Projekt noweli Prawa prasowego komentowany w głównych mediach

logo żółte strony Rzeczpospolitej z 17 czerwca 2009W dziale prasa odnotowałem kilka tekstów, które poświęcone są rejestracji dzienników i rejestracji czasopism, a także - ostatnio - projektowi ustawy nowelizującej Prawo prasowe (por. Projekt noweli Prawa prasowego: rozumiem, że minister Zdrojewski chce rejestracji zdrojewski-bogdan.pl). Po ostatnim wyroku w sprawie serwisu bielsko.biala.pl zadałem kilka pytań Kancelarii Prezydenta, Biuru Rzecznika Praw Obywatelskich, Centrum Informacyjnemu Rządu i Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Od tych dwóch ostatnich otrzymałem już odpowiedzi. Czekam jeszcze na Kancelarię Prezydenta RP i na Biuro RPO (które właśnie uruchomiło nowy serwis internetowy - CodziennikPrawny.pl). Temat projektowanej nowelizacji podchwyciły właśnie media głównego nurtu i w Rzeczpospolitej ukazał się na ten temat artykuł...

Artykuł Sławomira Wikariaka zatytułowano Ministerstwo idzie na wojnę z internautami. Są tam komentarze prof. Ewy Nowińskiej, mec. Xawerego Konarskiego, dr Michała Zaremby oraz mój. Ciekawostką jest to, że Rzeczpospolita nie mogła uzyskać komentarza od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nie mogła również uzyskać treści samego projektu (zostałem więc źródłem papierowej prasy), w uzasadnieniu którego napisano, że został on opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej ministerstwa (tylko nie można go tam znaleźć; zresztą - proszę samodzielnie poszukać).

Mój komentarz, który opublikowała Rzepa, nie będzie dla czytelników tego serwisu zaskoczeniem (zwłaszcza po lekturze podlinkowanych we wstępie tekstów, ale również tekstu Proszę o typy osób publicznych do umieszczenia w doniesieniu o możliwości popełnienia przestępstwa). W każdym razie przy tekście opublikowano taki mój komentarz:

Proponowana nowelizacja jest próbą łatania dziur, gdyby jednak została przyjęta, efekt byłby gorszy niż stan obecny. Projektodawca wprowadza jeszcze większy chaos terminologiczny. Nie ma też jasnej odpowiedzi na pytanie, dlaczego właściwie należałoby rejestrować serwisy internetowe, których tytuły (adresy) są przecież dostatecznie chronione w systemie rejestracji domen internetowych.

Już dzisiaj, moim zdaniem bezprawnie, sądy wymierzają kary za wydawanie serwisów internetowych bez rejestracji. Skoro tak, to każdy obywatel może złożyć doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta, rzecznika praw obywatelskich czy premiera, którzy obok obowiązkowych, chociaż ubogich w treści, Biuletynów Informacji Publicznej wydają aktualizowane częściej niż raz w tygodniu serwisy własne. Bez rejestracji.

Aby było jasne: nie chodzi mi o sztuczne wywoływanie afer. Chodzi o to, że sądy skazują ludzi na grzywny, a jednocześnie istnieje najważniejsze urzędy w Państwie prowadzą swoje serwisy internetowe i uruchamiają nowe (zamiast poprawnie prowadzić BIP-y - tu przynajmniej jest podstawa takiego działania, a przecież - jak sugeruje art 7 Konstytucji RP: "Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa"; por. Czy "własne" serwisy internetowe administracji publicznej działają legalnie?). Nie chodzi o to, by torpedować państwo. Chodzi raczej o to, by zwrócić najważniejszym osobom w państwie uwagę, że coś jest "nie tak". Państwo nie może zastawiać na obywateli pułapek, a jeśli tak się dzieje, to Rzecznik Praw Obywatelskich powinien reagować (jasne, że ma dużo pracy i trudno wszystkich zadowolić i na wszystko szybko reagować), powinien reagować strażnik Konstytucji - Prezydent RP, a także powinien reagować Premier (rząd przecież ma inicjatywę ustawodawczą).

Liczę, że otrzymam jednak odpowiedzi z Kancelarii Prezydenta oraz od Rzecznika Praw Obywatelskich. Jak tylko je otrzymam - opublikuje wszystkie otrzymane odpowiedzi w serwisie. Przy okazji odnotuję, że czytelnicy samodzielnie zaczęli zadawać ministerstwom pytania o kolejne serwisy własne (inne niż BIP). Proszę pamiętać, że Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi pod adresem www.ms.gov.pl jedynie BIP (i chyba inne ministerstwa również tak powinny robić, skoro Rada Ministrów nie uważa za słuszne ograniczenia liczby ministerialnych serwisów do jednolitego serwisu rządu, podzielonego jedynie na odpowiednie, tematyczne taxonomie; por. Ministerstwo Transportu ma nową stronę - dlaczego każdy resort ma mieć własną?). Pod tekstem opublikowanym w serwisie Salon24.pl, który patronuje(?) nowemu serwisowi Rzecznika Praw Obywatelskich codziennikprawny.pl, tj. pod tekstem Inauguracja portalu CodziennikPrawny.pl internauci również pytają o to, czy Rzecznik zarejestrował serwisy w sądzie... Jak wszyscy będą pytali, to może dowiemy się, co RPO o rejestracji myśli, no, bo co pozostaje?.

