowego panoptikonu, który się nami troskliwie zaopiekuje i wykryje wszelkie nieprawidłowości. Brzmi to dość przerażająco, szczególnie w gdy poczyta się o tym, co ten system ma umożliwiać.

Nie napisałem

VaGla's picture

Nie napisałem, gdyż pomyślałem sobie, że tak atrakcyjny klip sprowokuje czytelników, do samodzielnego poszukania czegoś na temat tego projektu. Powstrzymując się od komentarza nie naraziłem się też na to, że ktoś mi zarzuci, że sieję FUD i panikę. Inna sprawa, że bez komentarza chyba brzmi bardziej złowieszczo, a wygląda... jak z Raportu mniejszości. Materiały niech świadczą za projekt.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Poznańska część projektu

Jak martwisz się o podsłuchy telefoniczne, to podpowiem, że poznańska część tego projektu ma na celu automatyczną analizę wszystkich przelewów bankowych w poszukiwaniu głównie prania pieniędzy. Koledzy z pokoju pokazywali już całkiem dobre wyniki i policja zaciera ręce. Na razie system ma na celu automatyczne rozwiązanie sprawy, którą policja rozpracowała X lat temu.

Niemniej jak już coś takiego powstanie do jednego celu, rozszerzenie monitoringu na szarych obywateli to kwestia dwóch kliknięć.

Panoptykon

Sporo w temacie europejskiego panoptykonu:
http://nowy-horyzont.info/warsztat-wielkiego-brata-t1640.html

panoptykon

Ale fajnie się szykuje, będzie można być naprawdę świeckim racjonalistą i liberałem ;), nie trzeba będzie mieć żadnych wartości, lojalności ograniczających Cię od wewnątrz, bo system skontroluje Cię od zewnątrz. A ja o zamiarach UE dowiedziałem się pierwszy raz stąd http://911redpill.blogspot.com/2009/10/dokonao-sie.html

CSI Miami sie chowa!

No, coz ida ciekawe czasy. Ciekawe czy zobaczymy zakazy noszenia np czapek z daszkiem bo utrudniaja identyfikacje?
Z jednej strony zyjemy w paranoi wychowani na filmach w ktorych "Niewinnie Oskarzony" walczy z systemem z wszechwiedzacym (widzacym?) systemem (Raport Mniejszosci, Wrog Publiczny), ale z drugiej ostatnie dzialania CBA pokazuja wystarczy tylko troche wystawac z szeregu, znac nie tych ludzi co trzeba i juz mamy klops. A kto wie co przyniesie przyszlosc.
`"Obys zyl w ciekwych czasach" - starozytna klatwa` - Terry Pratchett

vid o INDECT utajniony

Nie wiem czy ktoś to zauważył, ale zamieszczony filmik z yt stał się w międzyczasie niedostępny dla szerszej publiczności ;)

Isotnie, ciekawe

VaGla's picture

Isotnie, ciekawe. Ciekawe, że nie ma też w YouTube innych kopii tego klipu. No, cóż. Być może się pojawią. Dziś wszyscy robią archiwalne kopie interesujących filmów.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

W internecie nic nie ginie...

Lipszyc's picture

...w każdym razie prawie nic. A już na pewno nie filmy promocyjne finansowane przez UE:

INDECT-400px.ogv
(Ogg multiplexed audio/video file, Theora/Vorbis, length 5m41s, 400×222 pixels, 962kbps overall)

1% na Fundację Nowoczesna Polska, KRS: 0000070056;

film dostępny jest tu

http://en.wikinews.org/wiki/Listening_to_you_at_last:_EU_plans_to_tap_cell_phones

Ja znalazłem także tutaj

Ja znalazłem także tutaj (choć nie wiem, czy to to samo)
http://www.youtube.com/watch?v=KMdLCeH-Xxw

Mnie zastanawia, jak to jest, że bez zawiadomienia o zdarzeniu (przynajmniej tego nie pokazali) już cały system działa.

warto byłoby kogoś (kogo?)

warto byłoby kogoś (kogo?) zapytać, dlaczego materiały o projekcie finansowanym przez UE zostały utajnione. Ten filmik nie został usunięty - po prostu ktoś zadecydował, że tylko wybrani mogą go oglądać...

aspekty konkurencyjności projektu

EU wysiłki w finansowaniu i opracowywaniu biometryczno-behawioralnej platformy odrobinę mnie rozśmieszają, wszak podwaliny zostały opracowane i wdrożone w Europie (np firma C-Vis - z jej produktów korzystały również jednostki podległe MSWiA), ale została przejęta, jak i parę innych innowacyjnych na tym polu przez firmę z USA po 11/09

#INDECT FAQ - Frequently Asked Questions

http://www.indect-project.eu/faq

Naukowe majstrowanie przy Internecie

Polska nie tylko wiedzie prym. "W skład konsorcjum projektu wchodzi (...) oraz 2 przyszli użytkownicy systemu (policja z Irlandii Północnej oraz z Polski)"
http://pl.wikipedia.org/wiki/INDECT

Zatem majstrowanie przy Internecie w Polsce chyba staje się faktem. Wszelkie akcje typu stop cenzurze w internecie czy 5Tez, zapewne powodują uśmiech politowania u decydentów.
Co gorsza, to wszystko jest dla dobra nauki. Będziemy taką świnką czy królikiem doświadczalnym dla tego co opracują i sfinansują inne kraje.
Smutne.

