Yahoo! i pamiątki nazistowskie

Paryski sąd odrzucił oskarżenie złożone przez francuskich aktywistów broniących praw człowieka. Domagali się oni symbolicznego odszkodowania od Yahoo!, ponoszącego ich zdaniem odpowiedzialność za to, że na serwisach aukcyjnych serwisu, zostały wystawione na licytację nazistowskie pamiątki. Wydaje się, że zbliża się koniec procesu, który rozpoczął się w 2000 roku. Dwa lata temu francuski sądorzekł, że Francuzi powinni nie mieć dostępu do aukcji amerykańskiego giganta, gdyż francuskie prawo zakazuje prezentowanie lub sprzedaż pamiątek nazistowskich. Yahoo! uniemożliwił Francuzom dostęp.

W zeszłym roku sąd federalny USA zdecydował, że Yahoo! nie musi spełniać wymogów francuskiego prawa. Konsekwencją tego orzeczenia był pozew trzech niezależnych organizacji oskarżających Tima Koogle (szef Yahoo!) o usprawiedliwianie przestępstw wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. Wczoraj sąd stwierdził, że usprawiedliwianie takie oznaczałoby "wychwalanie, albo co najmniej prezentację przestępstwa w korzystnym świetle". Działalność portalu oraz jego szefa nie spełniało zdaniem sądu znamion tego przestępstwa.

[Guardian][Yahoo!][PC World][ABC Online][IDG]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>