Czekamy na drupalowe moduły wspierające strony administracji publicznej
Jak wiadomo - w listopadzie 2009 roku Biały Dom w USA przeszedł na Drupala. Nie zmieniła się wówczas wcale "skórka" strony, ale zmieniło się całe zaplecze prezydenckiego serwisu. Na Drupalu stoi również strona internetowa New York State Senate. Ten ostatni przypadek może być o tyle interesujący, że osoby zajmujące się rozwojem tego serwisu zapowiedziały opublikowanie paczki wykorzystywanych tam drupalowych modułów, by każdy zainteresowany rozwojem serwisów publicznych mógł sobie je pobrać i wykorzystać we własnej instalacji. W ten sposób może powstać rozwijany później przez społeczność programistów pakiet, który bezpłatnie będzie mógł być wykorzystywany również w innych instytucjach publicznych USA. To jest ten model działania, który proponowałem kolegom z Politechniki Poznańskiej, gdy stawiali na Drupalu portal uczelni.
Zapowiedź paczki z senackimi modułami można znaleźć w serwisie Drupal.org: New York State Senate. To kolejny sygnał, że drupalowe narzędzia okazują się przydatne do realizacji zadań publicznych. Już wówczas, gdy komentowano wykorzystanie Drupala jako systemu zarządzania treścią w serwisie Recovery.gov ("Recovery.gov is the U.S. government’s official website providing easy access to data related to Recovery Act spending and allows for the reporting of potential fraud, waste, and abuse") - dostrzegano, że administracja publiczna (osoby, które rozwijają internetowe narzędzia dla tej administracji) może "oddać" społeczności rozwijającej ten otwarty CMS różne przydatne kawałki kodu (moduły, rodzaje widoków, widgety). Społeczność drupalowa wita z entuzjazmem każdy taki przejaw wykorzystania rozwijanych przez siebie narzędzi w administracji publicznej - tak też było w przypadku Recovery.gov (zob. Recovery.gov is using Drupal!).
Samą stronę WhiteHouse.gov również przeniesiono na Drupala, a zaraz po tym społeczność zaczęła domagać się opublikowania Case Study związanego z tymi przenosinami (takie omówienia procesu implementacji systemu zarządzania treścią w konkretnych serwisach publikowane są w drupalowym portalu). Opublikowano notatkę Whitehouse.gov re-launches on Drupal and engages the Drupal community at DC users meeting, przy której umieszczono również nagranie ze spotkania z prezydenckim zespołem ds nowych mediów (White House New Media Team):
Nagranie White House New Media Team on Using Drupal opublikowano w serwisie Vimeo. Na jego obejrzenie należy przeznaczyć ok. 16 minut. To sami stojący ze szklankami faceci, którzy tylko gadają i nie ma żadnych obrazków, ale chyba warto sobie to nagranie obejrzeć.
Integracja otwartych (i bezpłatnych) narzędzi może też przyczynić się do lepszej społecznej absorpcji gromadzonych i udostępnianych (do ponownego wykorzystania) informacji publicznej. Chociaż jestem świadomy, że wykorzystanie PHP i MySQL do "produkcji" serwisów internetowych jest również krytykowane, to doceniam, że projektanci kolejnych wersji Drupala kładą nacisk na takie kwestie, jak zgodność ze standardami W3C oraz na accessibility (w tym: dostępność zasobów dla osób niepełnosprawnych). Dziś "kod zastępuje prawo", więc wykorzystanie "otwartego kodu" (w tym formatów danych) tam, gdzie obywatele mają prawo do informacji, oznaczać musi pełniejszą realizację tego prawa.
Politechnika Poznańska stoi na Drupalu. W swoim czasie przekonywałem Tomka Kokowskiego, by wybrał właśnie ten system zarządzania treścią i - w miarę swoich doświadczeń i możliwości - służyłem pomocą. Od tamtego czasu zespół Tomka zyskał doświadczenie zdecydowanie przewyższające moje (serwisy VaGla.pl stoją na Drupalu od 2005 roku), a w trakcie budowy portalu uczelni stworzono tam szereg dedykowanych modułów. Uważam, że to byłby dobry pomysł, by opublikować takie drupalowe moduły w "uczelnianej paczce", by również inne uczelnie (społeczności akademickie) w Polsce mogły czerpać z doświadczeń kolegów z Poznania. To już jednak nie zależy ode mnie (mam nadzieję, że Tomek się nie pogniewa, że go tak trochę teraz poszturchuję, ale miałem dostać "Medal Zasłużonego dla Politechniki Poznańskiej" i co? ;).
