Część materiałów z prezydent.pl na licencji GFDL

Istotnie może to być ciekawa informacja, że na stronie Prezydenta RP, w części serwisu poświęconej prawom autorskim, umieszczono klauzulę, zgodnie z którą zdjęcia znajdujące się w serwisie udostępniono na licencji GNU Wolnej Dokumentacji. Jest też link do tekstu tłumaczenia licencji GNU Free Documentation License. Bardzo to interesujące i - jak przypuszczam - godne odnotowania, co niniejszym czynię.

Ciekawe jest to tym bardziej, że z oficjalnego serwisu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej linkuje się do "nieoficjalnego tłumaczenia Licencji GNU Wolnej Dokumentacji na język polski" (w serwisie gnu.org.pl). To tłumaczenie - jak czytamy w nocie poprzedzającej tekst tłumaczenia - "Nie zostało opublikowane przez Free Software Foundation i pod względem prawnym nie stanowi warunków rozpowszechniania tekstów stosujących GNU FDL -- ustanawia je wyłącznie oryginalny angielski tekst licencji GNU FDL".

Klauzule w serwisie Prezydenta dostępne są - jak wspomniałem - w dziale Prawa autorskie. Czytamy tam:

Zdjęcia udostępnione zostają zgodnie z warunkami licencji GFDL, na podstawie której wolno kopiować, rozpowszechniać, odtwarzać i wykonywać utwór oraz tworzyć utwory zależne pod warunkiem oznaczenia utworu w sposób określony przez Licencjodawcę oraz pod warunkiem objęcia wszystkich prac zależnych tą samą licencją. Prosimy o oznaczenie wykorzystanych zdjęć formułą "Archiwum Kancelarii Prezydenta RP - www.prezydent.pl".

Jest tez link do nieoficjalnego tłumaczenia Licencji GNU Wolnej Dokumentacji.

screenshot serwisu Prezydent.pl

Screenshot serwisu Prezydent.pl z klauzualmi dotyczącymi warunków wykorzystania zdjęć. Jest tam również informacja, że "Zezwala się na używanie, kopiowanie oraz wykorzystanie tekstów oraz zdjęć publikowanych w serwisie internetowym www.prezydent.pl, z zaznaczeniem źródła ich pochodzenia. Zezwolenie nie dotyczy elementów zastrzeżonych, w tym zastrzeżonych elementów graficznych oraz tekstów publikowanych pierwotnie w innych źródłach. Żadne elementy nie mogą być modyfikowane w jakikolwiek sposób bez zgody Kancelarii Prezydenta RP".

W sumie sama koncepcja ciekawa, a chociaż można mieć wątpliwości co do jasności warunków (nieoficjalne tłumaczenie licencji v. oficjalna wersja angielskojęzyczna), to jednak jestem chyba "za", zwłaszcza, że zapytany o warunki udostępnienia Kancelarii Sejmu planu kompleksu budynków sejmowych zaproponowałem, by udostępniono je z klauzulą "public domain". I tak się też stało, co można sprawdzić zarówno na stronie Sejmu RP (por. link do części z mapą) jak i w tekście Zrzeczenie się autorskich praw majątkowych?.

Nie zmienia to jednak sytuacji braku jasnych (transparentnych) zasad ustalania polityki licencyjnej organów administracji państwowej. Bo klauzule na stronach Sejmowych potrafią nieoczekiwanie się zmienić (por. Ograniczono możliwość korzystania z materiałów serwisu Sejmu), a propozycje różnych licencji dotyczących aktywności np. w Unii Europejskiej powodują, że prawnicy mają o czym rozmawiać w długie wiosenne wieczory (por. np. komentarz dr Wiewiórowskiego No nie daruję sobie teraz :) oraz moje odpowiedzi pod nim).

Przydałaby się jakaś spójna polityka licencyjna państwa w tym zakresie.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Co Pan na nowe zasady na stronie Prezydenta? Czy zgodne z prawem

Ostatnio na stronie Prezydenta pojawiła się nowa formułka, widoczna gdy chcemy zapisać zdjęcie np. to:
http://www.prezydent.pl/aktualnosci/zdjecia/galeria,644.html

Zdjęcia pochodzące z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP mogą być wykorzystywane jedynie w celu ilustrowania materiałów, dotyczących działań Prezydenta RP. Jakakolwiek ingerencja w integralność zdjęcia - w tym kadrowanie czy obróbka graficzna - jest niedozwolona. Wszelkie wykorzystywanie zdjęć pochodzących z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP w celach komercyjnych lub w materiałach o charakterze politycznym jest zabronione. Publikacja lub kontekst wykorzystania zdjęcia nie może naruszać dobrego imienia Rzeczpospolitej Polskiej, Prezydenta RP, Jego Rodziny i Kancelarii Prezydenta. Publikujący zdjęcia zobowiązuje sie do podpisania ich autora oraz źródła ich pochodzenia.

Jak Pan ocenia jej zgodność z prawem autorskim? Czy nie jest ona sprzeczna np. z prawem do cytowania?

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>