Macewa na aukcji

Na Allegro pojawiła się macewa, czyli żydowski kamień nagrobny. Wystawił ją na sprzedaż mieszkaniec Lubartowa. Dziennikarze zawiadomili wojewódzkiego konserwatora zabytków z Lublina, Żydowski Instytut Historyczny oraz Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, a także biuro naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha.

Gazeta.pl: "Prawie dwustukilowy rozbity nagrobek z piaskowca pojawił się w poniedziałek w dziale "Antyki i sztuka". W opisie sprzedający o pseudonimie "dora-db" wyjaśnia, że macewa pochodzi z cmentarza żydowskiego i najprawdopodobniej została zniszczona w czasie okupacji. "Myślę że stanowią one jakąś wartoś dla narodu żydowskiego, których dorobek kulturalny niszczyli Naziści. Posiadam ok 20 elementów z nagropka sprzedaję wszystkie"(pisownia oryginalna) - pisze".

Hmmm...

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>