Zwrot akcji w projekcie pl.ID i zmiany personalne w MAiC

Zwrot akcji w sprawie projektu pl.ID, czyli elektronicznego dowodu osobistego. Wobec "różnicy w koncepcji" do dymisji podali się podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Piotr Kołodziejczyk, a także dyrektor Centrum Projektów Informatycznych dr Zbigniew Olejniczak oraz jego zastępca, dr Mariusz Grajek.

Z opublikowanego na stronach MAiC komunikatu prasowego pt. Minister Boni podziękował za współpracę podsekretarzowi stanu w MAC Piotrowi Kołodziejczykowi wnioskuję, że dymisje zostały przyjęte. Rozumiem też, że projekt pl.ID nie będzie dalej realizowany, a raczej będzie realizowany inaczej. MAiC publikuje w swoim serwisie Stanowisko Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji w zakresie wprowadzenia nowego dowodu osobistego po przedłożeniu informacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w którym czytam:

W związku z ostatnimi pracami Komitetu ds. Cyfryzacji związanymi z analizą potrzeb administracji publicznej w zakresie wprowadzenia nowego dowodu osobistego dokonano przeglądu zakresu funkcjonalności dowodu elektronicznego oraz powiązania przetargu na nowe dowody osobiste z celami projektu pl.ID, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii obciążenia budżetu państwa kosztami wymiany dowodów osobistych. Obecny projekt nie przewidywał możliwości sfinansowania nowego dowodu osobistego w sensie materialnym ze środków unijnych (zamówienie i druk blankietów).
(...)

A nieco dalej są rekomendacje Komitetu:

1. przesunięcie terminu wdrożenia elektronicznych dowodów osobistych do czasu:

a. przeprowadzenia testów, które będą mogły potwierdzić pełną integrację rejestrów państwowych

b. opracowania jednolitej polityki w zakresie uwierzytelniania obywateli w systemach teleinformatycznych administracji publicznej, na podstawie której będzie możliwe precyzyjne określenie niezbędnych funkcjonalności elektronicznego dowodu osobistego, w tym także rozstrzygnięcie celowości wprowadzania kolejnej metody uwierzytelniania – podpisu osobistego

c. nowelizacji ustawy o dowodach osobistych, która będzie uwzględniała wymagania wynikające z opracowanej polityki w zakresie uwierzytelniania, a także będzie zgodna ze znowelizowaną dyrektywą 1999/93/WE ws. wspólnotowych ram prawnych dla podpisów elektronicznych

2. ze względu na wymagany krótki czas wdrożenia (3 lata) i niższy koszt rozwiązania realizacja funkcjonalności Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego powinna nastąpić w formie osobnej, dodatkowej karty wydawanej przez NFZ. Niezależnie od tego nowy dowód osobisty powinien zawierać przestrzeń na umieszczenie w przyszłości komponentu obsługującego funkcjonalność KUZ.

3. przeprojektowanie dotychczasowego projektu pl.ID i poinformowanie o tym Komisji Europejskiej, że nastąpi zamiana obecnego projektu pl.ID na dwa projekty : pierwszy skupionych na realizacji celu jakim jest integracja rejestrów ( elektroniczna dostępność rejestru PESEL ) , drugi mający na celu informatyzację rejestrów urzędów stanu cywilnego (co wymaga zmian legislacyjnych)

Projekty te będą realizowane w części z obecnie prowadzonych działań w obrębie pl.ID .

Ich realizacja do końca 2014 r. pozwoli na stworzenie kompleksowych warunków dla wdrożenia nowego dowodu osobistego.

O projekcie pisałem m.in. w następujących tekstach:

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

dymisje i co dalej

Dymisje szefów informatyki to swoisty wyraz ich braku zaufania do zasad polityki informatycznej rządu lub brak zaufania rządu do realizacji podstawowuch przedsięwzięć informatycznych CPI. A może jedno i drugie. Oby to się szybko wyjaśniło bo wbrew pozorom dycyzje lub ich brak w centrum przenoszą sie na działania na dole. Poprzednia ekipa (Drożdż) próbowała koordynować przedsięwzięcia rządowe z samorządowymi. Nie wyszło. Nowa tego kierunku w zasadzie nie podniosła mimo, że Pan Piotr Kołodziejczyk to były Sekretarz miasta Poznania. Ponoć dymisje związane są z PL-ID. Ale nie bardzo wydają mi się racjonalne wyjaśnienia w tejsprawie. A może jednak chodzi o zapowiadane poszerzenie domniemanego kręgu korupcyjnego wokół CPI.
W sumie chwieje się Plan informatyzacji państwa i mam nadzieję, że po dymisjach usłyszymy Ministera MAiC dokąd zmierza.
KJM

Powołania

Agnieszka Boboli została dyrektorem Centrum Projektów Informatycznych, zaś zastępcą dyrektora Centrum Projektów Informatycznych został dr Tomasz Jeruzalski.

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Skoro mamy oszczędzać, to

Skoro mamy oszczędzać, to po co wprowadzać "na chwilę" specjalną kartę NFZ skoro nowy dowód będzie w końcu wprowadzony i będzie obsługiwać "NFZ"?

W piatek, 28.09 skarga

W piatek, 28.09 skarga Sygnity na wyrok KIO dot. uniewaznienia post. na blankiety, zostala w calosci odrzucona przez sad okregowy w warszawie. Wyrok jest prawomocny. Tym samym postepowanie na blankiety zakonczylo sie. Zapewne takze wraz z calym genialnym pl.id ;-)

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>