13-te urodziny serwisu: czy to był pechowy rok?

BliźniakiWypadałoby odnotować 13-te urodziny serwisu. Okazuje się, że w stosunku do ubiegłego roku (por. 12 lat na froncie) niewiele się zmieniło: stale redaguje serwis w dziwnych porach. Ktoś nawet uznał, że - sądząc po godzinach mojej sieciowej aktywności - muszę żyć w innej stref czasowej. Niektórzy twierdzą też, że mam brata bliźniaka (a ja ani nie potwierdzam, ani nie zaprzeczam). Miniony rok zasługuje na uwagę ze względu na liczne propozycje legislacyjne (zwłaszcza przyjęty przez rząd w wigilię urodzin serwisu projekt Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych), pojawiają się chętniej ważne wyroki, ludzie jakby stali się bardziej świadomi prawnych aspektów społeczeństwa informacyjnego.

Od ostatnich urodzin do dziś w serwisie pojawiło się 578 nowych notatek (mam nadzieję, że już niebawem odnotuję dziewięciotysięczny opublikowany tu tekst). Pojawiło się zwłaszcza sporo materiałów na temat pozwów, wyroków, przeprosin, dotyczących dóbr osobistych, dlatego postanowiłem uruchomić kolejną kategorię tematyczną poświęconą takim właśnie zagadnieniom.

Kilka tygodni temu poprosiłem Państwa o komentarze pod tekstem Gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy? Dziękuję za opublikowane tam stanowiska. Wydaje się, że to, co jest przed nami w sferze prawa nowych technologii, nie będzie "do ogarnięcia" przez jedną osobę, dlatego w nadchodzącym roku może uda się trochę zmodernizować serwis (stale brakuje mi na to czasu), by umożliwić jakąś sprawniejszą wymianę informacji, wskazywania ciekawych materiałów, itp. Nie wiem, czy się to uda, ale niezależnie od tego dziękuje wszystkim tym, którzy podsyłają mi tematy.

Dziękuję również za wartościowe komentarze. Na liście "Top Ten najczęściej komentowanych tekstów" (obejmującej całą historię serwisu) pojawiło się pięć tekstów z 2009 roku, z czego cztery z nich pojawiły się w minionym okresie rozliczeniowym (jeden zaś obejmowały podsumowania z okazji 12-tych urodziny). Są to następujące teksty:

W serwisie pojawiło się również pięć nowych prac magisterskich na temat prawnych aspektów społeczeństwa informacyjnego (jeszcze raz gratuluję magistrom).

Odnotuję również, że w październiku 2009 roku serwis ten odwiedziło 71,5 tys tak zwanych "unikalnych użytkowników". Oczywiście dla mnie wszyscy czytelnicy są unikalni i każdy jest jedyny w swoim rodzaju... Niemniej jednak staram się nie odpuszczać obranego kursu moderacyjnego (dlatego nie wszystkie komentarze mają szansę przejść przez cenzorskie sito), a jeśli chodzi o odpowiadanie na listy - już dawno temu ogłosiłem bankructwo mailowe (nie ma szans, by odpowiedzieć na wszystkie; chociażbym się nie wiem, jak bardzo starał - nie ma po prostu szans). Tym bardziej, że ponowne zaangażowałem się w pracę organiczną (uczestniczę we władzach czterech organizacji pozarządowych).

Ubiegając się o absolutorium czytelników odnotuję jeszcze, że w trzynastym roku działania serwisu systematycznie publikowałem w Sieci materiały multimedialne.

Screenshot profilu Vimeo

Screenshot profilu Vimeo, w którym zebrałem już 33 nagrania z konferencji, audycji, itp. Liczę, że zebrane materiały będą przydatne dla innych. Cieszę się również, że jest coraz więcej nagrań publikowanych przez innych ludzi, a które dotykają problematyki prawnej (zwłaszcza zaś tzw. prawa nowych technologii).

Powyższe materiały mają po kilkadziesiąt minut. Z okazji trzynastolecia serwisu nagrałem też jeden bardzo krótki, bo kilkunastosekundowy klip. Liczę, że się Państwu spodoba:


Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Sto lat!

Nie ukrywam, że Pana serwis spowodował moje ogromne zainteresowanie informatyką prawniczą. Jestem obecnie na III roku studiów prawniczych i mam nadzieje, że po ich ukończeniu uda mi się zająć właśnie tą tematyką. Jest to w 100% Pana zasługa, więc jeśli coś uda mi się kiedyś osiągnąć w tym kierunku, proszę wiedzieć, że jest to Pana zasługa.
Życzę jeszcze większej liczby czytelników i stałego rozwoju serwisu.

Pozdrawiam,
Mateusz Sitnik.

:)

Miło mi będzie opublikować w serwisie Pańską pracę magisterską, gdy ją Pan obroni (i gdy upłynie to nieszczęsne 6 miesięcy od obrony, w trakcie których uczelnia ma pierwszeństwo). Zdecyduje się Pan na taką publikację w Sieci? :)
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Oczywiście, że TAK. Jednak

Oczywiście, że TAK. Jednak najpierw muszę zdać postępowanie karne, które jest na Uniwersytecie Śląskim legendarnym przedmiotem. Podobno najcięższy egzamin na całych studiach. Później droga ku pracy magisterskiej stoi otworem. I wtedy będę mógł się zająć na poważnie tym co lubię.

