Prawo własności intelektualnej - dyskusja w sejmowej Komisji Gospodarki

Udostępniam nagranie z posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki, której zadaniem było zaopiniowanie dla sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz o zmianie innych ustaw (druk nr 1241). Porównaj na ten temat: Implementacja IPRED w komisji. Posiedzenie komisji miało miejsce 24 stycznia.

Warto posłuchać tego, co się działo podczas posiedzenia Komisji Gospodarki. Jakkolwiek projekt dotyczy głównie nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, to jednak nowela zmieniać ma też przepisy innych ustaw. Dlatego właśnie Komisja Gospodarki poproszona została przez Marszałka Sejmu o zaopiniowenie. Z racji swojej właściwości Komisja zajmowała się głównie prawem własności przemysłowej, Wysłuchanie nagrania z posiedzenia tej komisji da badaczom możliwość śledzenia noweli prawa autorskiego w szerszej perspektywie.

Nagranie pokazuje silny lobbing polskich organizacji farmaceutycznych (zrzeszających małe i średnie przedsiębiorstwa). W czasie posiedzenia kilkakrotnie i obszernie wypowiada się przedstawiciel tej branży (nawet dwóch przedstawicieli). Nawet posłowie zauważyli determinację z jaką walczą oni o swoje interesy, skoro postanowili przyjść i wygłosić swoje stanowisko na posiedzeniu komisji, która jedynie ma zaopiniować projekt dla komisji - gospodarza projektu. Nagranie pokazuje również inne mechanizmy dyskusji publicznej. Przykładowo: oto do komisji wpływa opinia jednego z profesorów, który również prowadzi kancelarię prawną. Pytanie zatem czy nie ma tu jakiegoś konfliktu pomiędzy reprezentowaniem dużych koncernów farmaceutycznych przez tę kancelarię a reprezentowaniem poglądów naukowych wydaje się być interesujące.

Z nagrania wynika też tendencja do tego by inaczej "formatować" roszczenia w ustawie Prawo własności przemysłowej (chodzi głównie o patenty), a inaczej w sferze prawa autorskiego. Dziać się tak będzie mimo tego, że dyrektywa odnosi się do szeroko pojętej "własności intelektualnej". Każda branża ma swoje własne interesy i niekoniecznie będzie walczyć o analogiczne rozwiązania do tych, które proponuje w innych sferach regulacji (np. dla branży farmaceutycznej określone środki zabezpieczające w prawie autorskim są w porządku, jednak nie w prawie własności przemysłowej).

Kolejna obserwacja: w Sejmie wszystko da się wytłumaczyć koniecznością implementacji prawa unijnego. Posłowie nie do końca zorientowani są we wszystkich niuansach dyskusji (przecież mają sporo na głowie). Zresztą posłowie nawet to sygnalizowali, że w przypadku gdy komisja ma pracować nad przepisami implementującymi regulacje unijne, to tak naprawdę zbędna jest dyskusja i pochylenie się nad zasadnością danej regulacji. Zapominają jednak, że niektóre przepisy można wdrożyć na różne sposoby. Przepisy unijne często dopuszczają pewne ramy, w których obszarze można wybrać jakąś konkretną drogę regulacji krajowej. Jednocześnie zanotowałem sobie stwierdzenie, że w toku konsultacji społecznych uwzględniono wszystkie głosy padające w dyskusji środowiskowej. To kolejne uproszczenie. „Uwzględniono” znaczyć może, że zostały przyjęte. „Uwzględniono”, może też znaczyć, iż zostały przyjęte do wiadomości i nieuwzględnione w przedstawionym projekcie. Jednym zdaniem: kiedy w dyskusji pada stwierdzenie, że wszystkie opinie, które padały podczas konsultacji społecznych zostały uwzględnione, to może to stanowić jedynie ubezpieczający ornament wypowiedzi, którego zadaniem jest uspokojenie słuchających w czasie posiedzenia komisji posłów, że wszystko jest w porządku. Nie ma czasu na to, by roztrząsać kwestie szczegółowe. Idźmy dalej, bo do wieczora stąd nie wyjdziemy.

