O tym, że w identyfikacji wizualnej Rzeczpospolitej Polskiej panuje chaos

"Wielość, różnorodność i wątpliwa jakość projektowa funkcjonujących identyfikacji instytucji państwowych, nie sprzyja budowaniu wizerunku państwa solidnego, rzetelnego i działającego w sposób harmonijny"

- Marta Gawin w swojej pracy dyplomowej pt. System identyfikacji wizualnej struktury organów aparatu państwa polskiego, którą zrealizowała pod kierunkiem adi. dr Tomasza Bierkowskiego, w Akadamii Sztuk Pięknych, w Katowicach, w 2011 r.

Strony z z projektu dyplomowego Marty Gawin

Zamysł szkieletu identyfikacji wizualnej struktury organów aparatu państwa polskiego z projektu dyplomowego Marty Gawin.

I właśnie o tym była mowa w tekście W internecie nie obowiązują zasady dotyczące godła Rzeczypospolitej Polskiej? W tym był też problem z logiem BIP (por. Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie, kto jest autorem logo BIP?). Ten problem leży też u podstaw nieopamiętanego pączkowania internetowych stron administracji publicznej (por. Ministerstwo Transportu ma nową stronę - dlaczego każdy resort ma mieć własną?). Patrzę na te strony i jestem przerażony. Nowe "logo" Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. "Logo" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. "Logo" Ministerstwa Gospodarki. "Logo" Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Tak można wymieniać jeszcze. Widać od razu, że to nie części rządu, a odrębne silosy, każdy sobie, każdy dla siebie. Autorka pracy zwraca uwagę jeszcze na inne instytucje, których "identyfikacja wizualna" ma się nijak do spójności Rzeczpospolitej Polskiej jako państwa.

Polecam serdecznie zapoznanie się z tym dyplomem. I - przy okazji - zachęcam do zapoznania się też z innym projektem: Projektem Orli Dom. Tam też można przeczytać następujące założenie projektu:

stworzenie wersji użytkowej herbu i godła RP – „herbu małego”, maksymalnie dostosowanej do różnych mediów i pozwalającej na poprawne stosowanie. Wersja uproszczona, tak w rysunku jak i odmianach, ze skodyfikowanym w księgę opisem zastosowań danej odmiany oraz użytkową specyfikacją koloru pozwalającą prawidłowo odwzorować herb – system Pantone, CMYK, RGB, web color, RAL .

A dla zainteresowanych jeszcze: Informacja o wynikach kontroli używania symboli państwowych przez organy administracji publicznej, którą to kontrolę przeprowadziła Najwyższa Izba Kontroli w kwietniu 2005 roku.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

"Orli Dom" okopany

kocio's picture

Tak od strony formalnej: projekt Orli Dom jest strasznie okopany - nie dość, że standardowy copyright, to jeszcze twórca/-y definiują własne rozumienie prawa cytowania, a także "głębokiego linkowania". Trochę mi szkoda.

Na pewnym poziomie jest to

hub_lan's picture

Na pewnym poziomie jest to już idiotyzm jak choćby dla przykładu takie dwa cytaty ze strony
http://www.orlidom.pl/index.php/prawa-autorskie

"Cytowanie dozwolone jest pod warunkiem bezwzględnego umieszczenia linku do źródła."

"Niedozwolone jest głębokie linkowanie do projektów, ilustracji czy fotografii."

A jak mam spełnić oba te wymagania skoro przedmiotem mojego cytatu będzie fotografia (a dokładniej jej część - dlatego cytat). No chyba że pierwsze zdanie umożliwia podanie źródła w następującej formie:

Fragment fotografii opublikowanej (no właśnie czy aby na pewno opublikowanej skoro głębokie linki - vide skazany za link) na stronie http://www.orlidom.pl"

Hm... lepiej cudzym kosztem?

@hub-jan
nie wiem co jest tym idiotyzmem wedle Ciebie - wymóg podawania źródła? to chyba obowiązek.
Linkowanie głębokie że zabronione? a niby czemu mam dodawać ci transfer z mojego serwera?

Jak spełnić wymagania- dość prosto a nawet prostacko - wystarczy fotkę ściągnąć na swój serwer i umieszczając podać link do źródła. Zbytnia fatyga?

