Skazani za Zatoba w Maroku

Skazano dwóch Marokańczyków za stworzenie wirusa komputerowego Zotob (por. Zatrzymano domniemanych twórców wirusów Zotob i Mytob). To dwaj dziewiętnastoletni studenci: Farid Essebar został skazany na dwa lata pozbawienia wolności, a Achraf Bahloul na rok.

Zotob zaatakował w sierpniu zeszłego roku infrastrukturę kontrolowaną przez wielu przedsiębiorców, w tym takie potęgi jak CNN, the Financial Times oraz the New York Times (generalnie około stu przedsiębiorsw ucierpiało), ale również takie instytucje jak the U.S. Immigration and Customs Enforcement bureau (szacuje się, że wirus zainfekował 250 tys komputerów - to mniej niż w przypadku innych znanych wirusów, ale temu udało się uderzyć w branżę medialną, która nadała Zatobowi rozgłos). Sam wirus atakował system Windows 2000 firmy Microsoft. Zainfekowany komputer wpadał w ciągłą pętlę restartu systemu - wszystko za sprawą automatycznej detekcji nowego sprzętu osadzonej bezpośrednio w systemie ("Plug and Play" hardware detection feature). Opis działania wirusa znalazł się na specjalnie przygotowanej stronie producenta atakowanej platformy.

Jeden ze skazanych - Essebar (aka "Diabl0") - uwikłany jest również w inne sprawy związane z tworzeniem i dystrybucją wirusów komputerowych (napisał podobno kilka wariantów wirusa MyTob, który tworzył botnet kontrolowany za pośrednictwem IRC'a). W sprawie Zatoba wiadomo, że jako jeden z twórców wirusa Diabl0 sprzedał kod programu dwudziestojednoletniemu (wówczas) Turkowi - Atilla Ekici (aka "Coder"), a potem już poszło z górki. Dlatego w sprawę zaangażowane są również tureckie władze i wymiar sprawiedliwości, zaś Codera oskarżono o "finansowanie ataku". Sprawa generalnie ma charakter wybitnie międzynarodowy, i nawet FBI wydało oficjalną notatkę prasową: "MOROCCAN AUTHORITIES SENTENCE TWO IN ZOTOB COMPUTER WORM ATTACK" (dlaczego napisano to kapitalikami?).

Obrona obu chłopaków zapowiedziała złożenie apelacji od tego wyroku, wydanego przez marokański sąd w Sale (niedaleko stolicy, tj. Rabat).

Czytaj również:

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>