Ferment, czyli dyskusje o informacji, partycypacji i demokracji

Piotr Waglowski w TOKFMW minioną niedzielę, w audycji Weekendowy Poranek Radia TOKFM, rozmawiałem sobie z red. Pawłem Sulikiem o demokracji. W sumie, to nie tylko o demokracji, bo również o informacji oraz partycypacji. Dwa dni wcześniej miałem okazję na podobne tematy dyskutować w trakcie zorganizowanej w Warszawie konferencji Personal Democracy Forum. Przed nami "Kongres Wolności w Internecie", który organizuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Dyskusje, jak uważam, są potrzebne. Chociażby po to, by uwspólnić wyobrażenia na temat tego jak jest i jak powinno być.

Omówienie "rządowego" panelu, który odbył się w trakcie Personal Democracy Forum Poland-Central Eastern Europe opublikowałem na stronach Fundacji ePaństwo: „Ministerialny” panel w czasie PDF Poland: o co nam chodziło przy jego projektowaniu? Tam też odsyłam zainteresowanych tematem, tutaj jedynie powtórzę, że w trakcie projektowania tego panelu chodziło m.in. o to, by stworzyć okazję, by porozmawiać o tym, co rząd robi "w dobrym kierunku". Chodziło o to, by pokazać, że nie tylko potrafimy krytykować, ale też dostrzegamy działania pozytywne. To sprzyja dialogowi, wzajemnej rozmowie. Krytyka zawsze jest opcją. W panelu w trakcie PDF wziął udział minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj oraz dyrektor departamentu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji p. Małgorzata Steiner. Aby zachować równowagę zaprosiliśmy również przedstawicieli organizacji pozarządowych, by skomentowali wypowiedzi przedstawicieli rządu. Te wypowiedzi komentowali p. Grażyna Kopińska z Fundacji Batorego, p. Anna Mazgal z Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe, a także p. Krzysztof Wychowałek z Polskiej Zielonej Sieci.

Panel o szansach i zagrożeniach dotyczących cyfrowej partycypacji
Ministrowie Jarosław Gowin i Mariusz Haładyj w rozmowie z prowadzącym panel - Piotrem Waglowskim (fot. Marek Jerzy Minakowski)

Zakończony w sobotę PDF to dwa dni międzynarodowych dyskusji, które trwają dalej, m.in. na Twitterze (#PDFPoland; zob. również materiały PDF Media, materiał Gazety Wyborczej: 'Rząd i organizacje wspierające otwartość to dwa inne światy'. Jak korzystać z internetu - debata).

Jeśli chodzi o rozmowę w TOK FM, to poniżej po prostu umieszczę nagranie tej rozmowy:

Nagranie audycji Weekendowy Poranek Radia TOKFM, w której red. Paweł Sulik rozmawia z Piotrem Waglowskim o demokracji. Na obejrzenie i wysłuchanie tego nagrania należy przeznaczyć godzinę.

Wreszcie trzecia z zasygnalizowanych we wstępie dyskusji, czyli planowany na 13. lutego Drugi Kongres Wolności organizowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Odbędzie się on w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej 56/66. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zaprasza przedstawicieli organizacji społecznych, biznesu i instytucji publicznych a także zainteresowanych tematem obywateli na dyskusję, jak wspierać cyfrowy rozwój, tak by służył każdemu obywatelowi.

Dyskutujemy sobie. W tle tej dyskusji trwają też prace nad kolejnymi narzędziami dla obywateli. Fundacja ePaństwo opublikowała w sobotę w serwisie github kod służący do budowy platformy open source do pobierania, przechowywania oraz publikowania danych publicznych. Zaprosiła jednocześnie zainteresowanych, by dołączyli do międzynarodowej społeczności i pomogli rozwijać narzędzie, które „otwiera” parlamenty na całym świecie. Każdy zainteresowany może też założyć własny serwis wykorzystujący opublikowany właśnie pod nazwą OchParliament silnik.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>