Wyrok za hacking
"Nie można tolerować niszczenia, nierzadko dorobku całego życia, zgromadzonego na dysku komputera, dla chwilowej przyjemności wandala" - krakowski sąd skazał na rok pozbawienia wolności, przepadek dysku twardego, oraz poniesienie kosztów procesu (7.800 zł) 22-letniego "hakera" z Krakowa.
Mężczyzna (Andrzej G., uczeń policealnego studium informatycznego w Krakowie) rok temu "włamał się" przez Internet do komputera miejscowego biznesmena - niszcząc dane na szkodę 5.000 zł. Dane dotyczyły urządzenia projektowanego przez przedsiębiorstwo biznesmena.
Gazeta Wyborcza: "...młodego hakera udało się złapać dzięki pomocy samego poszkodowanego, biznesmena Ryszarda P., który dostarczył policji tzw. logi włamywacza pozostawione przez niego na twardym dysku zaatakowanego komputera. W logu zaatakowanego komputera pozostał adres internetowy, z którego zaatakował go włamywacz".
Dowodem w sprawie były zatem logi odzyskane z zaatakowanego komputera, biling z TPSA oraz zeznania świadków i pokrzywdzonego. Wyrok jest nieprawomocny.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>