Zwolenniczka

a czy nikt nie z Was nie pomyśli nawet o tym że juz jest obserwowany? Ze jezeli ktoś będzie chciał nas sledzic czytac nasze smsy maile itp to juz może to robić bez najmniejszego problemu. Systtem indect z tego co zdązylam się zorientowac ma wykorzystywac te narzedzia które są juz dostepne i wychwytywac zachowania, które są podejrzane. ale to nie znaczy, że jezeli któs kto zachowuje się w taki sposob tzn np "włoczy sie" - zostanie od razu zamkniety w wiezieniu - a jedynie zwroci na siebie uwage. Ale czy to dziwne? pierwszy lepszy patrol policji z pewnoscia zainteresowałby sie takim włoczega - ale to juz nie budzi niczyjego oburzenia. A indect ma byc wlasnie takim elektronicznym patrolem. Nic ponadto.
Mnie sie to podoba. Ostatnio w autobusie ktos zostawił plecak. Ktos zapomniał? nie wiem, ale do mojej głowy wpadały najczarniejsze mysli.. co jezeli właśnie nie zapomniał?

Przeciwnik

Well, rzecz nie idzie tu o interwencję tylko o to kto - albo raczej co - podejmuje decyzję, że takie właśnie zachowanie/sytuacja wymagają interwencji. INDECT ma automatyzować identyfikację takich sytuacji i zaprząc do tego 'czynnik pozaludzki' - oprogramowanie będące krzyżówką (mutacją?!?) systemów rejestracji i analizy obrazu z systemami eksperckimi (baza wiedzy) i sieciami neuronowymi (wnioskowanie). Stąd niedaleko już do prymitywnych form SI
'w służbie społeczeństwa' (:.-] pozdro od SkyNeta. Rozwój technologii cyfrowych nie złem wcielonym, ale jest też zagrożeniem, którego dotychczas nie znaliśmy. Odarci z prywatności, okradzeni z tożsamości i permanentnie inwigilowani, a na koniec prewencyjnie pacyfikowani (Raport mniejszości, ale warto też przeczytać Ptaki-czujniki w Krokach w Nieznane) - tak się to może skończyć, jeśli to zbagatelizujemy. Jak groźne są takie wszechwładne 'narzędzie' pokazuje ot choćby polski 'billing' czyli nie podlegający de facto kontroli dostęp naszych 'służb" do naszych billingów.

a ja sie ciesze

powiem wiecej.. ciesze sie bardzo i nie boje sie o moja wolnosc osobista, bo mysle ze w tej sprawie nic sie nie zmieni natomiest boje sie wracac poznym wieczorem do domu...

Ja jestem ZA

Ja jestem za Indectem, nie widzę w tym nic groznego i podejżanego. Dla mnie jest to dobry pomysł i myśle że to się opłaci:)

Zmienisz zdanie, tylko trzeba wpadki.

Witam.

Zmienisz zdanie o przydatności INdect'a, gdy nagle okaże się, że jesteś wrogiem publicznym Nr 1. A dlaczego? Bo miałeś farta i byłeś w miejscu zdarzenia we właściwym czasie i właściwym miejscu, tyle tylko że system nie zarejestrował nikogo więcej poza Twoją osobą. Ponoć 2+2 jest 4... No i spece od porządku publicznego też tak dodają. Materiał filmowy jest dowodem, a Ty nie masz świadków. No to przegrałeś z ułomnością urządzeń i przebiegłością sprawcy. :-)

A tak ogólnie, to ubawił mnie ten pościg za dokumentacją papierową :-) Ale tak też można promować pewne wdrożenia.
WikiLeaks pokazało jak należy zdobywać informacje. A przy okazji szybciej można przeprowadzić dyslokację. A jak wydobyć dane z komputera? Zawsze znajdzie się luka w zamkniętym oprogramowaniu. Wystarczy ją odnaleźć i korzystać, bez szukania rozgłosu w świecie guru informatycznych.

Pozdrawiam.

INDECT - świetne narzędzie

Ja też uważam, że INDECT będzie świetnym narzędziem. Zniknie wiele problemów życia codziennego. Np. będzie można kogoś wrobić w przestępstwo w taki sposób, aby zgadzały się nie tylko podrzucone dowody, czy pozostawione ślady, ale także przyzwyczajenia, modus operandi, no i można jednocześnie niemal zagwarantować brak alibi. Wszystko to będzie można wywnioskować na podstawie tego samego systemu oceny, który podaje na ile dane zachowanie odbiega od normy.

A ja jestem przeciw, zdecydowanie przeciw

Ja jestem przeciw, widzę w tym zagrożenie i coś mocno podejrzanego. Dla mnie jest to bardzo zły pomysł i myślę, że się to opłaci.

Pierwszy dzień, w którym to maszyna sama podejmie decyzję, będzie naszym końcem i nadejdzie dzień sądu. Wielu wydaje się, że to tylko science-fiction. Czas się obudzić.

oko cyklopa jest wszechobecne

Jaki los czeka osoby o niepoprawnych poglądach w oczach władzy, jeśli system będzie wystawiał dowody w sprawach. Jeśli wypowiedzi nieżyjących polskich polityków różny miały czas w różnych mediach to co dopiero spotka jakiegoś Kowalskiego np. nauczyciela historii

Wszystko wspaniale, ale

Wszystko wspaniale, ale autorzy projektu zapomnieli o środowisku wiejskim. To poważne przeoczenie.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>