W każdym razie ten właśnie model społecznej kooperacji został wybrany - jak się wydaje - przez ludzi rozwijających serwis New York State Senate. I chociaż jeszcze żadnej paczki z modułami nie opublikowano - czekam, by zobaczyć jak wyglądają narzędzia, które mają być społeczności przekazane już niebawem (o przejściu NYS Senate na Drupala przeczytaj również: New York State Senate using Drupal oraz The New York State Senate Drupal showcase - polecam również komentarze).
Natomiast w Polsce rozpisano przetarg na Budowę Scentralizowanego Systemu Dostępu do Informacji Publicznej.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
Skoro mowa o administracji
Skoro mowa o administracji publicznej, to ja u siebie już zacząłem wprowadzać Drupala.
Pierwotną stronę zmieniłem tzn. zostawiłem wygląd strony, a zmieniłem silnik który znam, na Drupala oczywiście: http://geodezja.tarnogorski.pl
Teraz pracuję nad zmianą głównej strony powiatu, wygląd ma pozostać taki sam, natomiast w środku będzie Drupal.
To właśnie informacja, że Biały Dom trzyma stronę na Drupalu, spowodowała, że w pracy popatrzono przyjaźnie na propozycję zmiany.
--
Krzysztof Głaz
UŚ też
Do dużych polskich uniwersytetów używających Drupala można też dodać Uniwersytet Śląski, już grubo ponad rok na tym CMS-ie siedzi.
PP od 2006
Kiedyś to musiało się zdarzyć i Piotrek pękł. Musiał napisać o moim Drupalowym amoku, musiał. Nie wypada mi więc nic innego jak przyznać się do popełnionego czynu i złożyć samokrytykę.
Kilka lat temu Politechnika Poznańska usilnie poszukiwała (właściwie, to poszukiwałem rozpaczliwie) czegoś, co "pasowałoby" niespokojnemu inżynierowi informatykowi (oczywiście klecącym na boku swój własny CMS) jako narzędzie do skonstruowania narzędzia do "wrzucania" treści na stronę uczelnianą bez gmerania i majsterkowania co chwilę w kodzie stron. Kandydatów ostało się kilku, ale był to typowy problem wyboru, bo niby wszystko (prawie) dobre. I tu pojawił się Vagla (lipiec 2006 - zapamiętajcie tę datę) podsuwając mi chytrze Drupala. Dalej poszło już szybko i doprowadziło do tego, że dziś politechniczne serwisy stoją na Drupalcu (a jest ich sporo).
Tak, Piotrek namawiał mnie na którąś z konferencji Drupala i na pakiet modułów dla Uczelni. Konsekwentnie odmawiałem jednak twierdząc, że nasze doświadczenie jest tak mikre, że byłaby z tego tylko poruta. Nie przeczę, że majstrujemy w kodzie modułów, bo wiele z tych "dystrybucyjnych" trzeba było zmusić do pracy czy poprawić. Nie zaprzeczę też, że eksperymentujemy z własnymi modułami. Nadal uważamy to doświadczenie skromne, jest nas mało, mamy ciągle niedoczas i wciąż mamy sporo niezrealizowanych pomysłów.
A jeśli chodzi o medal, to Vagla ma go już ode mnie wirtualnie i w największym wybijanym sajzie. Szturchnięcie przyjmuję natomiast ze wstydem i ogólną wolą zadziałania aczkolwiek obiecać niczego nie mogę z racji zmiany jaka dokonała się w moim życiu zawodowym.
Jeśli jednak widzicie co w tym pomyśle, to dajcie znać - tu czy pocztą elektroniczną. Podyskutujmy, może coś uda się z tego skroić.
Ot i teraz już wiecie dlaczego tak się rozpisywałem o Drupalcu przy przetargu na scentralizowany System Dostępu do Informacji Publicznej.
tommy
_____ http://www.put.poznan.pl/~tomasz.kokowski
Medal przyjmuję :)
A zobacz, że w tym wątku objawił się Uniwersytet Śląski (jak widzę - Biuletyn Informacji Publicznej UŚ, chociaż mało zasobny w informacje, też na Drupalu). Może też inne uczelnie na takim CMSie stoją. Ja kiedyś namawiałem Polską Akademię Nauk na użycie Drupala, ale wówczas wybrali Joomlę. Trochę szkoda, ale przecież to ich wybór. Może dałbyś radę napisać jakiś showcase z obrazkami wdrożenia?
