Społeczeństwo Informacyjne - bibliografia wersja 1.0 (beta)
Jerzy S. Nowak podesłał mi pewien dokument, który - jak powiedział - powinien służyć ludziom. Powiedział mi również, że mogę go opublikować w serwisie. Na 92 stronach autor opracowania zgromadził sporą ilość literatury, ale wiem sam (i autor również zdaje sobie z tego sprawę), że to zestawienie nie wyczerpuje całego dorobku piśmienniczego, który ukazał się w proponowanym temacie. Dlatego można się z autorem skontaktować i zasugerować mu uwzględnienie w opracowaniu innych jeszcze pozycji.
Tytuł udostępnianego opracowania brzmi "Społeczeństwo informacyjne - bibliografia - stan - 31.12.2007", a jest jeszcze dopisek, że jest to wersja 1.0. Opracowanie to jest jeszcze materiałem roboczym - autor nadal zbiera poprawki i uzupełnienia oraz - jak wspomniałem - szuka nowych pozycji. Dopisek o wersji 1.0. sugeruje, że jest to (będzie - po domknięciu poprawek) zamknięcie pewnego etapu prac, ale również to, że autor będzie najprawdopodobniej gromadził nadal bibliografię w zaproponowanym temacie i z czasem doczekamy się bibliografii w wersji 1.1, potem 1.2 i tak dalej.
Bibliografię można pobrać z następującej lokalizacji:
bibliografia_SPI_071231_wersja_rob_1_1.pdf (793 KB)
Poniżej zaś pozwalam sobie (za zgodą autora) przytoczyć słowa opublikowane we wprowadzeniu:
Przedstawiona (...) bibliografia dotycząca problematyki społeczeństwa informacyjnego w Polsce nie pretenduje do całościowego ujęcia tematu. Powstała w trakcie przygotowania konferencji i opracowań, a technokratyczne podejście autora sprawia, że pewne obszary są potraktowane marginalnie. Należą do nich m.in. głównie zagadnienia dydaktyki i szkolnictwa.
W prezentowanej Bibliografii ujęto pozycję dotyczące problematyki społeczeństwa informacyjnego, Internetu (praktycznie z pominięciem tekstów i opracowań o charakterze technicznym), gospodarki opartej o wiedzę, o ile opracowanie w jakiś sposób odnosi się do społeczeństwa informacyjnego. Starano się zamieścić opracowania raczej o większej objętości, pomijając np. recenzje czy krótkie 1-2 –stronicowe teksty. Nie ma również opracowań z gazet (dzienników) z nielicznymi wyjątkami (jak np. artykuł Umberto Eco z Gazety Wyborczej czy wywiady z wybitnymi osobistościami ze świata nauki). Pojawiają się natomiast pozycje dotyczące zastosowań informatyki w administracji, strategii lizbońskiej, zagadnień e-learningu czy telepracy ponieważ traktuje się je jako nierozerwalnie związane z problematyką społeczeństwa informacyjnego. Opracowanie nie zawiera natomiast wykazu popularnych odwołań do stron internetowych.
Bibliografia wymienia opracowania zwarte pod warunkiem, że w całości dotyczą szeroko rozumianej problematyki społeczeństwa informacyjnego. Jeżeli ten warunek nie jest spełniony – ujęte są stosowne rozdziały autorskie z pokazaniem informacji o opracowaniu zwartym.
W niniejszej bibliografii przyjęto konwencję uporządkowania wg pierwszych 4 liter nazwiska autora (w przypadku zespołów kilkuosobowych jest to pierwszy autor), co często zniekształca zwyczajowy porządek alfabetyczny – nie wyklucza się zmiany w II wydaniu opracowania. Pozycje przewidziane do wydania w 2008 r. lub wymagające dodatkowych wyjaśnień i poszukiwań oznaczono kolorem czerwonym i kursywą.
W celu ułatwienia dostępu do literatury na końcu zestawienia podano linki bibliograficzne do niektórych pozycji ujętych w wykazie – są to pozycje zawierające szczególnie dużo wykorzystanej literatury lub zestawienia bibliograficzne sporządzone przez niektóre biblioteki publiczne (wojewódzkie lub pedagogiczne).
Autor liczy na przekazanie uwag, poprawek i uzupełnień, które znajdą odbicie w II wydaniu opracowania. Ponadto z ogromną satysfakcją będą przyjęte kopie artykułów i opracowań z dokładnym opisem bibliograficznym. Uwagi prosimy kierować na adres jnowak [małpa] neostrada.pl lub ptsi [małpa] onet.eu
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
Spis jest mimo wszystko
Spis jest mimo wszystko imponujacy. Troche brak tylko odniesien do artykulow z czasopism a bylo ich (chociazby w CW) kilka waznych - no ale to gazety & czasopisma ;-)
bibliografia i gazety
CW zawiera sporo ciekawych artykulow - jest wlasnie w obróbce; do spisu włączam teksty wartościowe (znowu: moim zdaniem)i np. z dziennikow jest GW z wywiadem z U.Eco, czy Dziennik z U.Beckiem
współpraca
Sądzę,że autor nie odmówi przyjęcia deklaracji współpracy.
bibliografia
oczywiscie, że nie odmowi - wręcz oczekuje
To jeszcze synergia
To jeszcze sprawdź, Drogi Jurku, efekt pracy dr Wiewiórowskiego: Bibliografia prawa nowych technologii, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytetu Gdańskiego. Wiem, że to specyficzny wycinek badań nad szeroko pojętym "społeczeństwem informacyjnym", ale "prawo" jest zawsze elementem opisu tego społeczeństwa.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination
rewelacja!! poddaję sie!
rewelacja!! poddaję sie!