Była krótka blokada YouTube w Turcji
W ramach nadganiania zaległości kolejne doniesienie, tym razem na temat sądowego nakazu zablokowania możliwości odwiedzania serwisu YouTube w Turcji. Wszystko za sprawą organów ścigania, które przekonały sąd, iż w tym serwisie znajdują się treści obraźliwe dla Mustafy Kemal Ataturka ("ojca założyciela" i prezydenta Republiki Tureckiej). Turk Telekom - największy z prowajderów zaczął egzekwować sądową blokadę. W tym czasie w serwisie YouTube trwała żywiołowa wymiana komunikatów video pomiędzy Grekami i Turkami. Niektórzy nawet określali to "wirtualną wojną".
W wyniku działań Turk Telekom każdy, kto z wewnątrz Turcji chciał odwiedzić serwis YouTube, był przekierowywany na specjalną stronę na której mógł przeczytać notatkę na temat powodu blokady: "Access to www.youtube.com site has been suspended in accordance with decision no: 2007/384 dated 06.03.2007 of Istanbul First Criminal Peace Court"
Po pewnym czasie sąd uznał, że blokada może zostać zdjęta, a to w wyniku działań spółki, która usunęła sporny materiał (jak twierdzi IDG Mustafa Kemal Ataturk nazywany był tam homoseksualistą, a generalnie pomawianie czy zniesławianie pierwszego prezydenta Republiki Tureckiej jest w tym kraju uznawane za przestępstwo, zresztą nie jest to rozwiązanie niespotykane w innych państwach - por. Bombing Google i zainteresowani z obu stron przyglądają się co będzie).
Przy okazji przeglądania materiałów na temat gracko-tureckiej wojny trafiłem na kilka ciekawych domowych produkcji, obrazoburcze pokazy slajdów, turecki hip-hop, wezwania do przyjaźni między narodami... Sieć to interesujące narzędzie komunikacji społecznej. Acha. No i materiały obrażające Mustafę Kemal Ataturka nadal są dostępne w YouTube, tak więc nie wiem jak sąd turecki będzie reagował wobec dynamiki sytuacji i inwencji stron sporu dysponujących takim narzędziem walki jak YouTube
Oczywiście działania tureckiego sądu spotkały się z żywym odzewem społeczności internetowej. Od razu przypomniano wszelkie problemy związane z wolnością słowa w kraju, który chce - co prawda - stać się członkiem Unii Europejskiej, ale też w którym dochodzi do skazań za wypowiedziane słowa krytyki (tu trzeba odnotować np. proces prowadzony na podstawie art. 301 tureckiego kodeksu karnego przeciwko laureatowi nagrody Nobla, Orhanowi Pamukowi, który ośmielił się udzielić wypowiedzi dla szwajcarskiego magazynu Tages Anzeiger na temat czystek etnicznych z udziałem rządu tureckiego; groziła mu kara trzech lat pozbawienia wolności, por. Turkey: Court drops case against novelist Orhan Pamuk )
Swoją drogą YouTube ma coraz więcej kłopotów. Niedawno pisałem o wyroku brazylijskiego sądu, który "zarządził zamknięcie YouTube" w związku z opublikowaniem tam filmu z intymnego zbliżenia topmodelki Danieli Cicarelli z Tonym Malzoni... Wcześniej o pozwie związanym z naruszeniem praw autorskich, o masowym kasowaniu plików... W kontekście działań Turk Telekom przypomniały mi się też inne doniesienia, np. te, o których pisałem w tekstach: Przekierowania na Idoli albo Cenzura w stylu Bollywood. Możliwości manipulowania ruchem są. Pytanie tylko jak często sądy (albo administracja publiczna) będą wymuszać na dostawcach internetu obowiązek manipulowania wpisami w DNS'ach czy innego rodzaju zmieniania reguł dostępności internetowych zasobów.
O tureckiej blokadzie YouTube czytaj w następujących źródłach:
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>