Nieopublikowane rozporządzenie podstawiło nogę na rozbiegu

Brak rozporządzenia spowodował, że podatnicy mimo szumnie uruchomionego systemu elektronicznego składania deklaracji podatkowych dopiero w październiku będą je mogli złożyć de facto (termin składania deklaracji już minął, a wobec braku aktu wykonawczego nie można było zastosować systemu). Eksperci już zapowiadają kolejne wąskie gardła. Równolegle, ale jakby z boku, toczy się ostra dyskusja dotycząca formatów dokumentów elektronicznych.

W Rzeczpospolitej 21 września ukazał się artykuł zatytułowany "Deklaracje przez Internet", w kórym czytamy: "Dopiero od wczoraj można wysyłać elektroniczne zeznania podatkowe, choć e-deklaracje miały wejść w życie już 16 sierpnia. Przedsiębiorcy nie byli dotąd w stanie wysyłać elektronicznych deklaracji PIT-4 i PIT-8A z powodu braku dwóch ważnych rozporządzeń ministra finansów. Były one niezbędne, aby biznesmeni mogli rozliczać się elektronicznie. Dotyczą bowiem parametrów technicznych e-deklaracji".

W drugim tekście tego dnia Rzepa wyjaśnia o co chodzi: "...dopiero od wczoraj podatnicy naprawdę mogą wysyłać deklaracje drogą elektroniczną (zresztą tylko dwie: PIT-4 i PIT-8A). A to dlatego, że 20 września wreszcie opublikowano dwa ostatnie akty wykonawcze. Jedno rozporządzenie dotyczy struktury logicznej deklaracji i podań składanych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, sposobu przesyłania deklaracji i podań za pomocą tych środków, a także rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone poszczególne typy deklaracji lub podań. Drugie dotyczy trybu składania oraz struktury logicznej zgłoszenia upoważnienia podatnika lub osoby upoważnionej przez podatnika do składania deklaracji w formie elektronicznej i podpisywania deklaracji podpisem elektronicznym (DzU nr 168, poz. 1196 i 1197)".

Tak. Ekserci podatkowi zapowiadają kolejne problemy w terminach: przed 1 października i 1 grudnia 2006 r. oraz 1 lutego 2007 r., "kiedy nadejdzie termin składania kolejnych rodzajów e-deklaracji, rząd nie będzie w stanie przygotować odpowiednich rozporządzeń określających ich format".

Czytaj również:

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>