Konferencja z okazji Dnia Domeny Publicznej 2010

2009-12-30 13:00
2009-12-30 16:00
Etc/GMT+1

Jako "ojciec chrzestny" polskich obchodów Dnia Domeny Publicznej zachęcam do wzięcia udziału w przygotowywanej przez Koalicję Otwartej Edukacji konferencji Dzień domeny publicznej 2010. Konferencja odbędzie się 30 grudnia 2009 roku w Bibliotece Narodowej w Warszawie.

Zainteresowanych odsyłam do strony poświęconej organizowanej Konferencji. Spotykamy się o godzinie 12.00, żeby rozmawiać o roli otwartości kultury, domenie publicznej i prawie autorskim. O wszystkim rzeczowo, ale bez pretensji do ekskluzywnych naukowych dyskusji. Ponieważ ten dzień, jak i domena publiczna jest dla wszystkich.

Dzień Domeny Publicznej 2010W Polsce 1 stycznia 2010 roku domeny publicznej przechodzą utwory tych twórców, w przypadku których w 2009 roku minęło siedemdziesiąt lat od ich śmierci.

Przeczytaj również:

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

"W Polsce 1 stycznia 2010

W Polsce 1 stycznia 2010 roku domeny publicznej przechodzą utwory tych twórców, w przypadku których w 2009 roku minęło siedemdziesiąt lat od ich śmierci.

Czyli mówiąc po ludzku: tych, którzy zmarli w 1939. Na przykład Witkacego (chociaż ciekawe co by się stało, gdyby potwierdziła się spiskowa teoria upozorowania samobójstwa?)

No i znowu to "guilty pleasure" związane z takim a nie innym określeniem okresu ochrony praw autorskich: tragedia II wojny światowej spowoduje wyjątkowe wzbogacenie domeny publicznej w 2010.

Nie tylko Witkacy

VaGla's picture

W 1939 roku zmarli również Tadeusz Dołęga-Mostowicz (m.in. Kariera Nikodema Dyzmy, Profesor Wilczur, itd.), Zygmunt Freud (tłumaczenia na język polski to odrębne utwory, ale oryginały trafią do domeny publicznej), Wojciech Korfanty i Roman Dmowski, Nadieżda Krupska, Św. Urszula Ledóchowska, Alfons Mucha i Karol Tichy (utwory to nie tylko teksty, ale przecież również grafiki i malarstwo), a jeśli chodzi o prawo - prof. Stanisław Estreicher, który zajmował się min. historią doktryn politycznych i prawnych, a także bibliografią i edytorstwem...
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

I inni

kocio's picture

...a także m.in. poeta Józef Czechowicz, Oskar Miłosz (poeta, krewny Czesława), papież Pius XI, kapitan Mamert Stankiewicz (bohater "Znaczy kapitana" i autor zbioru wspomnień "Z floty carskiej do polskiej"), Zygmunt Wyrobek (autor podręczników harcerskich) -- oraz wielu innych.

a co z korpo?

steelman's picture

A jak się ma sprawa z utworami do których prawa autor sprzedał firmie (wydawniczej), która wciąż istnieje?

>steelman<

Termin 70 lat liczy się (z

Termin 70 lat liczy się (z pewnymi wyjątkami) od daty śmierci autora, a nie osoby, której przysługują autorskie prawa majątkowe. Jeżeli autor sprzedał swoje prawa, to nabywca musi się liczyć z tym, że prawa te kiedyś wygasną.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>