The Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA)

jak informowane jest społeczeństwo o ACTA W październiku 2007 Stany Zjednoczone, Komisja Europejska, Japonia i Szwajcaria rozpoczęły negocjacje na temat traktatu The Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA), który miałby być uzupełnieniem TRIPS. Notatki na temat negocjacji traktatu znajdują się w dziale ACTA niniejszego serwisu. Tam również wnioski o udostępnienie informacji publicznej, uzyskane odpowiedzi i co z tego wszystkiego wynika.

Negocjacje przebiegają w aurze poufności. Wiadomo, że negocjacje dotyczą zarówno problematyki ochrony własności intelektualnej, ale również prywatności internautów i postulatów, by przedsiębiorstwa telekomunikacyjne wzięły większą - niż do tej pory - odpowiedzialność za treści dostępne w Sieci. Do negocjujących stron dołączyły z czasem: Australia, Korea Południowa, Nowa Zelandia, Meksyk, Jordania, Maroko, Singapur, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kanada oraz Unia Europejska.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>