Archiwum - Jul 15, 2005 - story

Bezpieczeństwo publiczne w Polsce

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji przesłała Prezesowi Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, Witoldowi Grabosiowi opinię w sprawie trudności wykonywania Art. 179 Prawa telekomunikacyjnego przez „małych” przedsiębiorców.

Szybko namierzyli pre-paida

Rzeczpospolita: "Stołecznej policji wystarczyły dwie doby, aby schwytać mężczyznę, który we wtorek groził wybuchem bomby w metrze".

Elektroniczne legitymacje studenckie

Gazeta Prawna: "Minister edukacji w najbliższych dniach podpisze rozporządzenie w sprawie dokumentacji przebiegu studiów, dzięki któremu w roku akademickim 2005/2006 studenci mogliby w końcu dostać wielofunkcyjne elektroniczne legitymacje. Przez opieszałość ministerstwa szkoły jednak nie zdążą zorganizować przetargów. Może się również okazać, że w większości uczelni karta będzie jedynie plastikowym dowodem tożsamości".

Kleiber podpisał faktury

Prof. Michał Kleiber, Minister nauki i informatyzacji złożył podpis pod rozporządzeniem o elektronicznych fakturach, co zauważą Gazeta Wyborcza: "zgodził się tym samym na kontrowersyjny wymóg opatrywania e-faktur tzw. bezpiecznym podpisem elektronicznym".

Australia i linki

Stephen Cooper z Queensland (Australia), operator serwisu muzycznego MP3s4free.net, został uznany przez australijski sąd winnym naruszenia praw autorskich. A chodzi o to, że MP3s4free.net oferował jedynie linki do utworów znajdujących się w plikach na innych serwerach w sieci.

Patenty i co z tego wynika

No, proszę. Sąd apelacyjny uznał, że firma Microsoft bezprawnie wykorzystała opatentowaną przez firmę AT&T technologię kodowania mowy (compress speech signals into data). Proces trwał od 2001 roku i właśnie się zakończył przed sądem apelacyjnym.

Naruszenie przez wyszukanie

W Kanadzie trwają prace nad nowelizacją prawa autorskiego. Chodzi o poprawki Bill-C60, wedle zapisów których (co zauważyli podobno niektórzy prawnicy), do złamania praw autorskich zalicza się tam "archiwizowanie i przekierowywanie do materiału objętego tymi prawami a nie tylko publikację treści naruszających je". Zatem w Kanadzie, o ile projekty nie zostaną zmienione w toku prac legislacyjnych, Google będzie enielegalny...

Zbyt łagodny wyrok

Vox populi się wypowiedział i wynika z niego, iż 78% uczestników ankiety stwierdziło, że, ich zdaniem, Sven Jaschan, autor wirusa Sasser, został zbyt łagodnie potraktowany przez sąd (został skazany na 21 miesięcy pozbawienia wolności, ale w zawieszeniu). A zatem, jak chcą niektórzy - wyrok sądu był niesprawiedliwy...