Sto lat!

Piotrze, zaglądam niemal codziennie i zawsze się zastanawiam, kiedy Tobie to wszystko udaje się napisać...

Pozdrawiam!

Siekiera Motyka

Nie mogę. Poplułem monitor. :)

100lat

No i zapomniałem. Sto lat!

Najlepszego i następnych

Najlepszego i następnych nastu lat życzę - no i śpiewaj nam częściej :)

Z podziwem, szacunkiem i sympatią

Pozdrawiam
PWF

Najlepszego...

i może przewrotnie, oby nasi ustawodawcy zlitowali się nad statecznym już serwisem i pozwoli przynajmniej od czasu do czasu odpocząć serwerom (oraz gospodarzowi, przy okazji).

To za trzy lata okrągła rocznica?

100 lat!

Z chęcią wracam do czytania Twoich tekstów panie Piotrze, mimo że niektóre aspekty (znajomość kodeksów itp) są mi obce. Jednak coś w tym blogu z magii jest i praktycznie każdy Internauta coś ciekawego, istotnego dla Siebie znajdzie.

Styl,od lat niezmienny, jest bardzo imponujący i stanowi wzorzec godny do naśladowania przez każdego, specjalizującego się w danej tematyce, głównie blogerów. Wiem, kiedyś ustaliliśmy, że serwis to nie blog, ani blog to nie serwis ale swoje zdanie podtrzymuję.

Więcej tekstów, mniej debilnych ustaw (ufundowanych przez nasze państwo.).

100 lat! Pozdrawiam.

100 lat

tym razem bez filmiku (wierszyka) ale równie szczerze - 100 lat i powodzenia

Brawo!

Życzę kolejnych 13-tu!

Pozdrawiam,
były student

Trzymaj się vagla

i śpiewaj więcej ;-)

Sto lat!!

Jestem szarym użytkownikiem sieci ale dzięki Pana serwisowi stałem się szarym świadomym użytkownikiem sieci, za co Panu dziękuję. Życzę sto lat i dużo zadowolenia z tego co Pan robi.
Pozdrawiam.

Gratulacje

dla Człowieka Orkiestry. Kiedyś siebie podziwiałem, że tak długo potrafię wytrzymać przed komputerem, później poznałem VaGla.pl i zostałem zdeprecjonowany, choć uparcie walczę.

Jak już tu podkreślono, nie wiadomo skąd Ty bierzesz na to czas. I co ważniejsze, czy nie jest Was aby dwóch, a może i trzech.

Wracając do czasu. Sugerowałbym zorganizować drugie spotkanie użytkowników serwisu. W tym samym miejscu. Myślę, że chętnych nie zabraknie. Ale co z Czasem?

Pozdrowienia

Wojciech

Powodzenia!

Życzę następnych 13-tu!

Pozdrawiam

valldek
---

Odwala Pan wielką nikomu niepotrzebną robotę

A tak na poważnie to:
Na Pana serwis trafiłem około 6/7 miesięcy temu. Zafascynowała mnie ilość, jakość, sposób przekazywania wiedzy na tym serwisie. I nurtujące pytanie - kto tak naprawdę tworzy ten wspaniały serwis, bo że 1 osoba to ja już nie wiem :)
Dziękuję Panu za ten serwis, za trzymanie ręki na pulsie, za zainspirowanie prawem nowych technologii (pogłębiam wiedzę w tym temacie mocno)
Życzę powodzenia w realizacji planów i marzeń i zdrowia by miał Pan siły do pisania.
Jeszcze raz dziękuję i mam nadzieję, że ma Pan satysfakcję (wielką) z tego co robi.

Rewelacja. Więcej

Rewelacja. Więcej śpiewania. Więcej rymowania. Gratuluję wspaniałej roboty i życzę kolejnych 13 lat!

Byle dalej, byle tak dalej!

Ładny wiek, okrągły ;) Proszę dbać o siebie, żeby sił starczyło nie tylko na trzynaście ale i na pięćdziesiąt trzy lata - ta praca jest potrzebna.

Gratulacje...

... i podziękowania za upowszechnianie bardzo ciekawych i ważnych informacji.

Już wystarczy cukru

Już wystarczy cukru. Poproszę o konstruktywną krytykę dla odmiany, bo bez niej może się okazać, że nie robię żadnych błędów. Zacznijmy od tego, że jak wątek na forum jest długi (powyżej 70 komentarzy), to linki z bocznego paska na stronie głównej idą w kosmos (nie odsyłają do konkretnego komentarza). Drugi problem do captcha, która stanowi czasem problem. Są tacy, którzy twierdzą, że swoją polityką moderacyjną w istocie tłumię krytykę i cenzuruje niewygodne dla siebie komentarze. Co jeszcze?
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

"Nie jestem prawnikiem, ale..."

Bardzo przydatny byłby checkbox dla piszących komentarze:

"Nie jestem prawnikiem"

Dużo jest komentarzy zaczynających się od "nie jestem prawnikiem, ale..." co samo w sobie jest dosyć przydatne, ale trochę głupio pisać to samo po raz n-ty. A nieraz wypadałoby.

Więcej spotkań

a obiecuje, że w jego trakcie przeprowadzę taką samokrytykę, że ho ho.

Wojciech

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>