Jest wyrok w sprawie przeciwko Allegro

Przeoczyłem informacje o wyroku, który - jak się okazuje - zapadł już w Sądzie Okręgowym w Łodzi. Pozew w tej sprawie wytoczył Cezary Ossowski, znany również jako Cezcez, a zrobił to dlatego, gdyż uznał, że zawieszenie jego kont w serwisie aukcyjnym pozbawione było podstawy prawnej. Uznał również, że komentarze publikowane online przez pracowników Allegro naruszyły jego dobra osobiste. Sąd nakazał spółce m.in. przeproszenie powoda w swoim serwisie i zapłatę stosownej kwoty na wskazany cel społeczny. Wyrok nie jest prawomocny.

Sąd (tu cytuję za serwisem Aukcje.org, który na ten temat opublikował notatkę 21 września):

1. Nakazał firmie QXL Poland sp. z o.o. zamieszczenie w systemie informatycznym serwisu Allegro na stronie ‘Nowości i Komunikaty’ oświadczenia, w treści którego przeprasza użytkownika ‘cezcez’ za mogące naruszyć jego dobra osobiste publiczne wypowiedzi swojego pracownika, zamieszczone na forum Cafe Nowe Allegro w dniu 17.01.2003 (dokładna treść przeprosin została podana przez sąd i pokrywa się z zamieszczoną w pozwie) oraz utrzymywanie tego oświadczenia przez okres 90 dni. Informacja o istnieniu takiego oświadczenia ma być przez taki sam okres czasu widoczna na stronie głównej serwisu Allegro.

2. Zasądził od pozwanej firmy QXL Poland sp. z o.o. zgodnie z żądaniem powoda zapłaty 2000 zł na wyznaczony przez powoda cel społeczny - na rzecz Stowarzyszenia Przyjaciół Polskich Szkół na Litwie „Płacieniszki” im.Władysława Tomaszewskiego .

3. Oddalił powództwo w pozostałej części.

To oddalenie powództwa w pozostałej części wyjaśnione jest przez powoda w komentarzu to cytowanego tekstu: "...sąd uznał, że serwis swoje uprawnienia wymienione w ówczesnym art. 15.5 regulaminu może egzekwować nawet wtedy, gdy użytkownik swoim postępowaniem nie złamał żadnego z konkretnych punktów tegoż regulaminu. Czyli że można podeprzeć się ‘działaniami na szkodę serwisu’ nawet wtedy, gdy działania te nie naruszają żadnego z punktów zawartej umowy". Słowa te padły w odpowiedzi na stwierdzenie jednego z komentatorów, który wyciągnął wniosek, że: "Sąd nie uznał stanowiska Cezceza w przedmiocie bezprawnego działania Allegro, polegającego na zablokowaniu konta". Z tym się zaś Cezcez właśnie nie zgodził, relacjonując własnymi słowami stanowisko sądu.

Jako się rzekło – wyrok nie jest prawomocny i nie wiadomo jeszcze, czy strony będą się chciały od niego odwołać. W każdym razie - na stronie Nowości i Komunikaty oświadczenie się jeszcze nie pojawiło.

Więcej na temat tej sprawy (oraz wcześniejszych dokonań Cezceza na niwie sądowego ustalania treści niedozwolonych klauzul umownych):

Aktualizacja w górę osi czasu: Wyrok w sprawie cywilnoprawnej ochrony "nick-a": chodzi o Allegro i CezCeza

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Allegro osiągnęło bardzo

Allegro osiągnęło bardzo wysoką pozycję w Polsce na rynku elektronicznym. Niestety, wykorzystujący ten fakt pracownicy Allegro, dopuszczają się działań szkodzących użytkownikom.
Nie chodzi tylko o bezpodstawne usuwanie kont, ale również usuwanie aukcji użytkowników z małą ilością komentarzy, z towarami lub cenami niewygodnymi dla konkurencji działającej od dawna na Allegro i mającej po kilkaset albo kilka tysięcy transakcji za sobą.
Sam doświadczyłem takiej sytuacji. Jeśli komuś zależy na tym, żeby poznać szczegóły, które pracowników allegro zaniżają do poziomu podstawówki, proszę pisać na adres kononowiczchristopher@yahoo.com .

Czy sąd wie o czym wydaje wyrok?

Szerzej na ten temat na
Czy nick to nazwisko? . Sprawa doszła do Sądu Najwyższego. Co będzie dalej?

Sąd wie

A wyrok Sądu Najwyższego z 11 marca 2008 r. (sygn. II CSK 539/07) był w tym serwisie przywoływany i komentowany w tekstach:

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>