W ramach walki o nowoczesną Polskę: godło RP w Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Tych, którzy jeszcze się problemem identyfikacji wizualnej państwa nie interesują, zachęcam do zainteresowania się ostatnią z sesji programu towarzyszącego wystawie „Nowa Sztuka Narodowa” - poświęconą wątkom narodowym, religijnym i patriotycznym we współczesnej grafice użytkowej. Temat ważny z perspektywy tego serwisu, ponieważ na spotkaniu w Muzeum Sztuki Nowoczesnej mowa będzie m.in. o godle RP. Temu tematowi poświęciłem w tym serwisie wiele miejsca i starałem się też włączyć temat godła RP do prac warsztatu MAiC, który związany był z komunikacją między obywatelem i rządem.
Szczegóły programu można znaleźć na stronie Nowa Sztuka Narodowa: Narodowa grafika użytkowa. W ramach jutrzejszego (dzisiejszego) spotkania w Muzemu Sztuki Nowoczesnej (ul. Pańska 3 w Warszawie) zaprezentowane będa trzy wykłady: Monika Rosińska wygłosi wykład „Projektowanie (dla) narodu. Dlaczego dizajn jest bardziej prawicowy?”, Marta Gawin wygłosi wykład na temat problematyki identyfikacji wizualnej organów władzy w Polsce, Rene Wawrzkiewicz zajmie się polskimi symbolami politycznymi z lat 1980 - 2012.
Jedną z prelegentek czytelnicy tego serwisu znają już m.in. za sprawą notatki O tym, że w identyfikacji wizualnej Rzeczpospolitej Polskiej panuje chaos.
Identyfikacja wizualna państwa idealnie wpisuje się w problematykę prawnych aspektów społeczeństwa informacyjnego. Staram się zabiegać o to, by państwo podjęło dyskusję na temat konieczności nowego podejścia do godła RP, chociaż zdaję sobie sprawę z tego, że wiele osób będzie myślało sobie, że może tu ktoś szykuje zamach na suwerenność Rzeczypospolitej. Otóż nic z tych rzeczy. Takim osobom chciałbym zaproponować lekturę poniżej linkowanych tekstów:
- Złożyłem list do Pana Prezydenta w sprawie zasad stosowania godła Rzeczypospolitej
- Duma i szacunek, ale podstawy trzeba jeszcze stworzyć
- Prezydencki konkurs na "logo" - państwo wstydzi się używać herbu (godła) Rzeczypospolitej Polskiej?
- Godło i noty copyright - to takie drobne sprawy do załatwienia w e-government
- W internecie nie obowiązują zasady dotyczące godła Rzeczypospolitej Polskiej?
- Chcecie wielkiej flagi na stadionie? Jakie są dalsze losy kibicowskiego szalika Pana Prezydenta?
- Prezydencki konkurs na logo zakończony bez laureata, doraźne prace w sprawie monetyzacji koszulek reprezentacji
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>