Już na Komitecie Stałym Rady Ministrów stanął projekt kolejnej nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Dla tych, którzy chcieliby posłuchać nagrania, oto ono:
20070124_komisja_gospodarki_prawo_autorskie.lame.mp3 (21 MB).

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Kolejna nowelizacja?

O której nowelizacji piszesz? Czego dotyczyć ma kolejna nowelizacja?

No jak to? Panie Doktorze!

VaGla's picture

No jak to? Panie Doktorze! Przecież pisałem o tym wcześniej w tekście Implementacja IPRED w komisji: "Najpierw implementacja IPRED, potem nowelizacja związana z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego ze stycznia 2006, potem nowelizacja związana z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z maja 2006, a dopiero potem duża nowelizacja prawa autorskiego - zapowiada minister Jarosław Sellin (powyżej w grupie przedstawicieli ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego)".
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Ech, nowelizacje...

A to, to wiem. Poza IPRED w Sejmie jest jeszcze "ustawa fryzjerska". Chodzi mi o to, która idzie jako następna. Ponadto liczba nowelizacji pr.aut. (w tym roku chyba z 6) dostarcza mi stresów. A projekt nowelizacji przepisów o zabezpieczeniach technicznych utrudnił mi życie - najpierw pojawił się w projekcie nowelizacji, a później, jak już o nim napisałem, ni stąd ni zowąd został z niej usunięty. I rób tu człowieku cokolwiek.

Dosyć tego!

Oni wszyscy chcą nas wykończyć i finansowo i psychicznie. Dążą od uchwalenia prawa, które spowoduje, że 100% społeczeństwa zostanie kryminalistami.

Panie Waglowski! Pan tam bywa na tych posiedzeniach. Proszę im zaproponować żeby ci lobbyści od razu wykładali na budowę dodatkowych obiektów więziennych, bo nie będzie gdie trzymać skazanych!

Nic nie powiem, bo nie bywam tam w tej roli

VaGla's picture

Ja tam bywam, ale bywam tam zupełnie w innej roli. Ja tam bywam jako dziennikarz. Nie wypowiadam się w czasie posiedzeń komisji a jedynie sobie cichutko siedzę w kąciku, robię notatki i nagrywam sobie ich przebieg, by następnie dać państwu relacje w serwisie. Co do wykładania na budowę obiektów, to chyba obecnie jest dość głośno o budowie takiego obiektu - Świątyni Opatrzności Bożej. Tak więc prośby przedpiszcy zostały w jakiś, specyficzny sposób wcześniej już uwzględnione.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Jak nas wszystkich wsadza za

Jak nas wszystkich wsadza za sciaganie muzyki to kto bedzie ja kupowal?
Powinno sie powiedziec dosc monopolowi praw autorskich. Z umow na oprogramowanie musza prawnie zniknac klauzle w stylu co komu wolno w zaleznosci od tego czy tamtego. Kupujesz Windows, masz jego kopie na wlasnosc, robisz z nia co ci sie podoba, wypozyczasz, pozyczasz, sprzedajesz komu chcesz. Co to w ogole ma znaczyc ze program dla szkoly czy studenta kosztuje 100zl , dla doroslego domownika 1000zl , a dla firmy 2000zl. To ile ten program jest wart? I jakim prawem ustala sie straty producenta na podstawie cen maksymalnych?
Czy piracac wersje edukacyjna okradam producenta na stowe czy na tysiace?

Jest interes do zrobienia

Żeby powsadzać pół Polski do więzienia nie trzeba nowelizacji pr.aut. Wystarczy zastosować przepisy dot. programów komputerowych (w tym sławny art. 278 par. 2 k.k.). Nie ma co - biznes więzienniczy ma przyszłość. Trzeba w niego inwestować.

panacum

No może to jest jakaś alternatywa dla stale rosnących cen nieruchomości. Może nowelizacje prawa autorskiego staną się panaceum na problemy mieszkaniowe. Zawsze to jakieś własne lub współwłasne M1:)
Just

3 Miliony

Aż się ciś nie na usta tani dowcip o sposobie na zrealizowanie wyborczej obietnicy wybudowania 3 milionów mieszkań ;).

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>