Taking on the Data Retention Directive - "Dyrektywa zostaje"

Dziś odbyła się dość ważna konferencja organizowana przez Komisję Europejską, której celem było przedyskutowanie problemów związanych z funkcjonowaniem dyrektywy 2006/24/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 roku w sprawie zatrzymywania przetwarzanych danych w związku ze świadczeniem publicznych usług łączności elektronicznej oraz dostarczaniem publicznych sieci komunikacji elektronicznej, zmieniającej dyrektywę 2002/58/WE. Zachęcam do lektury sprawozdania z tej konferencji, której przyglądała się Fundacja Panoptykon.

Konferencja Taking on the Data Retention Directive odbyła się w Brukseli. Dla zainteresowanych - dostępny jest program tej konferencji. Polskim akcentem w trakcie dyskusji były wystąpienia prof. Andrzeja Adamskiego (UMK).

W każdym razie zachęcam do lektury przygotowanej już przez Fundację Panoptykon relacji z przebiegu debaty: Czy retencja danych rzeczywiście “zostanie”? Ostre starcie poglądów w Brukseli, dla zachęty jedynie przywołując następujący jej fragment:

Niestety, Komisja Europejska podzieliła nasze zdanie i zdanie niezależnych ekspertów takich jak Hustinx czy Bartholin, jedynie częściowo. Na zakończenie konferencji, po sześciu godzinach gorących dyskusji, pojawiła się sama Komisarz odpowiedzialna za ewaluację Dyrektywy Retencyjnej – Ceclia Malmstroem – aby zakomunikować nam, że „retencja zostanie”. Oklaski pomieszały się z okrzykami „wstyd!”. Bo jest wstydem dla liberalnego polityka na tak odpowiedzialnym stanowisku, ogłaszać, że nawet nie rozważa wycofania środka krytykowanego z różnych stron za jego abuzywność, i to w momencie, w którym jej pracownicy nie przedstawili jeszcze nawet raportu z ewaluacji funkcjonowania Dyrektywy Retencyjnej (raport ma się pojawić dopiero w marcu 2011 r.).

Podobne materiały odnotowuję w dziale retencja danych niniejszego serwisu.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>