Żartownisie na aukcjach

Gazeta Wyborcza za PAP: "Kwotę 5 tysięcy złotych wraz z odsetkami musi zapłacić internauta, który wylicytował podczas styczniowej aukcji XIII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP) most w Ostródzie (Warmińsko-Mazurskie), a następnie wycofał się z zapłaty, twierdząc, że zrobił to dla żartu. Wyrok w sprawie zapłaty wylicytowanej sumy zapadł przed sądem rejonowym w Ostródzie". Sąd zasądził od Sebastiana G. kwotę pod rygorem natychmiastowej wykonalności. Jak pisze Gazeta - to nie jedyny taki przypadek w Polsce.

Z tej samej depeszy PAP (cytowanej m.in. przez serwis Money.pl) dowiadujemy się również, że w 2003 roku Damian W. z Ustki, pseud. Matrix, który podczas finału WOŚP wylicytował serduszko nr 1 za 5 mln zł i nie zapłacił pieniędzy, został skazany przez sąd na karę 10 tysięcy złotych. W innych częściach świata również dochodzi do takich sytuacji.

Taki problem pojawił sie ostatnio na aukcjach eBay. Chodziło tam o aktywność licytujących, którzy pod wpływem apelu Boba Geldofa zaczęli podwyższać toczące sie tam licytacje o gigntyczne sumy (dochodzące do 10 milionów funtów za bilet). A przedmiotem licytacji były bilety na koncert Live 8 (który ma się odbyć 2 lipca w Londynie), dystrybułowane wcześniej za pomoca SMSowej loterii charytatywnej. Początkowo eBay nie reagował na oburzenie muzyka, który publicznie nazwał serwis aukcyjny "elektronicznym alfonsem".

IDG cytuje Boba Geldofa, który na łamach Sky News miał powiedzieć do fanów: "Chcę, żebyście dziś wieczorem odwiedzili eBay i narozrabiali - niech każdy z was stworzy fikcyjną aukcję i udaje, że chce sprzedać bilet. Albo lepiej - zacznijcie licytować niebotyczne sumy za bilety". No i fani zaczęli rozrabiać. Potem okazało się, że serwis zabronił wystawiania na licytację takich biletów. Tak czy inaczej, mimo zakazania aukcji stanowisko eBay'a jest jasne - wylicytowane wcześniej sumy wiążą licytujących.

A co z czynnościami pozornymi?

[CNet][Reuters]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>