Drugie konsultacje dot. utworów osieroconych

Kilka dni temu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uruchomiło konsultacje społeczne dot. projektu dyrektywy w sprawie niektórych dozwolonych możliwości wykorzystywania utworów osieroconych. Ministerstwo czeka na uwagi do 15. kwietnia. To drugie konsultacje dotyczące tego tematu. Wcześniejsze odbyły się rok temu. Ten zaś projekt, który obecnie jest konsultowany, to projekt przedstawiony przez prezydencję duńską 22 lutego 2012 roku.

Informacje na temat konsultacji można znaleźć na stornie MKiDN: Konsultacje społeczne projektu dyrektywy o dziełach osieroconych. Jest też link do projektu (PDF) (również w wersji angielskojęzycznej (PDF)).

Tradycyjnie uważam, że kwestia "utworów osieroconych" i dążenie do tego, by można było z nich korzystać, stawia na głowie klasyczny model ochrony prawa autorskiego, w którym ochrona pojawia się niezależnie od spełnienia jakichkolwiek formalności, zaś autor może pozostać anonimowy (lub ujawnić się pod pseudonimem). Generalnie uważam też, że chodzi o regulacje podejmowane w interesie pośredników (raczej tych komercyjnie działających na rynku), by zapewnić im czyste przedpole i większe bezpieczeństwo prawne. Nie zaś o to, by obywatele bez pośredników mogli łatwiej korzystać z dóbr kultury. Duzi będą pilnować swojego portfolio, zaś słabi logistycznie w odchodzeniu praw i nieznani autorzy, których skopiowano gdzieś kiedyś bez podania nazwiska, zostaną ograniczeni w ochronie. Pojawia się dylemat; czy wspierać stopniowy demontaż praw autorskich (którego pierwszym elementem stałyby się utwory "osierocone"; przy czym ten etap jest w "interesie możnych" kosztem słabych, ale twórczych), czy postulować spójność aksjologiczną prawa autorskiego (ochrona bez spełnienia jakichkolwiek formalności, co powinno zakładać, że taki byt jak "utwór osierocony" nie ma znaczenia dla jego sytuacji prawnej).

O utworach osieroconych pisałem w tym serwisie m.in. w następujących tekstach:

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

utwory osierocone

ksiewi's picture

Nieskromnie przywołam mój własny tekst na ten temat: http://koed.org.pl/wp-content/uploads/2012/01/analiza-utwory-osierocone.odt.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>