Archiwum - Sep 2000

Przestępstwa komputerowe

Kalifornijski gubernator podpisał ustawę mającą na celu penalizację działań hakerów rozpowszechniających wirusy komputerowe, jak również "floodujących" strony www.

Konfiskata komputera

Policja kampusowa na Uniwersytecie Stanowym w Oklahomie skonfiskowała studencki komputer po tym, jak "Recording Industry Association of America" zaczęło domagać się ochrony praw autorskich do materiałów dystrybuowanych za jego pośrednictwem.

Chiny - kawiarnie internetowe

Chińskie prawo nakłada na kluby internetowe obowiązek proszenia klientów o jakikolwiek dowód tożsamości. W ten sposób państwo chce zbierać informacje o tym, kto używa sieci.

USA - pierwszy klik do rządu

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Prezydenta - został uruchomiony portal poświęcony administracji federalnej USA - FirstGov. W założeniu serwis ten ma ułatwić kontakty obywateli z władzą.

Utwory audiowizualne a Internet

Zapraszam do lektury opracowania autorstwa Pana Michała Wałachowskiego pt.: "Rozpowszechnianie utworów audiowizualnych poprzez sieć internet".

Dostęp do informacji w Sejmie

Poselski projekt ustawy o dostępie do informacji publicznej przewiduje, iż udostępnianie informacji publicznej następuje m.in. w drodze ogłoszenia dokumentów i informacji w urzędowym publikatorze teleinformatycznym. W Sejmie znajduje się również niejako konkurencyjny Poselski projekt ustawy o jawności procedur decyzyjnych, grupach interesów i publicznym dostępie do informacji, który przewiduje, iż w celu publikacji informacji o których mowa w rozdziale 3 projektu - organy władzy i administracji publicznej zobowiązane są do utworzenia i prowadzenia serwisów WWW w sieci Internet.

Niemcy, pseudonim, nazwa domenowa

Wyższy Regionalny Sąd w Kolonii zdecydował, iż również pseudonim pozostaje pod ochroną niemieckiego kodeksu cywilnego, oraz że używanie pseudonimu jako nazwy domenowej nie może być zakazane na rzecz osoby posiadającej takie samo nazwisko, jak używany pseudonim.

Zapowiedź opracowania

Otrzymałem opracowanie autorstwa Pana Michała Wałachowskiego pt.: "Rozpowszechnianie utworów audiowizualnych poprzez sieć internet". Niebawem będzie dostępne w tym serwisie.

Przestępstwa elektroniczne

Prezentuję artykuł autorstwa Macieja Klisia oraz Tomasza Martiszka, zatytułowany "Przestępstwa elektroniczne".

Pomówienia w Krakowie

Władze Krakowa poczuły się obrażone wpisami na internetowej liście dyskusyjnej poświęconej Miejskiej Prezentacji Internetowej "Magiczny Kraków" i zawiadomiły o tym prokuraturę.