Zwrot akcji w projekcie pl.ID i zmiany personalne w MAiC

Zwrot akcji w sprawie projektu pl.ID, czyli elektronicznego dowodu osobistego. Wobec "różnicy w koncepcji" do dymisji podali się podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Piotr Kołodziejczyk, a także dyrektor Centrum Projektów Informatycznych dr Zbigniew Olejniczak oraz jego zastępca, dr Mariusz Grajek.

Z opublikowanego na stronach MAiC komunikatu prasowego pt. Minister Boni podziękował za współpracę podsekretarzowi stanu w MAC Piotrowi Kołodziejczykowi wnioskuję, że dymisje zostały przyjęte. Rozumiem też, że projekt pl.ID nie będzie dalej realizowany, a raczej będzie realizowany inaczej. MAiC publikuje w swoim serwisie Stanowisko Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji w zakresie wprowadzenia nowego dowodu osobistego po przedłożeniu informacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w którym czytam:

W związku z ostatnimi pracami Komitetu ds. Cyfryzacji związanymi z analizą potrzeb administracji publicznej w zakresie wprowadzenia nowego dowodu osobistego dokonano przeglądu zakresu funkcjonalności dowodu elektronicznego oraz powiązania przetargu na nowe dowody osobiste z celami projektu pl.ID, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii obciążenia budżetu państwa kosztami wymiany dowodów osobistych. Obecny projekt nie przewidywał możliwości sfinansowania nowego dowodu osobistego w sensie materialnym ze środków unijnych (zamówienie i druk blankietów).
(...)

A nieco dalej są rekomendacje Komitetu:

1. przesunięcie terminu wdrożenia elektronicznych dowodów osobistych do czasu:

a. przeprowadzenia testów, które będą mogły potwierdzić pełną integrację rejestrów państwowych

b. opracowania jednolitej polityki w zakresie uwierzytelniania obywateli w systemach teleinformatycznych administracji publicznej, na podstawie której będzie możliwe precyzyjne określenie niezbędnych funkcjonalności elektronicznego dowodu osobistego, w tym także rozstrzygnięcie celowości wprowadzania kolejnej metody uwierzytelniania – podpisu osobistego

c. nowelizacji ustawy o dowodach osobistych, która będzie uwzględniała wymagania wynikające z opracowanej polityki w zakresie uwierzytelniania, a także będzie zgodna ze znowelizowaną dyrektywą 1999/93/WE ws. wspólnotowych ram prawnych dla podpisów elektronicznych

2. ze względu na wymagany krótki czas wdrożenia (3 lata) i niższy koszt rozwiązania realizacja funkcjonalności Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego powinna nastąpić w formie osobnej, dodatkowej karty wydawanej przez NFZ. Niezależnie od tego nowy dowód osobisty powinien zawierać przestrzeń na umieszczenie w przyszłości komponentu obsługującego funkcjonalność KUZ.

3. przeprojektowanie dotychczasowego projektu pl.ID i poinformowanie o tym Komisji Europejskiej, że nastąpi zamiana obecnego projektu pl.ID na dwa projekty : pierwszy skupionych na realizacji celu jakim jest integracja rejestrów ( elektroniczna dostępność rejestru PESEL ) , drugi mający na celu informatyzację rejestrów urzędów stanu cywilnego (co wymaga zmian legislacyjnych)

Projekty te będą realizowane w części z obecnie prowadzonych działań w obrębie pl.ID .

Ich realizacja do końca 2014 r. pozwoli na stworzenie kompleksowych warunków dla wdrożenia nowego dowodu osobistego.

O projekcie pisałem m.in. w następujących tekstach:

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

dymisje i co dalej

Dymisje szefów informatyki to swoisty wyraz ich braku zaufania do zasad polityki informatycznej rządu lub brak zaufania rządu do realizacji podstawowuch przedsięwzięć informatycznych CPI. A może jedno i drugie. Oby to się szybko wyjaśniło bo wbrew pozorom dycyzje lub ich brak w centrum przenoszą sie na działania na dole. Poprzednia ekipa (Drożdż) próbowała koordynować przedsięwzięcia rządowe z samorządowymi. Nie wyszło. Nowa tego kierunku w zasadzie nie podniosła mimo, że Pan Piotr Kołodziejczyk to były Sekretarz miasta Poznania. Ponoć dymisje związane są z PL-ID. Ale nie bardzo wydają mi się racjonalne wyjaśnienia w tejsprawie. A może jednak chodzi o zapowiadane poszerzenie domniemanego kręgu korupcyjnego wokół CPI.
W sumie chwieje się Plan informatyzacji państwa i mam nadzieję, że po dymisjach usłyszymy Ministera MAiC dokąd zmierza.
KJM

Powołania

VaGla's picture

Agnieszka Boboli została dyrektorem Centrum Projektów Informatycznych, zaś zastępcą dyrektora Centrum Projektów Informatycznych został dr Tomasz Jeruzalski.

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Skoro mamy oszczędzać, to

Skoro mamy oszczędzać, to po co wprowadzać "na chwilę" specjalną kartę NFZ skoro nowy dowód będzie w końcu wprowadzony i będzie obsługiwać "NFZ"?

W piatek, 28.09 skarga

W piatek, 28.09 skarga Sygnity na wyrok KIO dot. uniewaznienia post. na blankiety, zostala w calosci odrzucona przez sad okregowy w warszawie. Wyrok jest prawomocny. Tym samym postepowanie na blankiety zakonczylo sie. Zapewne takze wraz z calym genialnym pl.id ;-)

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>