Patenty i co z tego wynika

No, proszę. Sąd apelacyjny uznał, że firma Microsoft bezprawnie wykorzystała opatentowaną przez firmę AT&T technologię kodowania mowy (compress speech signals into data). Proces trwał od 2001 roku i właśnie się zakończył przed sądem apelacyjnym.

A linia obrony zakadała, iż płytki z opatentowanym oporogramowaniem były "produkowane" poza granicami USA. Tyle, że AT&T wykazało, że płyta "matka" stworzona była w USA i sąd uznał, że doszło do naruszenia prawa patentowego do kodeka, które to prawo przewiduje, iż nie można wyeksportować chronionego przez prawo patentowe "wynalazku". Jak widać, z tymi patentami na software, to same problemy, które nie omijają największych "wynalazców" tego świata.

[Reuters][Economic Times][Techworld][IDG]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>