Afera o zdjęcie na stronach suwalskiej policji

brama z napisemKtoś "włamał się na strony" suwalskiej Komendy Miejskiej Policji i umieścił tam zdjęcie na którym można było zobaczyć radiowóz za bramą, na której wisi tablica z napisem „Uwaga, złe psy”. Policja rozpoczęła poszukiwania sprawcy. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności - twierdzi.

Gazeta Współczesna: "To jest strona ogólnie dostępna. Nie ma na niej żadnych poufnych treści – bagatelizuje incydent Krzysztof Kapusta, oficer prasowy suwalskiej KMP. – Jednak zabezpieczenia, rzeczywiście, okazały się niewystarczające. Ktoś znalazł w nich lukę".

Serwis internetowy Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach nadal jest niedostępny dla odwiedzających. Zdjęcie wisiało podobno godzinę (poprosiłbym o screenshota do kolekcji).

Białostocka Gazeta.pl komentuje: "Mundurowi sprawę potraktowali poważnie. Rozpoczęli już poszukiwania żartownisia, którego chcą oskarżyć o "uszkodzenie zapisu komputerowego", za co grozi nawet do pięciu lat więzienia."

Hmmm.... Rozumiem, że doszło do "wyrządzenia znacznej szkody majątkowej", czy też doszło do "zakłócenia pracy systemu komputerowego w istotnym stopniu"? Sam się zastanawiam, czy potrafiłbym się włamać na strony, ale sądzę, że niekoniecznie musiało dojść do "włamania", by zdjęcie się w serwisie pojawiło. A, że strona zaczęła się cieszyć sporą popularnością w czasie, gdy pojawiło się tam nowe zdjęcie, to sugeruje, że spora popularność wymaga wytrzymałej infrastruktury. No, ciekawy jestem czy ustalą sprawcę i jaki postawią mu zarzut.

Tak się jeszcze zastanawiam. Bo na podstawie art. 1 § 2 kodeksu karnego: "nie stanowi przestępstwa czyn zabroniony, którego społeczna szkodliwość jest znikoma", a pojawienie się tego zdjęcia przyczyni się - być może - do poprawienia stanu bezpieczeństwa systemu informatycznego prezentującego strony policji. No, ale to tak na marginesie... Nie chcę w żadnym razie gloryfikować działań społecznych audytorów bezpieczeństwa. Tak tylko sobie głośno myślę...

Kodeks Karny (wybór):

Art. 268. § 1. Kto, nie będąc do tego uprawnionym, niszczy, uszkadza, usuwa lub zmienia zapis istotnej informacji albo w inny sposób udaremnia lub znacznie utrudnia osobie uprawnionej zapoznanie się z nią, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 dotyczy zapisu na komputerowym nośniku informacji, sprawca podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 3. Kto, dopuszczając się czynu określonego w § 1 lub 2, wyrządza znaczną szkodę majątkową, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1-3 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Art. 268a. § 1. Kto, nie będąc do tego uprawnionym, niszczy, uszkadza, usuwa, zmienia lub utrudnia dostęp do danych informatycznych albo w istotnym stopniu zakłóca lub uniemożliwia automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przekazywanie takich danych, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Kto, dopuszczając się czynu określonego w § 1, wyrządza znaczną szkodę majątkową, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 3. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Art. 269. § 1. Kto, na komputerowym nośniku informacji, niszczy, uszkadza, usuwa lub zmienia zapis o szczególnym znaczeniu dla obronności kraju, bezpieczeństwa w komunikacji, funkcjonowania administracji rządowej, innego organu państwowego lub administracji samorządowej albo zakłóca lub uniemożliwia automatyczne gromadzenie lub przekazywanie takich informacji, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto dopuszcza się czynu określonego w § 1, niszcząc albo wymieniając nośnik informacji lub niszcząc albo uszkadzając urządzenie służące automatycznemu przetwarzaniu, gromadzeniu lub przesyłaniu informacji.

Art. 269a. Kto, nie będąc do tego uprawnionym, przez transmisję, zniszczenie, usunięcie, uszkodzenie lub zmianę danych informatycznych, w istotnym stopniu zakłóca pracę systemu komputerowego lub sieci teleinformatycznej, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

zgadzam sie z Panem. Ciekawe

zgadzam sie z Panem. Ciekawe co sie dalej stanie ?? :/

Człowiek odpowiedzialny za

Człowiek odpowiedzialny za to zdarzenie dostał wyrok w zawieszeniu na dwa lata (dwa lata minęły bezproblemowo, bez konfliktów z prawem).

To było już dosyć dawno temu, jednak policja zawsze chwali się złapaniem "ultra przestępców", rozpisują na swoich stronach, że grozi za coś np. do 5 lat więzienia, a potem informacja o tym, jak to się skończyło, a zazwyczaj że nic wielkiego to nie było, jest już praktycznie niedostępna.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>