Z orędzia Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

Podobnie, jak wcześniej przyglądałem się wystąpieniom premierów (por. Prośba o wyszukiwanie społeczeństwa informacyjnego w expose premiera Tuska, Z exposé premiera Kaczyńskiego), postanowiłem teraz przyjrzeć się wystąpieniu Prezydenta RP. Dziś zaprzysiężony Prezydent RP Bronisław Komorowski w swoim orędziu pragnął m.in. pobudzić do aktywności obywatelskiej wszystkich zniechęconych czy obojętnych, "bo przecież stan spraw publicznych wpływa istotnie na losy nas wszystkich. To - jak się wydaje - ukłon w kierunku społeczeństwa obywatelskiego, którego elementami jest - jak przypuszczam - doprowadzenie do wpisania do rejestru klauzul niedozwolonych muzealnych postanowień regulaminowych, zakazujących fotografowania. To pewnie również ukłon w stronę tych, którzy podnosili brak przejrzystości działania państwa w trakcie prac legislacyjnych nad Rejestrem Stron i Usług Niedozwolonych. W orędziu Pana Prezydenta jest jednak więcej...

O społeczeństwie obywatelskim mówi Prezydent Komorowski wprost, słowami: "...nadal też trwa budowa społeczeństwa obywatelskiego, rozwój wielorakich form samoorganizacji społecznych. Potencjał, energia i pomysłowość Polaków wymagają obecnie debaty, pogłębionej debaty i dobrych inicjatyw w wypełnianiu ambitnego zadania umocnienia obywatelskiego modelu naszej demokracji. Chcę tę debatę i te inicjatywy wspierać. Chcę im patronować."

W kolejnej części Prezydent Komorowski powiedział:

Polska potrzebuje ludzi twórczych, zdolnych do samodzielnego myślenia. Potrzebuje działań organizacji pozarządowych. Edukacja, Internet i aktywność obywatelska określą nasze miejsce w świecie przyszłości nie tylko teraźniejszości.

Ta deklaracja nawiązuje do tych, które ubiegający się o urząd Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski czynił w trakcie kampanii wyborczej. Wówczas kandydat zapowiadał powołanie przy urzędzie prezydenckim dwóch pełnomocników: ds społeczeństwa obywatelskiego oraz ds technik cyfrowych (por. Bezpieczna i "sympatyczna" debata Marszałka Komorowskiego z "blogerami" oraz Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej ds społeczeństwa informacyjnego).

Wśród "niezaspokojonych w dostatecznym stopniu potrzeb" Pan Prezydent Komorowski wymienił szczególnie jedną, która - jak powiedział - wydaje mu się wyzwaniem do podjęcia: "chodzi o powszechny dostęp do systemu pomocy prawnej, nieodpłatny dla osób niezamożnych, ubogich".

O ten system dostępu do pomocy prawnej walczy od lat Helsińska Fundacja Praw Człowieka. O dostęp do systemu informacji prawnej walczą również inne organizacje i osoby (por. Po konferencji "Dostęp do pomocy i informacji prawnej" (wideo)).

W jaki sposób Pan Prezydent zechce wspierać te działania? W jaki sposób będzie wspierał społeczeństwo obywatelskie? Zobaczymy w trakcie kadencji. Tymczasem jedynie odnotowuję deklaracje.

Orędzie Prezydenta Bronisława Komorowskiego można znaleźć na stronach serwisu prezydent.pl.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Inauguracja Prezydenta

Dobrze, że ktoś zwraca uwagę także na te aspekty orędzia Prezydęta. Wydaje mi się, że w naszym kraju wciąż, także wśród polityków jest bardzo niska świadomość potrzeby rozwijania i wspierania aktywności obywatelskiej. Ciągle tak mało robimy sami czekając na kogoś, kto przyjdzie i zrobi to za nas, czy to państwo, gmina, czy nie wiadomo kto. Myślę, że wiele jest w tym zaszłości z poprzedniej epoki, kiedy to zostało zdezauowane pojęcie pracy społecznej.
Kolejna sprawa, to dostęp do pomocy prawnej, ja bym jeszcze do tego dodał budowanie świadomości prawnej obywateli, oraz edukację w tym zakresie.
Miejmy nadzieję, że nowy Prezydent Komorowski nie zapomni o swych deklaracjach. Oby też te istotne problemy nie utonęły w morzu innych bardziej medialnych problemów. Bo jak na razie to rząd i prezydent muszą się skupić na walce ze skutkami kolejnej klęski żywiołowej. No i miejmy nadzieję, że to już koniec serii niesczęść, które w ostatnim czasie nawiedzają Polskę i Polaków. Życzę z całego serca nowemu Prezydentowi aby sprostał tym wszystkim problemom i klęskom.

Na koniec chciałbym dodać, że bardzo podoba mi się ten serwis prowadzony przez Piotra, dlatego też pierwszy raz pozwoliłem sobie na komentarz.
Artur

Orędzie Prezydenta Komorowskiego w nowj lokalizacji

VaGla's picture

Okazało się, że Orędzie Prezydenta Bronisława Komorowskiego z 2010 roku zmieniło swoją lokalizację na serwerze, dlatego linki z 2010 roku kierują w kosmos. Link w poprzednim zdaniu kieruje do orędzia w nowej lokalizacji.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>