E-deklaracje: wszystko "działa"

Można składać kolejne deklaracje. Wczoraj weszły w życie przepisy § 1 pkt 15-37 rozporządzenie ministra finansów z dnia 11 sierpnia 2006 r. w sprawie określenia rodzajów deklaracji, które mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej (Dz.U. 146, poz. 1060).

Rozporządzenie było wydane na podstawie art. 3a § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa.

Gazeta Prawna wymienia dostępny pakiet "E-dekalaracji" (czyli takich, które można składać elektronicznie): PIT-8A, VAT-10, VAT-11, VAT-12, VAT-Z, VAT-R, VAT-R/UE, VAT-UE, VAT-UE/A, VAT-UE/B, VAT-UEK, WZP-1M, WZP-1K, WZP-1R, WZS-1M, WZS-1K, WZS-1R, POG-3A, ORD-U, ORD-TK, ORD-W1, IFT-1/IFT-1R, IFT-2/IFT-2R, IFT-3/IFT-3R.

Rzeczpospolita komentuje: Duże firmy nie chcą z fiskusem rozliczać się przez Internet. W tym zaś tekście czytam: "Na początku lutego 2007 r. miało zakończyć się wdrażanie e-deklaracji. Miało, ale się nie zakończy, ponieważ -jak dowiedziała się "Rz" - Ministerstwo Finansów postanowiło przesunąć do 1 stycznia 2008 r. wprowadzenie czterech formularzy w wersji elektronicznej". Jest też swoiste podsumowanie dotychczasowego wdrożenia: "na ok. 7,2 tys. uprawnionych podatników z urzędami skarbowymi przez Internet rozlicza się raptem 329".

No, ale jeśli ktoś w Unii Europejskiej znów będzie nam zarzucał, że nie wdrożyliśmy jakichś "e-usług administracji publicznej", to przecież rozporządzenie już działa, więc o co chodzi?

Ostatnio o e-deklaracjach pisałem m.in. w tekstach:

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Trochę jeszcze poczekamy

Wystarczy spojrzeć na stronę MF:
http://www.mofnet.gov.pl/dokument.php?dzial=20&id=58724

Jeżeli spojrzeć na proponowany harmonogram wdrożenia, to jak zdążą na 1.01.2008 to będzie to sukces. Już pomijam jakość merytoryczną tych dokumentów (no i systemu który będzie wspierał eDeklaracje)..

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>