Kolejne pozwy przeciw spamerom

Microsoft skierował do sądów kolejne siedem pozwów wymierzonych przeciwko spamerom. Tym razem przeciwko tym, którzy naruszali zasady tzw. "brown-paper wrapper" przewidziane w amerykańskiej ustawie CAN-SPAM Act dla przesyłek związanych z seksem. Takie przesyłki muszą zawierać (zgodnie z postanowieniami ustawy) widoczną informację "Sexually-Explicit:" zarówno w temacie elektronicznego listu (subject) jak i w jego treści (body).

Chodzi o to, żeby oznaczyć przesyłki o ewidentnie "seksualnym" charakterze. Procesy zostały wszczęte jako "John Doe" actions, tak więc nie przeciwko konkretnym osobom, których tożsamość być może będzie jednak ujawniona w miarę toczącego się postępowania. Microsoft dokładnie wybrał 7 przypadków spośród niezamówionej korespondencji kierowanej do pracowników koncernu. Jak mówi jeden z przedstawicieli firmy: "chcemy wiedzieć kto naciska przycisk "wyślij" w takich przypadkach" (a dokładniej: "We want to know who's hitting the 'send' button on this stuff").

[Przeczytaj artykuł: Spam ofensywny seksualnie][NewsFactor][Slashdot][Reuters]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>