Archiwum - Oct 2000

Skazany za spam

Steven Hourmouzis wraz z kolegą wysłał do potencjalnych inwestorów ponad 4 mln e-maili z nieprawdziwymi informacjami o Rentech, czym próbował wpłynąć na kurs tej amerykańskiej spółki. To jeden z pierwszych na świecie procesów związanych ze spamem. Australijski sąd stanu Victoria orzekł, że Hourmouzis będzie musiał odsiedzieć co najmniej trzy miesiące z dwuletniego wyroku, jaki zapadł w jego sprawie.

Więzienie za prześladownie on-line

Osoba, która używała Internetu do prześladownia (stalk) swoich ofiar została skazana przez brytyjski sąd na 5 lat więzienia.

Polityka podatkowa

Wedle raportu Arthur Andersen - różnice w polityce podatkowej poszczególnych państw mogą potencjalnie opóźnić rozwój globalnej gospodarki elektronicznej.

Edukacja prawników w Anglii

W Anglii utworzono pierwszy fakultet kształcący studentów w zakresie prawa internetowego. Bradford University na wydziale cybernetyki powołał katedrę "Prawa i Środowiska Internetowego". dr John Baruch - szef katedry stwierdził, że należy zapewnić wykwalifikowane kadry, które będą stanowić i egzekwować prawo zapobiegające przestępstwom komputerowym w dobie coraz bardziej powszechnego stosowania Internetu w biznesie.

Zapowiedź fascynującej książki

W przeciągu miesiąca powinna ukazać się interesująca pozycja książkowa na temat Internetu. "Internet - fenomen społeczeństwa informacyjnego" - książka wydana pod patronatem Stowarzyszenia ISOC - to ponad 600 stron artykułów około 30 autorów. Część materiałów dotyczy prawa internetowego. Więcej informacji już niebawem.

Obracanie portalami - VAT

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi śledztwo w sprawie bezpodstawnego zwrotu podatku VAT z tytułu obrotu portalami i sklepami internetowymi przez 10 firm komputerowych. Serwisy sieciowe, w rzeczywistości warte kilkadziesiąt tysięcy złotych, sprzedano za 100 tysięcy zlotych. W ten sposób wykazywano nadwyżkę podatku, żądając zwrotu różnicy. Naliczone kwoty VAT wyniosly 12 mln złotych. [Prawo i Gospodarka str. 5]

Polski podpis elektroniczny

W połowie listopada w Sejmie pojawi się rządowy projekt budżetu na 2001 r. Zdominuje on prace parlamentarne na kilka najbliższych miesięcy. Może zatem się zdarzyć, że ustawa o podpisie elektronicznym nie zostanie uchwalona w tym, a nawet w przyszłym roku (komentarz po Forum Gospodarczym w Mikołajkach).

Mamy dużo pracy

Nowy artykuł mojego autorstwa, na temat aktualnego stanu prac legislacyjnych dotyczących Internetu podjętych w Polsce.

Podpis elektroniczny u sąsiadów

Od 1 listopada b.r. w Czechach zacznie obowiązywać ustawa o podpisie elektronicznym. Ustawa dostosowana jest do dyrektywy Unii Europejskiej o podpisie elektronicznym wydanej w grudniu 1999 r.

Nawoływanie do waśni

Sąd Rejonowy w Kielcach skazał 27- letniego Krzysztofa N. na 10 miesięcy więzienia (w zawieszeniu na 3 lata) i 1 tys. zł grzywny za znieważenie ludności żydowskiej w internetowej korespondencji skierowanej do Radia Szalom. [pap]