Cytat to o ile się znam wyjęcie fragmentu i umieszczenie we własnym opracowaniu a nie głębokie linkowanie do cudzych zasobów.

Niestety ostatni akapit czytałem 3 razy i najzwyczajniej nie wiem co autor miał na myśli - zechcesz objaśnić?

Pozdrawiam
alw

Rondo Sztuki w Katowicach do 30.09.

można zobaczyć w/w projekt "na żywo" e-wersja nie oddaje wszystkich +

Polecana nowa literatura

W lipcowo-sierpniowym nr. "Państwa i Prawa" jest swietny artykuł na ten temat dra Marcina Michała Wiszowatego z Uniwersytetu Gdańskiego "Symbole państwowe III Rzeczypospolitej Polskiej"
Opracowanie podejmuje temat regulacji prawnej symboli III RP, zwłaszcza herbu państwa. Autor prezentuje wydarzenia z lat 1989-1990, które doprowadziły do zmiany poprzedniego herbu Polski i w istotny sposób wpłynęły na kształt tego symbolu w obecnie obowiązującej Konstytucji. Sytuuje problematykę polskiej regulacji prawnej na tle rozwiązań europejskich. Poddaje też krytycznej analizie polską regulację konstytucyjną i ustawową, proponując stosowne zmiany.

W.Wiewiórowski

Jaki Znak Twój?

Dla porównania przeglądowe opracowanie dotyczące herbu państwowego autorstwa pana Aleksandra Bąka dostępne na stronie http://www.jakiznaktwoj.pl

Pozdrowienia
A.T.

Szwajcaria i Południowa Afryka - księgi symboli narodowych

VaGla's picture

Warto zanotować i sprawdzić, do czego równać (albo zrobić lepiej):

  • Księga znaków (godła) Republiki Południowej Afryki (REPUBLIC OF SOUTH AFRICA NATIONAL COAT OF ARMS CORPORATE IDENTITY AND BRANDING GUIDELINES): PDF: 168 stron, 17MB
  • Szwajcaria - Corporate Identity Manual Switzerland: PDF: 210 stron, 6,5 MB

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Jaki jest morał - należy

Jaki jest morał - należy po angielsku opisać symbole polskości i wrzucić w Internet dla przyszłych pokoleń cyborgów? :D

http://fakty.interia.pl/polsk

http://fakty.interia.pl/polska/news-blad-w-konstytucji-odnosnie-symboli-narodowych,nId,1419059

"Przy okazji dzisiejszego Święta Flagi wraca sprawa oczywistego błędu w naszej konstytucji, w części dotyczącej symboli narodowych. Artykuł 28. ustawy zasadniczej głosi, że godłem Rzeczypospolitej jest wizerunek orła białego na czerwonym polu.
Tymczasem - według kanonów heraldyki, czyli nauki o godłach i herbach - biały orzeł na czerwonym polu to herb, a nie godło. Godłem jest sam biały orzeł.
Poprawny zapis w konstytucji musi brzmieć: Herbem Rzeczypospolitej jest wizerunek orła białego na czerwonym polu, albo też godłem Rzeczypospolitej jest wizerunek orła białego. Twórcy ustawy zasadniczej pomylili pojęcia godła i herbu."

Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/polska/news-blad-w-konstytucji-odnosnie-symboli-narodowych,nId,1419059?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other

czy kanon heraldyki ma być źródłem prawa ?

SJP PWN:

Herb : godło umieszczane na flagach

na pewno można znaleźć wiele innych źródeł różnie opisujących słowa godło i herb
dlaczego akurat kanon heraldyki miałby być źródłem prawa
kiedy od lat godłem Polski jest
orzeł biały na czerwonym tle ?

czy Polska w ogóle może mieć herb ?
w rozumieniu podejrzewam, że 95% polaków herb to "dziedziczny znak szlachecki"
z podkreśleniem słowa dziedziczny
a nie symbol państwa
państwo nie dziedziczy swojego godła po prostu je ma

źródłosłów słowa herb wyraźnie wskazuje na to, że jest to oznaczenie "dziedziczne"

Tak czy inaczej

VaGla's picture

Tak czy inaczej - wybór słowa "herb" "godło" nie jest najpoważniejszym z problemów symboli państwowych.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>