Dyskusja o internecie i prawie prasowym

Dyskusja panelowa na Foksal11 maja odbyła się konferencja "Prawo w sieci - korzyści czy zagrożenia dla wolności słowa? - rozważania nad projektem ustawy Prawo prasowe", którą zorganizowała w warszawskim Centrum Prasowym Foksal Helsińska Fundacja Praw Człowieka (a konkretnie Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce) oraz Oddział Warszawski Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Nagranie z przebiegu dyskusji opublikowane jest już online.

Zapowiedź konferencji opublikowałem wcześniej w tekście Debata: Media elektroniczne a nowe prawo prasowe. Tam również umieściłem kilka słów na temat problematyki związanej z zapowiadaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nowelizacją Prawa prasowego (por. dział prasa niniejszego serwisu, a konkretnie, chociaż nie jedynie: Kolejne podejście do nowelizacji Prawa prasowego - projekt założeń MKiDN).

Debata się odbyła. Nagranie z jej przebiegu opublikował serwis polityczni.pl: Prawo w sieci, tam też odsyłam wszystkich, którzy chcieliby się zapoznać z całym przebiegiem konferencji i wszystkimi wystąpieniami i wypowiedziami (całość materiału polityczni.pl ma 162 minuty).

W dyskusji panelowej wzięli udział:

  • Rafał Lew-Starowicz z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, występujący na konferencji jako współtwórca projektu Kodeksu Etyki Internetu
  • Krzysztof Fijałek, reprezentujący portal Interia.pl - redaktor naczelny i dyrektor portalu ds. serwisów redakcyjnych
  • Michał Olszewski, reprezentujący portal Gazeta.pl., odpowiedzialny za projekty społecznościowe m.in. serwis blogowy Blox.pl
  • Piotr Waglowski – autor tego serwisu, tj. VaGla.pl Prawo i Internet

Moderatorem dyskusji był Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (który był uprzejmy nazwać mnie "jednoosobową organizacją pozarządową" :)

Skoro dostępne jest pełne nagranie z przebiegu konferencji (link powyżej), Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce zapowiedziało, że przygotuje publikację na podstawie przedstawionych w trakcie dyskusji stanowisk, ja umieszczę tu jedynie nagranie własnych wypowiedzi:


Nagranie zostało opublikowane w serwisie Vimeo, pt. Prawo w sieci - wokół nowelizacji prawa prasowego. Na obejrzenie nagrania należy przeznaczyć 36 minut.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Krawaciarze ;-)

--
pozdrawiam serdecznie, Olgierd

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>