Jeszcze o kiwaniu fiskusa w elektronicznym handlu

Podobno przez "nierejestrowany" handel w internecie budżet co roku traci miliony złotych (szacując, że co czwartą transakcję w Sieci przeprowadza się bez wystawienia faktury VAT, a więc w „szarej strefie”). Urzędy Skarbowe nie wiedzą jak podejść do rozwiązania tego problemu.

Życie Warszawy: "Polacy kupują w sieci, bo jest taniej. Nie tylko dzięki wyeliminowaniu marży pośredników. Sprzedawcy z zarejestrowaną działalnością gospodarczą unikają wystawiania faktur VAT. Z kolei w przypadku kupowania od osoby prywatnej dobra wartego więcej niż tysiąc złotych nabywca powinien odprowadzić 2-proc. podatek".

Czegóż się jeszcze dowiadujemy? Ano tego, że od stycznia do końca lipca 2006 roku urzędy kontroli skarbowej skontrolowały już 332 osoby i przedsiębiorstwa (firmy?) handlujące w sieci. Wiemy również, że w 191 przypadkach ujawniono nieprawidłowości na łączną kwotę 1,5 mln zł, a w planach "skarbówki" jest 419 kolejnych kontroli. Wiemy też, że w każdym urzędzie skarbowym jest osoba monitorująca handel elektroniczny. Osoba ta wskazuje podmioty do przeprowadzenia ewentualnej kontroli. Gdy się już coś takiego stanie - US zwraca się np. do Allegro by ten serwis aukcyjny udostępnił dane użytkowników (czyżby i tu retencja?). W przypadku Allegro dzieje się tak podobno "kilkanaście razy w miesiącu".

Czytaj również:

Podobne doniesienia gromadzę w dziale podatki oraz aukcje lub handel.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>