Negatyw serwisu z przeznaczeniem dla osób niedowidzących
Dominik Paszkiewicz komentując mój tekst o dostępności stron MSWiA napisał, że witryna "powinna mieć wersję odwróconą - negatyw, dla niedowidzących, którym lepiej czyta się na ciemnym tle". A więc negatyw. Nie miałem do tej pory czasu, by przygotować taką wersję swojego serwisu, a przecież nie jest to trudne. Wobec fizycznego wręcz braku ochoty do ślęczenia nad tekstami prawnymi (jaki mnie dziś ogarnął) pomyślałem "przy sobocie": a może czas coś z tym zrobić? Nie jestem pewny czy udało mi się zrealizować zamierzony cel, dlatego proszę użytkowników o wszelkie uwagi, które mógłbym wykorzystać do poprawienia tego, co już jest zrobione. A może by tak na chwilę ustawić ten motyw negatywowy jako domyślny?
Negatyw polega na tym, że czarne (ciemne) litery na białym (jasnym) tle są zamieniane na białe (jasne) litery na czarnym (ciemnym) tle. Dzięki takiej inwersji niektórym osobom łatwiej jest czytać udostępnione treści. Postanowiłem podjąć próbę przygotowania takiego serwisu. Jak powiedziałem - mam jednak pewien problem, gdyż nie potrafię ocenić efektów. Po konstruktywnej krytyce chętnie poprawię to, co dziś można wybrać w panelu administracyjnym użytkownika jako alternatywny "motyw" (theme) tego serwisu.
Przy okazji widać na czym polega oddzielenie warstwy silnika, od layoutu i tego wszystkiego od stylów (chociaż nieco nieprecyzyjnie się wyraziłem, bo w stylach można również zaszyć informacje o layoucie - ułożeniu elementów). W tym przypadku utworzony został dodatkowy "motyw" serwisu, z którym związany jest plik przechowujący style kaskadowe. Nie zmieniając parametrów "ułożenia" poszczególnych elementów (szerokości, wyrównania, etc.) manipulowałem jedynie kolorami. Tam gdzie było #000 (czarny) podmieniłem na #fff (biały). W ten sposób zmieniłem podstawowy wystrój kolorystyczny serwisu (tj. białe tło, czarne litery, granatowe elementy nawigacyjne takie, jak tytuły czy linki). Ale zadałem sobie pytanie: co z tymi elementami, które mają inny kolor niż biały lub czarny? Stąd starałem się dobrać kolorystykę w taki sposób, by napisy (np. tytuły) odróżniał się od tła, ale jednocześnie miały jakiś kolor. Wybór padł na kolor "Aqua", jako podstawowy kolor "dodatków" alternatywnego motywu. Nie wiem tylko, czy ten pomysł polepsza dostępność, czy też jest przeciwnie.
Już wcześniej starałem się zrobić tak serwis, by można było w przeglądarce swobodnie manipulować wielkością czcionki. Przy zmianie kolorystyki nie musiałem więc w tym względzie nic zmieniać (mam nadzieję, że mechanizm zmiany wielkości czcionki spełnia swoją funkcję?). Zwiększyłem jednak odrobinę czcionkę. Osoba niedowidząca również w negatytowej wersji serwisu może sama zwiększyć rozmiar czcionki: albo wybierając inny jej rozmiar z menu przeglądarki, albo przez posłużenie się kółkiem myszy z jednocześnie wciśniętym klawiszem Ctr.
Negatywowy motyw przygotowałem z myślą o osobach niedowidzących. Mogą go wybrać z listy motywów w panelu administracyjnym zalogowanego użytkownika. Zdaję sobie sprawę z tego, że wymaga to przejścia przez procedurę logowania (wszystko w podstawowym motywie), ale może to komuś pomoże w dostępie do gromadzonych tu treści? W tym samym miejscu ustawia się sygnaturkę, która pojawia się przy komentarzach uzytkownika, tam również można ustawić własny awatar, ale również można ustawić język interfejsu tego serwisu - wszystkie komunikaty systemowe tego serwisu mogą być albo w języku polskim albo w j. angielskim.
Przy okazji przypomniała o sobie konieczność zmiany niektórych grafik, które kiedyś dodałem do serwisu, jako jego wzbogacenie. Nie ma co kryć, że kiepsko wygląda grafika przedstawiająca jakiś przedmiot (np. maszynę do pisania), która w negatywowym motywie okazuje się być wyciętym w białym prostokącie elementem, zupełnie nie pasującym do koncepcji. Stąd postanowiłem zmienić te grafiki, by "dobrze" (wszak to subiektywne wrażenie) wyglądały niezależnie od motywu. Przy nieco większym nakładzie pracy mógłbym uzależnić prezentowane grafiki od wybranego motywu. Poszedłem jednak na łatwiznę. Przepraszam.
Zresztą - jeszcze nie wszystko zrobiłem. Mógłbym jeszcze poprawić palety kolorów reklam AdSense, które rozmieszczone są w serwisie. To będzie wymagało pewnej manipulacji silnikiem. No cóż. Warto od razu zrobić wszystko dobrze, by nie było potrzeby później poprawiać za każdym razem, gdy zechcę coś w przyszłości zmienić.
I na zakończenie trzeba powiedzieć, że motyw negatywowy nie został przygotowany z myślą o osobach niewidomych. Osoby niewidome (korzystające np. ze screenreaderów albo linijek brailowskich) nie powinny odnotować dokładnie żadnej różnicy w działaniu serwisu w jednej lub w drugiej wersji (wierzę, że serwis jest dla nich czytelny). Manipulowanie kolorami miało polepszyć percepcję osobom niedowidzącym.
- VaGla's blog
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
Sprawdzarka
To czy kolory są odpowiednio kontrastowe (ocena efektów), można sprawdzić na stronie:
http://www.snook.ca/technical/colour_contrast/colour.html
Opera
Podobny efekt, bez udziału autora (prawie dowolnej) strony, można uzyskać np. w Operze:
Widok > Styl > Wysoki kontrast (b-cz)
zdrówka
Taki negatyw do blogów jest
Taki negatyw do blogów jest gotowy, można go pobrać z http://lab.wojciechbednarski.com...
poadrawiam
tetryk