Nawoływanie do przejęcia państwa na Auli (video)

VaGla na AuliWczoraj, w trakcie 44 Auli, lansowałem slogan "Przejmujemy państwo". To oczywiste nawiązanie do opublikowanego tu wcześniej tekstu o tym samym tytule, chociaż tym razem skoncentrowałem się na przekonaniu słuchaczy do zainteresowania się problematyką ponownego wykorzystania informacji z sektora publicznego, a zwłaszcza regulacjami Dyrektywy 2003/98/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 listopada 2003 r. w sprawie ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego. Na spotkania Auli przychodzą osoby, które interesują się biznesowym podejściem do społeczeństwa informacyjnego. Skoro rynek wykorzystania informacji z sektora publicznego szacowany jest w Unii Europejskiej na 27 mld euro, to właśnie dlatego podtytuł mojej prezentacji brzmiał: "Ponowne wykorzystanie informacji z sektora publicznego, czyli "kontent" publiczny plus własna innowacja".

Aula Polska to inicjatywa non-profit, rozpoczęta w kwietniu 2007. Celem tych spotkań jest podnoszenie stanu wiedzy o tworzeniu przedsięwzięć technologicznych, networking, tworzenie społeczności (Aula, TechAula, KreoAula), podniesienie ilości i jakości działań start-upów w Polsce. Wczorajsze, czterdzieste czwarte spotkanie była ostatnim w tym roku. Zainteresowanych innymi wystąpieniami na wczorajszej Auli zachęcam do dowiedzenia dedykowanej jej strony.

A ponieważ nagrałem swoje wystąpienie, można do niego sięgnąć i - jeśli ktoś uważa, że warto - skrytykować:


Nagranie wystąpienia opublikowałem w serwisie Vimeo: Piotr Waglowski: Przejmujemy państwo. Na obejrzenie tego nagrania należy przeznaczyć 40 minut (w istocie dostałem tylko 15 minut plus 5 minut na pytania i przedłużenie tego czasu było z mojej strony pewnym nietaktem).

Materiały na podobny temat gromadzę w dziale re-use niniejszego serwisu.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

polskie normy

Odnośnie pana końcowej wypowiedzi o "wywłaszczeniach" od praw autorskich
Czy w sytuacji gdy odpowiednia ustawa odwołuje się do zapisów danej polskiej normy,
na ten przykład wymagań jakościowych na jakiś produkt,
to jednocześnie powinna być (ta norma)ogólnodostępna a dostęp do niej bezpłatny?

Polskie normy są objęte prawem autorskim i zabronione jest ich rozpowszechnianie powielanie dystrybucja itd poza wiedzą Polskiego Komitetu Normalizacyjnego

Na European PSI Platform dostrzegli

VaGla's picture

Na European Public Sector Information (PSI) Platform dostrzegli moje aulowe wystąpienie oraz powyższą relację z nagraniem... "The Law and the Internet article includes Piotr Waglowsk’s video (Polish language) that considers public sector information re-use in Poland and the relation to the INSPIRE Directive". Czyli, że ktoś tam na nas z góry patrzy.

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

System dostępu do informacji publicznej....

Witam Panie Piotrze, cieszę się z podjętego tematu. Może zainteresuje Pana :) poniższy link:

http://www.cpi.mswia.gov.pl/portal/cpi/33/623/Budowa_Scentralizowanego_Systemu_Dostepu_do_Informacji_Publicznej.html

pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów medialnych:)

Scentralizowany?

Zaintrygował mnie ten przetarg. Zastanawiam się kto akceptuje wydanie na pewno znacznie powyżej 133 tys euro na coś, co:

  • społeczności CMS-owe (na przykład Drupalowe) mają obcykane w małym palcu;
  • b) moglibyśmy zrobić jako skrzyknięta grupa plus dwa-trzy zaprzyjaźnione MŚP (dostawa sprzętu, ludzie z papierami, itp.);
  • c) "centralizację" w 5 min. da się załatwić feedami RSS.

Oczywiście w architekturze rozproszonej.

tommy
_____ http://www.put.poznan.pl/~tomasz.kokowski

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>