Lipszyc prosi o pozew za Damę

Jarosław Lipszyc, Prezes Fundacji Nowoczesna Polska, dał się sfotografować obok reprodukcji pewnego obrazu. Przy okazji opublikował komentarz: "pozwijcie mnie". O co chodzi? Chodzi o milion złotych, o którym pisałem swego czasu w tekście Finanse damy z gronostajem, a dostęp do informacji publicznej. Otóż Fundacja Nowoczesna Polska wystąpiła do MKiDN w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej, by sprawdzić u źródeł z jakiego powodu i w jakim trybie milion złotych przeznaczono dla Fundacji xx. Czartoryskich. Milion złotych pochodzi z pieniędzy publicznych. A w tej sprawie chodzi o obraz pt. "Dama z gronostajem", a ściślej o prawa z nim związane.

Treść odpowiedzi uzyskanych w związku z pytaniami o dostęp do informacji publicznej można znaleźć przy tekście Publiczna zrzutka na udostępnienie publiczności obrazu z domeny publicznej. Jest tam również omówienie tych dokumentów, w szczególności możecie się Państwo dowiedzieć, że:

Po kurtuazyjnej wymianie listów otrzymaliśmy od ministerstwa dokumenty, z których wynika, że 1 000 000 zł przeznaczyło w formie dotacji celowej dla Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki na „wynagrodzenie dla Fundacji Książąt Czartoryskich za udostępnienie obrazu Leonarda da Vinci »Dama z gronostajem«”.

Ale jest też treść umowy pomiędzy Zamkiem Królewskim na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki a Fundacją xx. Czartoryskich. I w tej umowie napisano:

1. W ramach niniejszej Umowy Fundacja udziela Zamkowi prawa do:
a) wykorzystania wizerunku obrazu
b) wykorzystania znaku słownego „Dama z gronostajem”
(...)
we własnych wydawnictwach, materiałach i działaniach edukacyjnych (...)
4. Zysk netto ze sprzedaży pamiątek, o których mowa powyżej w ust. 1., będzie podzielony w proporcji 20% na rzecz Fundacji, 80% dla Zamku.

Otóż i powód, dla którego Prezes Lipszyc dał się sfotografować z reprodukcją Damy z gronostajem (samo dzieło Leonarda da Vinci jest w domenie publicznej) z prośbą, by go pozwano:

Jarosław Lipszyc obok reprodukcji obrazu pt. Dama z gronostajem

Jarosław Lipszyc obok reprodukcji obrazu pt. Dama z gronostajem. Fot. Jacek Piechura , licencja CC BY-SA.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Papuga zawsze druga

He, he to ja byłem pierwszy i nieprawomyślnie użyłem wizerunku Pałacu Kultury - do tej pory czekam na pozew
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl/2012/12/09/palacu-kultury-nie-pajacuj/

Żądam od Lipszyca tantiemy za pomysł :)

Powiedzmy sobie szczerze.

Powiedzmy sobie szczerze. Fundacja, a w zasadzie jej zarząd, dostała wsparcie publiczne, jak się eufeministycznie określa wyprowadzenie publicznych pieniędzy do prywatnej kiesy. Natomiast treść umowy doskonale przypominia sprawę, gdy Karol Gustaw chciał oddać Zamoyskiemu województwo lubelskie w dziedziczne władanie za otworzenie bram Zamościa, Zagłoba podpowiedział Zamoyskiemu - Ofiaruj, wasza dostojność, królowi szwedzkiemu w zamian Niderlandy

"Dama z gronostajem" z Panem

"Dama z gronostajem" z Panem Lipszycem na wolnej licencji, licencja zezwala na manipulowanie fotka (remiks), podmienie glowe na swoja i tez sobie "postoje" przy damie ;p

Panie Piotrze, a zapłacił

Panie Piotrze, a zapłacił Pan Prezesowi Lipszyc za pozowanie? Bo jak nie to może czekać Pana pozew.

A tak na poważnie, jest to pewnie forma zasygnalizowania problemu, ale moim zdaniem nie jego rozwiązanie. O ile pamiętam ktoś zapłacił z publicznych pieniędzy za coś co wszyscy mamy za darmo. Przynajmniej tak się zdaje, bo przedstawiane fakty jakoś do siebie nie pasują (w części wypowiedzi jest mowa o zapłacie "za prawa do wykorzystania" w innych o "dotacji celowej na zapłatę za udostępnienie obrazu". Są wątpliwości więc chyba powinna rozstrzygnąć je prokuratura (która po serii afer z parabankami i komornikami pewnie teraz śpi sobie smacznie snem zimowym).

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>