Znów zmiany ministra właściwego ds informatyzacji

Władysław Stasiak został nowym Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji, czyli ministrem właściwym ds informatyzacji. Premier zdymisjonował właśnie ministra Janusza Kaczmarka, który "znalazł się w kręgu podejrzeń, ws. łapówki za odrolnienie gruntów". Jak wynika z zakończonej właśnie konferencji prasowej Premiera - Jarosław Kaczyński uważa, iż został on przez niedawnego ministra wprowadzony w błąd (nadużył zaufania). Informatyzacja ma nowego admina. Ciekawe jak długo?

Jeszcze nie nie dopracowaliśmy się takiego modelu obiegu informacji, by poszukiwać jej na stronach Ministerstwa (gdzie jeszcze nie opublikowano żadnej notatki na temat zmian w kierownictwie resortu), a także brak takich informacji na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Na stronach Prezydenta RP również brak informacji.

Ale telewizje transmitują w tej właśnie chwili uroczystość powołania przez Prezydenta RP p. Władysława Stasiaka, dotychczas szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który zastępuje ministra Kaczmarka na stanowisku Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Minister Kaczmarek zdążył uruchomić internetową kampanie społeczną związaną z wymianą dowodów osobistych - Wymień stary dowód na nowy, czyli wirtualne ministerstwo (myślał również o utworzeniu przedstawicielstwa MSWiA w Second Life), zdążył jeszcze powołać Radę Informatyzacji (por. Skład II kadencji Rady Informatyzacji). Dziś komentatorzy mówią, że źle się dzieje, jeśli "pierwszy garnitur rządu", może być związany z przeciekiem o akcji specjalnej CBA (poinformowanie premiera Leppera o zamierzeniach Centralnego Biura Antykorupcyjnego w związku z aferą gruntową). W końcu to też obieg informacji.

Cóż.

Sięgnij również do:

I tak dalej...

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Jest notatka

VaGla's picture

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawiła się notatka pt. WŁADYSŁAW STASIAK NOWYM SZEFEM MSWiA, o treści:

Prezydent RP Lech Kaczyński na wniosek prezesa Rady Ministrów Jarosława Kaczyńskiego odwołał ze stanowiska ministra spraw wewnętrznych i administracji Janusza Kaczmarka. Nowym szefem resortu został Władysław Stasiak, dotychczasowy szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Premier poinformował, że zdymisjonowany szef MSWiA znalazł się w kręgu podejrzeń w związku z aferą gruntową w ministerstwie rolnictwa. Wyjaśnił, że dotyczy to przecieku informacji o akcji specjalnej CBA w resorcie rolnictwa. - Od jakiegoś czasu toczyło się śledztwo w sprawie przecieku dotyczącego akcji CBA i ku mojemu zaskoczeniu w kręgu podejrzanych znalazł się pan Kaczmarek - wyjaśnił szef rządu. Premier zaznaczył, że podczas wczorajszej rozmowy z szefem MSWiA został przez niego wprowadzony w błąd. Jarosław Kaczyński podkreślił, że decyzja którą podjął była dla niego bardzo trudna, niemiła ale konieczna. - Spotkało mnie coś niezwykle przykrego osobiście, ale nie mogłem dłużej czekać z podjęciem odpowiednich decyzji - zaznaczył szef rządu.

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

"krąg podejrzeń" zamiast praesumptio boni viri

xpert17's picture

To już kolejna osoba w ostatnim czasie ponosząca represje ze względu na arbitralne zakwalifikowanie się do jakiegoś nieokreślonego "kręgu podejrzeń". W państwie prawa można by raczej oczekiwać, że osobie podejrzanej stawia się, zgodnie z prawem, zarzut. Dopóki komuś prokurator nie postawił zarzutu, dopóty ten ktoś nie jest podejrzanym, to dość oczywiste chyba dla każdego, a tym bardziej dla doktora prawa. A nawet już po postawieniu zarzutów, ewentualną winę i tak trzeba udowodnić w sądzie (oczywiście można a nawet warto zgodzić się na to, że w przypadku czynnych polityków, członków rządu - chociażby dobry obyczaj nakazywałby ich dymisję do czasu wyjaśnienie sprawy, ale na Boga! przynajmniej od momentu postawienia oficjalnych zarzutów. Tymczasem nie mówimy o zarzutach tylko o jakichś "kręgach", dla mnie to obyczaje rodem z Białorusi.

Proszę wybaczyć, że tnę

VaGla's picture

Szanowni Państwo, chociaż kilka osób postanowiło zostawić komentarz pod tą notatką, jednak z racji tego, że komentarze te miały charakter "ogólnopolityczny" - pozwoliłem sobie na ich wymoderowanie.

Odwołanie ministra Kaczmarka interesujące jest z punktu widzenia tematyki tego serwisu o tyle, o ile związane jest z faktem, że Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zgodnie z obowiązującym stanem prawnym jest również ministrem właściwym ds. informatyzacji. Liczę na Państwa zrozumienie w tej kwestii.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Wycinanie

Sądzę zatem, że komentarz pana xpert17 też powinien być wycięty, bo jego spostrzeżenia nie mają związku z tematyką serwisu, a w dodatku są nacechowane jednostronnym spojrzeniem na problem i to w naszych realiach niemożliwym - w moim przekonaniu - do zaakceptowania :)
Mimo to decyzję rozumiem i nie oczekuję oczywiście, by ten komentarz się pojawił :)

Nowa wladza w MSWiA

Dla mnie schylek rzadow Kaczmarka kojarzy sie z wywalaniem kolejnego szefa Projektu PESEL2 czyli dyr Boguckiego. Mam nadzieje ze p. Minister Stasiak pochyli sie nad tym co sie wyprawia w Projekcie, bo wystawienie TERAZ na rynek jednego z najlepszych krajowych specjalistow od unijnych programow (opinia mojego kolegi z Komisji Europejskiej) swiadczy ze zupelnie nie wiedza tam co czynia ...

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>