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination
Właśnie o tym myślałem
Telepatia chyba jednak istnieje. Właśnie o czymś takim pomyślałem przed chwilą.
tommy
_____ http://www.put.poznan.pl/~tomasz.kokowski
Oficjalna polska lokalizacja
Na marginesie warto zauważyć, że został uruchomiony serwer drupalowych tłumaczeń, co daje możliwość grupowej pracy nad oficjalnym, polskim tłumaczeniem Drupala, a raczej tłumaczeniami, bo doszli do wniosku, że może być ich kilka, w zależności od zastosowania. Być może jedno z takich tłumaczeń mogłoby być "akademickie" (a inne - urzędowe). Jest też tam anons zapraszający do zgłaszania kandydatów na adminów tego projektu...
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination
Specjalizowane tłumaczenia
Bez obrazy, ale IMHO jak dotąd żaden moduł Drupala nie wymagał specjalizowanego tłumaczenia. Dyskusyjna była natomiast jakość tłumaczeń, w których pojawiały się "polskawe" określenia żargonowe, kalki z angielskiego i angielskie akronimy.
tommy
_____ http://www.put.poznan.pl/~tomasz.kokowski
Ogólnośc tłumaczeń
Nie było problemów ze słownictwem automatycznie określającym serwis? W przypadku WordPressa w polskich tłumaczeniach widać sporo odniesień do blogów, choć WP jest używany także jako CMS. Kwestię "polskawości" oraz "tłumoczeń" pomijam.
--
Piotr "Mikołaj" Mikołajski
http://piotr.mikolajski.net
Nie, nie było
Nie wiem co to jest automatyczne określanie serwisu. Wiem natomiast jak trudno sensownie (czytaj zrozumiale dla nieinformatyków) zrobić tłumaczenie pełne anglo- czy amerykano-żargonu i kulturowych niemalże skrótów (w tym tzw. myślowych). To jest najważniejsza kwestia w tłumaczeniach informatycznych.
tommy
_____ http://www.put.poznan.pl/~tomasz.kokowski
Określenie serwisu
Jak wspomniałem wyżej, w polskich tłumaczeniach dla WordPressa wszędzie widać określenie "blog". Jeśli ktoś na WordPressie odpala bloga, wszystko jest w porządku. Jeżeli jednak stosuje go jako CMS do rozbudowanych serwisów, to owo automatyczne określenie serwisu per "blog" zaczyna mocno przeszkadzać.
Tłumaczenie żargonu to osobna część długiej opowieści o wersjach "lokalizowanych". Wystarczy przywołać dyskusje na temat wyższości trackbacka nad śladem i odwrotnie.
--
Piotr "Mikołaj" Mikołajski
http://piotr.mikolajski.net
Warszawa na drupalu
W czwartek, 7 stycznia 2010 została publicznie udostępniona wersja beta nowego serwisu internetowego Urzędu m.st. Warszawy, w całości postawionego na Drupalu.
Serwisy miejskie są stopniowo przenoszone na Drupala od lata 2009 r. Wiele z nich już działa na tej platformie:
kulturalna.warszawa.pl
Warsawtour.pl
Chopin2010
Stromiejskie piwnice
Wiele elementów nowego projektu i architektury informacji serwisu miejskiego jest jeszcze niedopracowanych lub - moim zdaniem -wręcz nieprzemyślanych, ale ujednolicenie oblicza miasta widocznego w WWW oraz wykorzystanie w tym celu otwartej platformy uważam za istotny krok we właściwym kierunku.
Uczelnie na drupalu
Ja mogę dodać kolejną uczelnie na drupalu, ale szkoda że dawno nie była odświeżana: http://uksw.edu.pl
Biały Dom udostępnił moduły
Z tekstu WhiteHouse.gov Releases Open Source Code dowiadujemy się, że Biały Dom postanowił udostępnić moduły opracowane i wykorzystywane w ramach swojej instalacji Drupala. Jest tam m.in. moduł "Node Embed"...
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination
+ ślady wdrożeń @ UW
do dru/edu kolekcji dodam stronę Gender Studies ISNS UW :-))
http://www.gender.uw.edu.pl
+ (zainteresowanym) warto polecić dystrybucję Harvard Scholars:
http://scholar.harvard.edu/
Pozdrawiam Serdecznie wszystkich drupalowskich fanów
W.K.
edu.pl na Drupalu
Strona, która przeniesiona została z Joomli na Drupala. Niestety trudność wdrożenia tego CMS'a i wykorzystania jego potencjału jest wprost proporcjonalna do osób, które mogłyby odnieść korzyści z jego istnienia.