Archiwum - Jan 29, 2001

Polski handel w Sieci

22-letni student jednej z krakowskich uczelni handlował w internecie przy pomocy cudzych kart kredytowych. Po zatrzymaniu przez małopolskich policjantów został aresztowany przez sąd. Przy pomocy numerów cudzych kart kredytowych kupował w internecie luksusowy towar (kamery, aparaty cyfrowe, płyty CD), który następnie sprzedawał w internecie za pośrednictwem wirtualnych domów aukcyjnych. Towar odbierał od kurierów w kawiarenkach internetowych, w których wcześniej zamawiał towary.

Prawo zaprzestania świadczenia usług

Wyższy Regionalny Sąd w Kolonii rozpatrywał poprawność "Generalnych Zasad i Warunków" używanych przez jeden z banków w swoim serwisie prowadzonym on-line. Znalazła się tam klauzula przyznająca bankowi jednostronne prawo do zaprzestania świadczenia usługi - w każdym czasie, z ważnej przyczyny leżącej po stronie banku lub poza jego strefą wpływu. Takie zaprzestanie świadczenia usługi nie wymagało wcześniejszego powiadomienia klienta. Sąd orzekł, że klauzula ta niesłusznie obciąża klientów, wbrew sekcji 9 Niemieckiego prawa dotyczącego generalnych zasad i warunków umów (German Act on General Terms and Conditions - AGB-Gesetz). Jednocześnie klauzula ta może być skutecznie stosowana w przypadku siły wyższej, przeładowania sieci telekomunikacyjnej oraz z innych przyczyn niezależnych od dostawcy usługi.

Ceny bazowe w internecie

Niemieckie prawo wymaga uwidocznienia ceny bazowej dotyczącej produktów: przed pakowaniem, produktów sprzedawanych w niezamkniętych opakowaniach, lub produktów sprzedawanych bez opakowania, których cena obliczana jest na podstawie ilości, wagi lub długości.