Publikacja leksykonu o Harrym Potterze była przekroczeniem "fair use"

Jest rozstrzygnięcie przeciwko fanowi Harrego Pottera. O sprawie pisałem w tekście Spór o leksykon o Harrym Potterze. Wyrok zapadł w sądzie federalnym na Manhattanie (Nowy Jork, USA) i zgodnie z nim wygrała J. K. Rowling wraz z Warner Brothers Entertainment, a przegrał Steven Jan Vander Ark, który opublikował Leksykon...

O sprawie pisze m.in. the New York Times w tekście pt. Rowling Wins Lawsuit Against Potter Lexicon, ale nie tylko. Sędzia uznał, że dzieło fana narusza prawa autorskie autorki "Harrego Pottera", a dodatkowo, że wydawca spornej publikacji (operator internetowej strony) nie wykazał, że publikacja mieściła się w ramach instytucji fair use. Sędzia zakazał dalszej dystrybucji leksykonu, a także zasądził na rzecz p. Rowling oraz Warner Brothers Entertainment odszkodowanie ustawowe (statutory damages) w wysokości 6,750 dolarów.

Dodatkowo zauważa się w doniesieniach medialnych (por. linki poniżej), że sędzia Robert Patterson uznał, iż opracowania takie jak leksykony, etc. są, co do zasady, użyteczne dla publiczności (czytelników), jednak w tym konkretnym przypadku, czyli w opracowaniu pt. "Harry Potter Lexicon", Vander Ark przekroczył dopuszczalną granicę wykorzystania pracy autorki opracowywanych utworów: "While the Lexicon, in its current state, is not a fair use of the Harry Potter works, reference works that share the Lexicon's purpose of aiding readers of literature generally should be encouraged rather than stifled".

Zresztą (w przeciwieństwie do obserwowanej w Polsce praktyki związanej z publikacją rozstrzygnięć sądowych) dzisiejsze rozstrzygnięcie w omawianej sprawie jest dostępne online (PDF, 68 stron tekstu).

Vander Ark przygotowuje nową książkę związanym z małym czarodziejem.

Sięgnij również do następujących źródeł:

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>