Po co wsadzili zaszyfrowany dysk za klawiaturę laptopa?

W sumie to ciekawe doniesienie: laptop z brytyjskiego Home Office trafił do technicznego serwisu. Niby nic wielkiego (w końcu komputery trafiają do serwisu), ale brytyjskie władze nie wiedzą jak to się stało, że osoba, która oddała komputer do naprawy kupiła go wcześniej w serwisie aukcyjnym eBay. Ale jeszcze ciekawsze jest to, że we wspomnianym serwisie pod klawiaturą laptopa znaleziono dysk oznaczony jako "Home Office Confidential". Dysk zawiera zaszyfrowane dane. Treść znajdująca się na dysku laptopa również (a przynajmniej tak spekulują władze). Przypominają mi się dyski twarde z naszego MSZ.

Home Office uruchomiło śledztwo. Pewnie będą chcieli wyjaśnić jak to się stało, że laptop przebył drogę z urzędu do Westhoughton (niedaleko Bolton) za pośrednictwem eBay. Pracownik serwisu najpierw starał się odczytać zawartość odnalezionego dysku, ale wobec faktu, że treść była zaszyfrowana próby spaliły na panewce. Serwis Gguardian w tekście Laptop sold on eBay hid confidential Home Office disc cytuje serwisanta, który trochę myli się w zeznaniach, bo twierdzi, że jak tylko zobaczył, że dysk jest oznaczony w podany wyżej sposób - umieścił go w firmowym sejfie (skąd zatem wie, że treść była zaszyfrowana? zostawmy to - w innych źródłach podają, że pracownik serwisu myślał w pierwszej kolejności, że to tylko taki żart).

Władze nie chcą na razie komentować: ani tego, jak komputer mógł wydostać się spod kontroli urzędników, ani tego, jakie informacje może zawierać, ani też tego - w jakim celu ukryto optyczny dysk z zaszyfrowanymi informacjami pod klawiaturą zwykłego laptopa.

Na razie laptopa i dysk przejęli policjanci z Greater Manchester.

A aby przypomnieć sobie jak to było w Polsce sięgnij również do:

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>