Lessons from the Identity Trail

okładka ksiązkiWarto zachęcić czytelników do zapoznania się z niedawno opublikowaną pozycją, zatytułowaną "Lessons from the Identity Trail", a traktującej o anonimowości, prywatności oraz identyfikacji uczestników "społeczeństwa usieciowionego" (tak brzmi też podtytuł tej książki: "Anonymity, Privacy and Identity in a Networked Society"). Książka jest obszerna (592 stron) i jest to praca zbiorowa, którą redagowali: Ian Kerr, Carole Lucock oraz Valerie Steeves. Jedną z ciekawostek jest to, że o ile książkę można kupić online, to jej treść (a przynajmniej część rozdziałów) udostępniona została również w Sieci, na jednej z licencji CC.

Udostępnione rozdziały można pobrać ze strony poświęconej publikacji. Kolejne części (rozdziały) pojawią się po 22 kwietnia, inne zaś po szóstym maja.

No, właśnie. Kilka razy, na różnych konferencjach, zadawałem to pytanie: czy mamy prawo do anonimowości? Anonimowość to nie to samo, co ochrona prywatności, to nie to samo, co ochrona intymności i coś innego niż ochrona danych osobowych. Być może w "społeczeństwie informacyjnym" każdy powinien komunikować się po ujawnieniu danych pozwalających na ewentualne dochodzenie roszczeń związanych z odpowiedzialnością za słowo (por. Adres (anonimowego) autora "materiału prasowego", Rozważania o anonimowości i o przesyłaniu (niezamówionych) informacji, albo Rzut oka na przetwarzanie numerów IP w Polsce i Niemożność wskazania sprawcy przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, Konflikt "anonimowość" vs. "dochodzenie roszczeń" narasta lub Anonimowa krytyka w blogu)?

Jak wspomniałem - udostępniono kilka rozdziałów książki. Wśród nich jest rozdział poświęcony anonimowości i prawu USA oraz prawu Kanady. Z czasem pojawi się rozdział na temat prawa w Wielkiej Brytanii, kolejny na temat prawa Holandii i jeszcze jeden, poświęcony Włochom. Anonimowości poświęcona jest ostatnia cześć książki. Wcześniejsze zaś traktują o prywatności i identyfikacji.

Książka powstała jako efekt badań, które były finansowane z funduszy grantowych (zespół badawczy wygrał wcześniej czteroletni grant na projekt zatytułowany "On The Identity Trail: Understanding the Importance and Impact of Anonymity and Authentication in a Networked Society"). To pierwsza książka, gdyż planowane są jeszcze trzy inne. Pierwsza to efekt dwóch międzynarodowych warsztatów z udziałem akademików, osób zaangażowanych w prace organizacji pozarządowych, instytucji publicznych i prywatnych. Jeśli chodzi o proponowaną właśnie książkę ciekawostką jest również to, że każdy z rozdziałów w niej zawartych został poddany anonimowej ocenie naukowej (anonymous peer review process) zanim materiał został skierowany do wydawnictwa. A wydawnictwem tym jest Oxford University Press.

Ogólnie - chyba warto polecić lekturę tej pozycji.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

A może prywatność i anonimowość to utopia.

Jakiś czas temu opublikowałem skromną syntezę moich przemyśleń i obserwacji na temat prywatności, w tym też prywatności w sieci. Niech będzie to mój komentarz do tej wiadomości.

Prywatność nie jest twoim stanem naturalnym.

Czy anonimowość jeszcze istnieje?

Można się zastanawiać nie tylko nad tym, czy mamy prawo do anonimowości, ale czy jej zachowanie jest w ogóle możliwe, przynajmniej jeśli korzystamy z jakichkolwiek serwisów społecznościowych. Dane z jednego serwisu społecznościowego da się niezbyt trudno wykorzystać aby odkryć tożsamość użytkowników w innych serwisach... Pisałem o tym więcej na swoim blogu: http://gryziemy.net/2009/4/6/znajdz-swojego-trolla-dzieki-sna (przepraszam za autoreklamę, ale to chyba jest na temat ;).

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>