Spór o seksualny gadżet dostarczający doznań w Second Life

Seksualny gadżet - SexGenKevin Alderman, posługujący się w grze Second Life postacią Stroker Serpentine, postanowił złożyć pozew przeciwko osobie, która posługując się awatarem o nazwisku Volkov Catteneo skopiował oferowany przez przedsiębiorcę wirtualny produkt (SexGen bed - wirtualne łóżko z pewnymi seksualnymi inklinacjami) i sprzedaje go w grze po niższej cenie. Zgodnie z dostępnymi doniesieniami - istotą pozwu Aldermana był zarzut naruszenia prawa autorskiego (copyright infringement). Inne doniesienia zaś sugerują raczej, że doszło do naruszenia praw ze znaków towarowych (trademark infringement). Warto jednak zauważyć, że przedsiębiorca nie wie kto chowa się za znanym mu nazwiskiem konkurującego z nim (nieuczciwie?) awatara. Dlatego jednym z elementów sporu może być domaganie się od spółki Linden Lab udostępnienia informacji na temat tożsamości konkurenta.

O sprawie pisała agencja Reuters, a tekst tego doniesienia dostępny jest na dedykowanej witrynie Reutersa, poświęconej grze: SL business sues for copyright infringement. Cóż wiemy po lekturze tego tekstu? Ano - od strony formalnej - mowa jest o procesie Eros LLC vs John Doe, który rozpoczął się przed sądem dystryktowym U.S. District Court in Tampa. O innych sprawach przeciwko nieznanym powodom informowałem np. w tekstach Kolejne pozwy przeciw spamerom, Ale się dzieje... Branża pozywa p2p na potęgę czy Tajemnica dziennikarska nie dla blogerów? i Kolejni nieznani pozwani. W jaki sposób Alderman ma zamiar odkryć tożsamość Catteneo? Mowa jest o historii prowadzonych w grze czatów, finansowych rejestrów spółki Linden Lab oraz danych na temat transakcji realizowanych prez PayPal. A więc będzie poszukiwał tych informacji u dostawców różnych usług.

Jest też cytat z pozwu, który dotyczy tej właśnie kwestii:

Despite reasonable efforts, Eros does not presently know Defendant’s true identity or address but intends to obtain this information by way of subpoenas directed to one or more internet service providers that are likely to have obtained said information from Defendant.

Sam pozew również jest dostępny w Sieci: Eros, LLC v. Doe - Civil Cover Sheet (PDF, 79 stron). Wynika z niego, że Alderman zarzuca bliżej nieznanemu naruszycielowi złamanie przepisów ustaw the Lanham Act oraz the Copyright Act. Pierwsza to ustawa regulująca zasady ochrony znaków towarowych - (cytowana jest też jako the US Trademark Act i znajduje się w piętnastym tytle U.S. Code; w pozwie można też znaleźć dywagacje dotyczące nieuczciwej konkurencji związane z korzystaniem ze znaków towarowych), druga zaś to prawo autorskie (czyli siedemnasty tytuł U.S.C.).

Catteneo nie obawia się pozwu Aldermana, gdyż - jak twierdzi - jego prawdziwa tożsamość nie figuruje w zasobach informacyjnych Linden Lab, zaś w realnym życiu nie dysponuje nawet stałym adresem.

Niedawno uruchomiona polska wersja serwisu Heise Online przybliża w tekście Prawdziwy spór prawny o wirtualne zabawki produkt sprzedawany w grze przez Aldermana: "Działający w branży erotycznej przedsiębiorca (prowadzi firmą Eros LLC) zarabia miedzy innymi za sprawą tak zwanego wyposażenia mieszkania SL. Za 12 000 dolarów Linden, odpowiadających 45 dolarom amerykańskim, sprzedaje cyfrowe łóżeczko wyposażone w specjalne dodatki. Mebel ten zapewnia awatarom niezwykłą wydajność seksualną. Dzięki zabawce Strokera wirtualny użytkownik łóżka dysponuje 150 pozycjami i animacjami (nazwa marki "SexGen")."

Ciekawym wątkiem jest również sposób dystrybucji tych seksownych gadżetów. Sprzedawane są one jako “no-copy” objects - nie jestem pewny, ale chodzi chyba tu o jakiś rodzaj DRM.

Po raz kolejny pojawia się też problem ustalenia zależności między światami (realnym i tym z gry). Pisałem o tym w tekstach: Piętrowe relacje wirtualno realne w drugim życiu, Wirtualne gry i realne problemy czy Umowa o przeniesienie prawa do korzystania z awatarów i artefaktów. Jakimi zasadami należy kierować się oceniając ewentualne naruszenie zasad współżycia społecznego w światach, w których mogą istnieć smoki i czarodzieje? W przypadku sporu, o który chodzi Linden Lab odesłał zgłaszającego problem Aldermana do regulaminu gry i wynikających z tego regulaminy zasad postępowania (in-world “abuse reporting” system). Zgłaszając problem Alderman powołał się zaś na zasady wynikające z ustawy Digital Millennium Copyright Act.

W swoim pozwie przeciwko Johnowi Doe Alderman domaga się zasądzenia (alternatywnie) trzykrotnej wysokości strat wynikających z tego, że sprzedano "produkty" podrobione (czyli wyliczałoby się to szacując wysokość wynagrodzenia za sprzedaż produktów zgodnie z cennikiem Aldermana), albo też trzykrotności korzyści, które uzyskał pozwany w wyniku sprzedaży takich produktów.

Na razie wiadomo, że sędzia Thomas Wilson zgodził się na przypozwanie zarówno spółki Linden Labs, jak i PayPal w celu poznania tożsamości naruszyciela.

Podobne doniesienia i komentarze gromadzę w dziale gry niniejszego serwisu.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>