Archiwum - Maj 2001

Sex.com - nagroda

Operatorzy serwisu Sex.com zaoferowali nagrodę w wysokości 50 tys. dolarów za informacje umożliwiające aresztowanie Stephen'a Cohen'a, który w sposób nielegalny (orzeczenie sądu) korzystał z domeny przez ponad 5 lat.

Strona dnia

Strona Piotra Waglowskiego poświęcona problematyce ochrony dóbr osobistych, zasługuje na miano w pełni profesjonalnej. Zawiera linki do licznych opracowań, prac magisterskich, artykułów itp. dotyczących tej właśnie tematyki. Szkoda jedynie, że aby móc wykorzystać zaprezentowane tu materiały, trzeba mieć w małym palcu podstawy prawa. Z drugiej strony, może to dobrze, że wśród licznych witryn, które przedstawiają zagadnienia prawne w ujęciu "łopatologicznym", znalazła się strona zasługująca na miano profesjonalnej?

Operacja Cyberstrata

Ofiarą internetowych przestępstw padło 56 tys. osób w samych tylko Stanach Zjednoczonych. Straty z tego tytułu sięgnęły 117 mln dol. Zainicjowana przez FBI "operacja cyberstrata", prowadzona za pośrednictwem Centrum Skarg na Przestępstwa Internetowe (IFCC) doprowadziła w skali całego kraju do zatrzymania 90 osób odpowiedzialnych za przestępstwa w Internecie. [PAP]

Strategia podatkowa UE

Komisja Europejska opublikowała FAQ dotyczące przyszłej strategii podatkowej, łącznie z propozycjami dotyczącymi VAT'u w Sieci.

Francuskie społeczeństwo informacyjne

Propozycja ustawy dotyczącej społeczeństwa informacyjnego jest przedmiotem obrad francuskiego rządu. Ustawa dotykać będzie problemów praw i obowiązków użytkowników internetu, dostępem do informacji oraz bezpieczeństwem transakcji elektronicznych.

Aimster walczy

Serwis Aimster.com, umożliwiający współdzielenie różnego rodzaju plików, nie poddaje się w walce z firmami fonograficznymi, które zarzucają mu łamanie praw autorskich. [Newsbytes]

Czy Amazon złamał prawo?

Amerykańska Federalna Komisja Handlu stwierdziła w śledztwie, iż Amazon.com, udostępniając dane osobowe swych klientów firmom zewnętrznym, nie złamał prawa.

Jak "zrobić" jubilera?

Internetowi oszuści z Afryki ukradli ze szwajcarskich sklepów jubilerskich i firm luksusowe zegarki oraz sprzęt elektroniczny wartości 460 tys. franków szwajcarskich (260 tys. dolarów). Wg policji oszuści posługiwali się skradzionymi kartami kredytowymi.

Próba wyłudzenia w kawiarni

Na 150 tys. zł usiłował oszukać firmę ubezpieczeniową biznesmen domagający się odszkodowania za rzekomo skradziony sprzęt komputerowy z kawiarenki internetowej. "Po udowodnieniu, że sprzętu nie było, biznesmen został aresztowany przez sąd" - powiedziała PAP prok. Joanna Kowalska, rzeczniczka krakowskiej prokuratury. [PAP]