Ponieważ dyskutujemy o procesie stanowienia prawa - znów sięgnąłem do BIP Rządu...
Zastanawiam się, jak Rząd mógłby wycofać się z przyjętego 19 stycznia projektu ustawy, w którym zaproponował utworzenie Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych... Teoretycznie odpowiedź na to pytanie powinna mi dostarczyć Uchwała Rady Ministrów, którą to uchwałą przyjęto Regulamin pracy Rady Ministrów. Mogę znaleźć taką uchwałę z dnia 19 marca 2002 r., mogę również znaleźć Uchwałę z dnia 31 marca 2009 r., którą zmieniono wcześniejszą Uchwałę... Pytanie - czy jest gdzieś wersja ujednolicona? Może w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów? W pewnym momencie przestałem szukać, a to dlatego, że trafiłem na coś niezwykle interesującego. Okazuje się, że 20 stycznia 2010 roku pojawiła się tam nowa wersja strony pt. "Sposób ustanawiania aktów prawnych"...
Napisałem, że strona pojawiła się 20 stycznia 2010 roku, ale nie jest to ścisła prawda. Rejestr zmian podpowiada, że wersja "0" pojawiła się w BIP RM w dniu 5 marca 2008. Następnie - 7 października 2008 - pojawiła się edycja i na świat przyszła strona w wersji... "0.000" (sic!). W obu przypadkach znamy personalia osób, które utworzyły i zmodyfikowały stronę.
We wspomnianym wyżej dniu, tj. 20 stycznia 2010 r. ktoś zmodyfikował stronę Sposób ustanawiania aktów prawnych, ale kto to był? Nie wiadomo - o tym rejestr zmian tej strony nie wspomina... Wiemy natomiast, że w wyniku tej modyfikacji pojawiła się strona w wersji "0.001" (czyli - jest to już trzecia wersja storny). Ale - w kontekście jutrzejszego spotkania z Panem Premierem, wydaje się niezwykle interesujące to, jak ta strona w istocie wygląda:
Screenshot strony pt. Sposób ustanawiania aktów prawnych, opublikowanej w BIP Rady Ministrów. Wersja 0.001 z 20 stycznia 2010 r. Nie wiadomo, kto ją zmodyfikował, ale do czegoś się najwyraźniej przygotowuje. W Wikipedii da się zobaczyć wcześniejsze wersje danej strony. Dlaczego w BIP Rządu się nie da?
Mógłbym w tej sytuacji sięgnąć do stosownego rozporządzenia w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej. Mógłbym zastanawiać się, czy Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w istocie działa zgodnie z powszechnie obowiązującym prawem. Mógłbym wiele rzeczy zrobić (w tym zakrzyknąć: "powinniśmy ścigać naruszenia prawa w Sieci!"), ale jeden obrazek zastąpi chyba te tysiąc słów.
W przyszłym tygodniu będę prowadził szkolenia poza Warszawą i będę miał ograniczony dostęp do sieci. Obiecuję, że nie będę tak często szukał czegoś w BIP-ach.
Przeczytaj również:
- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zmieniła swoje strony, więc dostaniemy "error 404"
- Budowa Scentralizowanego Systemu Dostępu do Informacji Publicznej
- Re-use i BIP: czekamy na kolejne działania MSWiA
- Gdzie opublikowano projektowane założenia do noweli ustawy o lobbingu?
- Nie ma drogi do sądowej kontroli BIP-ów
A może czas najwyższy zrobić taką drogę, do sądowej kontroli BIP-ów?
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
Dziś jest już wersja 0.009
i wygląda znów zupełnie inaczej.
Coś mi mówi, że autor strony oznacza kolejną cyferką każdą zmianę w treści strony (nawet te na poziomie "poprawiam literówkę").
--
pozdrawiam serdecznie, Olgierd
Internet Archive...
...pamięta, jak to wyglądało:
1% na Fundację Nowoczesna Polska, KRS: 0000070056;
prównanie wersji
Jest narzędzie do porównywania wersji itp:
http://bip.kprm.gov.pl/artykul/wersje/?artykul=2723
ale... nie widać tam tej treści, którą zacytował Jarek Lipszyc :)