W czwartek swoje stanowisko w sprawie ministerialnego projektu noweli Prawa prasowego będzie wykuwała Rada Konsultacyjna Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarz Polskich.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Akcja protestacyjna

Przyłącz się do akcji sprzeciwiającej się ograniczaniu wolności internetu! Informacje dostępne na moim blogu

In Web We Trust!

Brawo

VaGla's picture

Organizuje Pan jakiś protest w sprawie jakiejś sytuacji, ale zastanawia mnie tylko, czy przeczytał Pan projekt ustawy, o który tu chodzi, czy od razu, bez czytania, bez zdobycia wiedzy na temat, rozpoczął Pan protestowanie?
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Nie mogła również

Nie mogła również uzyskać treści samego projektu (zostałem więc źródłem papierowej prasy), w uzasadnieniu którego napisano, że został on opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej ministerstwa (tylko nie można go tam znaleźć; zresztą - proszę samodzielnie poszukać).

Projekt jest dostępny na stronie http://bip.mkidn.gov.pl/bip/index.jsp?artId=193, a dokładniej http://www.mkidn.gov.pl/docs/prawo_prasowe-010609.pdf.

sjs

Dziś w nocy go tam jeszcze nie było

VaGla's picture

Dziś w nocy go tam jeszcze nie było, tak więc musieli opublikować po przeczytaniu publikacji w Rzeczpospolitej i w przeglądach prasy.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

rejestracja blogów /?/

projekt zmiany prawa prasowego jest na stronie BIP MKiDN

w nowelizacji po art.20 dodano art.20a obrzmieniu - publikacje prasowe ukazujące się wyłącznie w formie elektronicznej podlegają rejestracji na zasadach określonych w art.20

według nowej definicji prasą są także publikacje prasowe ukazujące się w formie elektronicznej /więc już chyba nie ma wątpliwości czy należy rejestrować czy nie trzeba, oczywiście pozostaje odpowiedź na pytanie czy pojedynczy blog jest publikacją prasową - wydaje się że spełnia definicję zawartą w nowym art.7.1

w nowej definicji dziennika i czasopisma są one publikacjami prasowymi /oczywiście nadal są prasą/

co prawda w uzasadnieniu do projektu nowelizacji ustawy ministerstwo stwierdza że nie rozstrzyga problemu blogów /nie wyklucza się jednak sytuacji, iż w toku dalszych prac legislacyjnych będzie rozważana kwestia wprowadzenia do ustawy regulacji dotyczących blogów i ewentualnej ich rejestracji/, wydaje się jednak że przy proponowanych zapisach Sądy będą rozstrzygać o obowiązku rejestracji blogów /lub co najmniej stron z blogami - w takim wypadku zrodzą się dodatkowe problemy na linii właściciel portalu - autor bloga w związku z art.15/

To własnie napisałem w poprzednim tekście

VaGla's picture

To właśnie napisałem w poprzednim tekście. Proszę sięgnąć i przeczytać: Projekt noweli Prawa prasowego: rozumiem, że minister Zdrojewski chce rejestracji zdrojewski-bogdan.pl. Właśnie odpowiedziałem ministrowi Zdrojewskiemu w kolejnym tekście: Minister Zdrojewski deprecjonuje nieprawomyślne interpretacje projektu nowelizacji Prawa prasowego.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Kolejna Izby Wydawców Prasy

Kolejną po PIIT, HFPC i Agorze opinię na temat projektu przygotowała Izba Wydawców Prasy. Również krytyczną. Ich tok myślenia jest taki - Ci którzy chcą być dziennikiem lub czasopismem (także internetowym) to niech się zarejestrują zyskując wszystkie prawa i obowiązki. Ci którzy nie chcą niech się nie rejestrują, ale wówczas nie będą prasą.
Ich propozycja definicji jest taka:

W rozumieniu ustawy:

1) prasa oznacza publikacje periodyczne, które nie tworzą zamkniętej,jednorodnej całości, ukazujące się nie rzadziej niż raz do roku, opatrzone stałym tytułem albo nazwą, numerem bieżącym i datą, a w szczególności: dzienniki, czasopisma, serwisy agencyjne, programy radiowe i telewizyjne oraz zarejestrowane strony internetowe; prasą są także wszelkie istniejące i powstające w wyniku postępu technicznego środki masowego przekazywania, o ile upowszechniają publikacje periodyczne za pomocą druku, wizji, fonii lub innej techniki rozpowszechniania,

2)dziennikiem jest informacyjny druk oraz zarejestrowany bądź koncesjonowany przekaz za pomocą dźwięku i/lub obrazu, ukazujący się częściej niż raz w tygodniu,

3)czasopismem jest druk oraz zarejestrowany bądź koncesjonowany przekaz za pomocą dźwięku i/lub obrazu, także ten o charakterze informacyjnym, ukazujący się nie częściej niż raz w tygodniu, a nie rzadziej niż raz w
roku,

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>