Nawoływanie do przejęcia państwa na Auli (video)
Wczoraj, w trakcie 44 Auli, lansowałem slogan "Przejmujemy państwo". To oczywiste nawiązanie do opublikowanego tu wcześniej tekstu o tym samym tytule, chociaż tym razem skoncentrowałem się na przekonaniu słuchaczy do zainteresowania się problematyką ponownego wykorzystania informacji z sektora publicznego, a zwłaszcza regulacjami Dyrektywy 2003/98/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 listopada 2003 r. w sprawie ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego. Na spotkania Auli przychodzą osoby, które interesują się biznesowym podejściem do społeczeństwa informacyjnego. Skoro rynek wykorzystania informacji z sektora publicznego szacowany jest w Unii Europejskiej na 27 mld euro, to właśnie dlatego podtytuł mojej prezentacji brzmiał: "Ponowne wykorzystanie informacji z sektora publicznego, czyli "kontent" publiczny plus własna innowacja".
Aula Polska to inicjatywa non-profit, rozpoczęta w kwietniu 2007. Celem tych spotkań jest podnoszenie stanu wiedzy o tworzeniu przedsięwzięć technologicznych, networking, tworzenie społeczności (Aula, TechAula, KreoAula), podniesienie ilości i jakości działań start-upów w Polsce. Wczorajsze, czterdzieste czwarte spotkanie była ostatnim w tym roku. Zainteresowanych innymi wystąpieniami na wczorajszej Auli zachęcam do dowiedzenia dedykowanej jej strony.
A ponieważ nagrałem swoje wystąpienie, można do niego sięgnąć i - jeśli ktoś uważa, że warto - skrytykować:
Nagranie wystąpienia opublikowałem w serwisie Vimeo: Piotr Waglowski: Przejmujemy państwo. Na obejrzenie tego nagrania należy przeznaczyć 40 minut (w istocie dostałem tylko 15 minut plus 5 minut na pytania i przedłużenie tego czasu było z mojej strony pewnym nietaktem).
Materiały na podobny temat gromadzę w dziale re-use niniejszego serwisu.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
polskie normy
Odnośnie pana końcowej wypowiedzi o "wywłaszczeniach" od praw autorskich
Czy w sytuacji gdy odpowiednia ustawa odwołuje się do zapisów danej polskiej normy,
na ten przykład wymagań jakościowych na jakiś produkt,
to jednocześnie powinna być (ta norma)ogólnodostępna a dostęp do niej bezpłatny?
Polskie normy są objęte prawem autorskim i zabronione jest ich rozpowszechnianie powielanie dystrybucja itd poza wiedzą Polskiego Komitetu Normalizacyjnego
Polskie Normy
Na ten temat por. m.in.:
Przeczytaj również: Outsourcing w przygotowywaniu "dokumentów urzędowych" a prawa autorskie, Urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole w orzecznictwie sądów administracyjnych, Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 26 września 2001 r. (sygn. akt IV CKN 458/00), Mapa, prawo autorskie a informacja publiczna - Wyrok WSA w Warszawie (sygn. II SAB/Wa 58/07) oraz SIWZ: utwór pracowniczy vs. dokument urzędowy.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination
Na European PSI Platform dostrzegli
Na European Public Sector Information (PSI) Platform dostrzegli moje aulowe wystąpienie oraz powyższą relację z nagraniem... "The Law and the Internet article includes Piotr Waglowsk’s video (Polish language) that considers public sector information re-use in Poland and the relation to the INSPIRE Directive". Czyli, że ktoś tam na nas z góry patrzy.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination
System dostępu do informacji publicznej....
Witam Panie Piotrze, cieszę się z podjętego tematu. Może zainteresuje Pana :) poniższy link:
http://www.cpi.mswia.gov.pl/portal/cpi/33/623/Budowa_Scentralizowanego_Systemu_Dostepu_do_Informacji_Publicznej.html
pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów medialnych:)
Scentralizowany?
Zaintrygował mnie ten przetarg. Zastanawiam się kto akceptuje wydanie na pewno znacznie powyżej 133 tys euro na coś, co:
Oczywiście w architekturze rozproszonej.
tommy
_____ http://www.put.poznan.pl/~tomasz.kokowski