Nadzór niekontrolowany? Nowe wyzwania dla wolności

2011-10-11 12:00
2011-10-11 16:00
Etc/GMT+2

W imieniu organizatorów zapraszam na konferencję pt. "Nadzór niekontrolowany? Nowe wyzwania dla wolności". Konferencja będzie podsumowaniem projektu "Monitoring działań władz publicznych dotyczących problematyki społeczeństwa nadzorowanego", realizowanego z grantu Fundacji Batorego. Konferencja została objęta patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Konferencja odbędzie się 11 października 2011 r., w godzinach 12.00-16.00 w siedzibie Fundacji Batorego. (ul. Sapieżyńska 10a, Warszawa). Materiały konferencyjne dostępne są na stronach Fundacji Panoptykon. W programie m.in. dwa panele dyskusyjne:

12.30 - Panel 1: Nowe technologie w służbie nadzoru. Jak wpływają na nasze prawa i wolności?

  • Katarzyna Szymielewicz - wstęp i moderacja
  • Piotr Waglowski
  • Arwid Mednis
  • Ewa Siedlecka
  • Adam Bodnar

14.30 - Panel 2: Monitoring wizyjny: Wielki Brat, nowoczesny standard bezpieczeństwa czy groźna fikcja?

  • Małgorzata Szumańska - wstęp i moderacja
  • Paweł Waszkiewicz
  • Dorota Głowacka
  • Jan Derkacz
  • Julia Skórzyńska-Ślusarek

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Trojan federalny (podobno nie federalny) podobno złapany

Maciej_Szmit's picture

http://wiadomosci.onet.pl/raporty/deutsche-welle-w-onet-pl/wielka-afera-w-niemczech-zlamali-tajny-kod,1,4876822,wiadomosc.html

Konferencja o nadzorze - badania o skuteczności monitoringu

Dziwi mnie formułowanie kategorycznych wniosków na podstawie bardzo ogólnych i rzekłbym, dość skąpych badań o monitoringu. Cyt. za stroną o konferenecji "Badania te nie potwierdziły powszechnej opinii, że kamery CCTV wpływają na zmniejszenie przestępczości". Teza ta jest powielana od kilku lat na podstawie zdaje się jednych i tych samych badań. Jeśli wzięto pod uwagę zaledwie cztery! skrzyżowania w Warszawie, w okolicy których najczęstsze czyny zabronione to złe parkowanie, to przy wzroście liczby aut, niskiej skuteczności służb porządkowych oraz względnie niskiej szkodliwości, oczywiste jest, że kamery nie będą miały wpływu na zmniejszenie popełniania wykroczeń złego parkowania (a nie przestępstw). Inne badania: brytyjskie czy nawet ostatnio szwedzkie, wyraźnie na skuteczność monitoringu wskazują. Przede wszystkim w obszarach jak parkingi, centra handlowe ale też i drogi. Czemu ma więc służyć takie ferowanie wyroków na wątpliwych dowodach?

Re: Konferencja o nadzorze - badania o skuteczności monitoringu

hub_lan's picture

Czy można poprosić o linki do opublikowanych wyników tych badań? (brytyjskich lub/i szwedzkich)

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>