Miscellanea iuridica tom 4

Śląskie Wydawnictwa Naukowe Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych
2004
83-89055-22-8
Zwykle Miscellanea iuridica to tom artykułów naukowych pracowników Katedry Administracji WSZiNS w Tychach. Tom 4 Miscellanea iuridica ma charakter nieco odbiegający od poprzednich, gdyż stanowi "pokłosie" dwóch konferencji zorganizowanych przez Katedrę Administracji WSZiNS w Tychach.
Pierwsza konferencja, mająca miejsce w kwietniu 2003r. poświęcona była problemom współczesnego samorządu terytorialnego i miała charakter regionalny. Stanowiła konfrontację środowisk reprezentujących Wydział Prawa i Administracji UŚl w Katowicach i WSZiNS z jednej strony a praktyków samorządu reprezentujących lokalne i regionalne środowiska samorządowe z drugiej strony.
Druga konferencja naukowa z listopada 2003r. miała charakter ogólnopolski i dotyczyła prawa dostępu do informacji publicznej w samorządzie.
Ze względu na artykuły związane z drugą z wymienionych konferencji, ze szczególnym uwzględnieniem prac dr Grzegorza Sibigi: "Ogłoszenie informacji w Biuletynie Informacji Publicznej jako jeden z trybów udostępnienia informacji publicznej", oraz Pani Agaty Grudniewskiej: "Biuletyn Informacji Publicznej w praktyce" (jeden z śródtytułów w tym artykule brzmi: Dlaczego przepisy dotyczące BIP-u nie są wykonywane?), publikację tę warto wskazać wszystkim tym, którzy interesują się problematyką dostępu do informacji publicznej oraz problematyką wykorzystania Internetu do publikowania takich informacji.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>