Szybka nowela ordynacji podatkowej i przygotowania do e-Deklaracji

logo e-deklaracjeNajpewniej 16 sierpnia wejdzie w życie uchwalona niedawno w ekspresowym tempie nowelizacja ustawy Ordynacja podatkowa (jeszcze nie udostępniono elektronicznej wersji). Zgodnie z zapowiedziami wybór elektronicznej formy rozliczenia z fiskusem będzie dobrowolny.

Ustawa o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw została uchwalona na posiedzeniu nr 21 w dniu 13 lipca 2006. Jej treść zostanie najpewniej opublikowana na stronie Sejmu RP. Informację o podpisaniu przez Prezydenta RP wspomnianej ustawy można będzie najpewniej znaleźć na stronie Działalność legislacyjna Prezydenta RP.

Gdy już ustawa wejdzie w życie: z elektronicznego sposobu rozliczania będą mogły korzystać podmioty, których przychody netto przekraczają 5 mln euro.

Tymczasem, 4 lipca na stronie Ministerstwa Finansów (w części poświęconej projektowi e-Deklaracje) pojawiło się ogłoszenie:

Ministerstwo Finansów informuje, że poszukuje pracowników na stanowiska architekta systemu e-Deklaracje. Ogłoszenie pojawiło się na stronie Biuletynu Służby Cywilnej. Osoby chętne do pracy prosimy o składanie ofert do 15-07-2006 zgodnie z informacjami podanymi w ogłoszeniu.

Wczoraj minął termin. 24 lipca minie zaś termin na składanie ofert w przetargu na zakup usług "Zarządzanie i asysta techniczna" w ramach projektu "Budowa i wdrożenie systemu obsługi elektronicznych deklaracji podatkowych przedsiębiorców e-Deklaracje". Celem zamówienia jest uzyskanie wsparcia w zakresie zarządzania i asysty technicznej dla zespołu odpowiedzialnego za realizację Projektu e-Deklaracje... Otwarcie ofert w postępowaniu na projekt architektury e-Deklaracji miało nastąpić 29 czerwca 2006 r. (nie wiem czy nastąpiło), a wcześniej, również w czerwcu, ministerstwo "poszukiwało wśród pracowników administracji rządowej specjalistów z doświadczeniem w realizacji dużych projektów informatycznych zainteresowanych podjęciem pracy w projekcie e-Deklaracje..."

No, a 14 lipca odbyło się uroczyste objęcie funkcji ministra finansów przez dr Stanisława Kluzę. "Prezes Rady Ministrów, Jarosław Kaczynski zwrócił uwagę na istotne znaczenie stanowiska ministra finansów, którego decyzje mają wpływ (...) nie tylko na funkcjonowanie państwa, ale także na funkcjonowanie gospodarki, a poprzez gospodarkę na funkcjonowanie całego społeczeństwa...". Dalszy ciąg komunikatu w tej sprawie można przeczytać na stronie Ministerstwa.

Hmmm...

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>