Jak to jest z tym nowym prawem prasowym na Białorusi?
W zeszłym roku pisałem w tekście Zręby informatyzacji Białorusi - projekt ustawy o projekcie prawa medialnego (nie był to ani projekt ustawy "o informatyzacji", ani projekt "prawa prasowego", ale szeroka regulacja mediów, wszystko na raz, w jednym). W czerwcu - jak pisze Wprost - tamtejszy Parlament miał zatwierdzić "nowe prawo prasowe". Mikhail Doroshevich z serwisu e-belarus.org tego nie odnotował.
Wprost w tekście Białoruś: Łukaszenko bierze się za internet? (a to za PAP) cytuje szereg oficjalnych stanowisk, np. wypowiedź doradcy prezydenta Alaksandra Łukaszenki, Usiewołoda Janczeuskiego, który miał powiedzieć: "Wszelkie mówienie o tym, że Białoruś wprowadza restrykcje dla internetu jest czystą głupotą". Jest również wzmianka, że Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) apelowała o odrzucenie ustawy przed jej przyjęciem. To m.in. ze względu na konieczność rejestracji serwisów internetowych.
Jest też czerwcowy tekst Wprost: Białoruś: nowe prawo prasowe, w którym tygodnik odnotował (tu również za PAP):
Nowe prawo prasowe wprowadza zakaz finansowania mediów przez kapitał zagraniczny; dla uzyskania rejestracji konieczny jest udział w przedsięwzięciu podmiotu białoruskiego, a władze mogą odmówić, jeśli udział kapitału zagranicznego przekracza 30 proc. Zaostrzono też inne zasady rejestracji mediów i wydawania akredytacji. Dla dziennikarzy pracujących dla zagranicznych mediów ustawa wprowadza zakaz wykonywania działalności zawodowej bez akredytacji przyznanej przez białoruskie MSZ. Pojawił się także zapis o odpowiedzialności środków masowego przekazu w przypadku "rozpowszechniania niewiarygodnej informacji, która może zaszkodzić interesom państwowym lub społecznym".
Zastanawiam się, w związku z tym, czy Mikhail nie odnotował tego w swoim serwisie (który wszak jest cały czas dostępny online) ze względu na ograniczenia wynikające z nowej ustawy, czy też jest tak, że jeszcze nie ma o czym pisać? Próbowałem też znaleźć stanowisko OBWE, o którym mowa w tekście, ale nie widzę go w Sieci. Nie jestem wreszcie pewny, czy konsultowany w zeszłym roku projekt prawa medialnego i to, o czym pisze Wprost to ta sama regulacja, czy też nieco inna (ostatni tekst Mikhaila na ten temat, to: First hearings on amendments to Belarusian telecommunications law z lutego 2008 roku, a wcześniejszy: Belarusian draft law on informatization passed first hearings at the parliament z grudnia zeszłego roku). Wprost pisze m.in.:
Nowe prawo prasowe władze przygotowywały w trybie zamkniętym przez pięć lat z inicjatywy administracji prezydenta. Do parlamentu projekt trafił 10 czerwca, pierwsze czytanie odbyło się 17 czerwca. BAŻ otrzymał tekst nowej ustawy w przeddzień pierwszego czytania.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
No to już wiemy jak jest...
No to już wiemy jak jest, gdyż Mikhail przeczytał tekst i skomentował go dla mnie mailem, a następnie zgodził się, bym opublikował jego komentarz pod tym tekstem, co niniejszym czynię:
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination
Prezydent Białorusi podpisał
Jak donosi Rzeczpospolita w tekście Łukaszenko zaknebluje Internet - prezydent Białorusi podpisał wczoraj nowelizacje prawa prasowego, o której tu mowa w powyższej notatce. Rzeczpospolita relacjonuje:
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination